MAKE ADULT TASKS FUN

pondelok 12. marca 2018Svoje osemnáste narodeniny som síce ešte oslávila na strednej a spolu s mojimi rodičmi a sestrami v byte, v ktorom som strávila viac-menej svoje detstvo, no až po nastúpení na vysokú školu a presťahovaní sa cez celé Slovensko som sa konečne začala cítiť ako dospelá. Zrazu nebol nikto, kto by ma v nedeľu volal na obed, kto by za mňa umyl riad, vypral nové tričko alebo každý týždeň naplnil chladničku.

Ako štrnásťročnej sa mi ako-tak darilo vyhýbať sa niektorým domácim prácam, no teraz si musím všetko spraviť sama; a mnohé tieto aktivity ani zďaleka nie sú sranda - nepoznám jediného človeka, ktorý by si plne užíval žehlenie alebo drhnutie záchodu.

Či už sa o takéto povinnosti delíte so súrodencami, praktizujete ich na internáte alebo sa pred nimi nemáte kam schovať vo vlastnom byte, v dnešnom článku sa s vami podelím o pár tipov, ako si spríjemniť tieto dospelácke práce.Reward Yourself
Ako deti nás vždy vedela motivovať nejaká odmena. Tak prečo v tom nepokračovať? Pri predstave, že po tom, ako povysávate celý byt, si budete môcť pozrieť ďalší diel obľúbeného seriálu alebo že po umytí okien vás čaká pár kúskov čokolády, sa vám hneď jednoduchšie vyskočí na nohy. Sľúbiť si môžete úplne čokoľvek - nezáleží na tom, či je to drobnosť alebo niečo väčšie.

Multitask
Skúste vykonávať niekoľko úloh naraz. Multitasking sa síce nedá uplatniť zakaždým, no i tak je množstvo povinností, ktoré stihnete súčasne. Upratujte spolu s vysávaním - ešte predtým, než vysávačom prejdete jednu miestnosť, vyneste všetky veci, ktoré do nej nepatria. Počúvajte audioknihy. Efektívne využite čas, keď perie práčka. A popri žehlení určte zvládnete obvolať zubára, alergológa alebo očného lekára a dohodnúť si preventívne prehliadky.Play Some Music or Watch Something
Najjednoduchší, no jednoznačne jeden z najúčinnejších spôsobov je spríjemnenie si povinností. Pri takmer všetkých domácich prácach môžete počúvať svoj obľúbený album, pospevovať svoju obľúbenú pesničku, pri vysávaní možno aj zostavíte hotovú choreografiu. A zaručený life-hack všetkých mamičiek takisto funguje - pri žehlení pozerajte film alebo seriál!

Create A List
Benefity robenia zoznamov predhadzujem asi v každom jednom článku, ale oni skutočne fungujú! Nielenže tak vždy máte pred očami všetky povinnosti, ktoré musíte stihnúť, a vďaka tomu si potom lepšie viete naplánovať čas a nič vám neostane na poslednú chvíľu.
A ak si tieto úlohy zapíšete do diára alebo do mobilu a i po ich ukončení ich nehodíte do koša alebo nevymažete, najbližšie plánovanie bude o to jednoduchšie - hneď budete vedieť, kedy naposledy ste umývali okná alebo boli u zubára.Challenge Yourself
Ešte predtým, než sa pustíte do upratovania alebo vybavovania, nastavte si časovač v mobile a skúste splniť všetky aktivity v určitom časovom intervale. Síce sa hovorí 'práca chvatná, málo platná', no ak neodfláknete svoju robotu, skôr sa môžete tešiť na voľno. Vyzvite samého seba, že dokážete upratať celú izbu za dve hodiny - a ak sa nenecháte ničím rozptyľovať, bude vás poháňať myšlienka, že predbehnete i vlastný stanovený cieľ, a prácu dokončíte ešte predtým, než vám zazvoní budík. Čo koniec koncov znamená len to, že sa môžete bez výčitiek pustiť do knihy, seriálu alebo ísť von s kamarátkou skôr, ako ste si sľúbili.

Toto je len päť tipov, ako si čo i len o kúsok spríjemniť nie-tak-veľmi zábavné, no určite nutné aktivity. Samozrejme, existujú aj ďalšie drobnosti, vďaka ktorým sa vám rýchejšie podarí splniť všetky povinnosti - a ak už máte nejaké osvedčené, budem veľmi rada, ak sa s nimi podelíte v komentároch!

Hover over text to see English version!

8 komentárov

 1. naozaj super článok a výborné tipy :) inak k tomu, že nepoznáš jediného človeka, čo by si užíval žehlenie - predstavujem ti seba, ja žehlenie milujem :D vždy pri tom niečo pozerám alebo mám pustenú hudbu a spievam si... a hádam, že to má niečo spoločné aj s mojou perfekcionistickou stránkou... mám totiž rada ten pocit, keď z pokrčenej hory vzídu úhľadné rovné kôpky oblečenia :)

  Sabi z blogu Beautiful savage

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Ja si práveže domáce práce užívam, keď som akurát sama doma. Ale to bude asi tým, že to nerobím na daily basis, ale skôr príležitostnejšie. No na vysávanie mám akúsi úchylku, rovnako ma baví aj žehlenie pri pozeraní seriálu (aj keď žehlenie košieľ a polokošieľ preklínam, najmä tých golierikov!!! :D).
  Inak veľmi milý článok, úplne super!

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Super článok! Hoci ešte nemám 18,keď upratujem vždy mi veľmi pomáha hudba,ale tak to máme asi každý. Taktiež si rada spísavam také denné alebo týždenné TO-DO listy,kde si napíšem,čo chcem za daný čas splniť,je to super,pretože keď úlohu splním odškrtnem si ju a mám dobrý pocit z toho,ak sa mi väčšina vecí podarila splniť :).

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Ja som asi teda jediný človek, ktorého žehlenie baví.:D Samozrejme, nie vždy sa mi chce, no keď už sa do toho pustím, tak si zväčša zapnem seriál alebo film, a vôbec mi potom takáto činnosť neprekáža. :) A pre mňa z týchto tipov, je určite najúčinnejší to do list a najväčší problém mám zasa s prekonávaním samej seba, som strašne lenivá.

  Lily of the valley / Svet Podľa Konvalinky

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Tak, tak, se všemi body souhlasím. Já osobně ráda dělám úklid a třeba umývání nádobí, protože mám tu vidinu klidu, až skončím :D.

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Poznám ten pocit, keď sa odšťahuješ a stávaš sa vlastne tou naozajstnou "dospelou", pretože len 18 na dokladoch ju z teba neurobí. Podľa mňa je človek naozaj dospelý, keď sa vie postarať sám o seba a robiť aj veci, ktoré nemá rád (ja napríklad nemám rada umývanie riadu - radšej budem vysávať celý deň, haha). Odmena v podobe seriálu je naozaj veľký motivátor - a v mojom prípade to naozaj pomáha. Alebo si dať trocha zmrzliny, ktorú som si v poslednom čase zvykla kupovať a nechávať v mrazničke. Mne pomáha aj napísanie si o-do listu a vždy musím počúvať hudbu, prípadne si pustím nejaký film, ktorý som už videla a len počúvam, pritom vlastne viem, o čo tam ide (napr. moje obľúbené filmy sú všetky Harry Potter-ovky). :)
  Caroline

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Multitasking ma jednoznačne zachráni v každej jednej situácii. Varím, upratujem a učím sa naraz. Nie je to stále najlepšie rozhodnutie, pretože jednu z tých činností ajtak nebudem vedieť robiť na 100%. A v najlepšom prípade je to buď učenie alebo upratovanie. Mňa poháňa a motivuje hlavne ten pocit, keď mám okolo seba upratané a cítim sa omnoho omnoho lepšie. Viem, že všetko je na svojom mieste. Občas sa cítim ako Monica z Priateľov, pretože som sa vo veľa veciach našla čo sa týka jej postavy a jednou z nich je rozhodne upratovanie! :D

  OdpovedaťOdstrániť

Latest Instagrams

© A STYLISH BEE. Design by FCD.