HOW TO STUDY

utorok 20. februára 2018Popravde, na základnej a strednej som sa nikdy poriadne neučila. Na väčšine vyučovacích hodín mi stačil výklad na hodine, doma som si už len urobila domáce úlohy, ale nikdy som veľmi nechápala, keď moji spolužiaci hovorili, že sa učili matematiku dve či tri hodiny. Samozrejme, že keď prišiel záverečný test alebo dôležitá písomka, tak som nemala veľmi na výber, ale viac ako tridsať minút na opakovanie som nepotrebovala. A predmety ako bola biológia či nemčina, ktoré som v láske nikdy veľmi nemala, som si len ráno v autobuse alebo pred hodinou prečítala poznámky, a aj keď som musela ísť odpovedať, všetko som vedela.

Vysoká škola je trochu iná. Na našej katedre sa počas semestra nemusíme učiť vôbec nič - respektíve málokedy píšeme nejaký test počas tých trinástich týždňov. No potom príde skúškové, a učeniu sa už nevyhne asi nikto. Sedieť niekoľko týždňov medzi štyrmi stenami, obklopený papiermi a knihami, nie je síce náročné fyzicky, ale hlavne psychicky.

Tri skúškové obdobia mám úspešne za sebou; za ten rok a pol som sa o učení už niečo naučila a osvedčila si niekoľko trikov, o ktoré by som sa dnes s vami rada podelila - dúfam, že pomôžu nielen vysokoškolákom, ale aj tým, ktorých onedlho čaká maturita.Plan Ahead
Ak sa musíte naučiť viac predmetov - a na každý desiatky strán, dôležité je naplánovať si, ako sa budete učiť. Vyhraďte si na učenie dostatok času a už dopredu si rozdeľte, koľko strán sa denne musíte naučiť. Dajte si realistické ciele, ale zároveň sa budete musieť trošku premôcť a donútiť samého seba, aby ste ich dodržali.
Nezabudnite na opakovanie. To, že ste sa už prvé kapitoly z knihy naučili pred piatimi dňami neznamená, že si aj všetko pamätáte. Pri náročnejšom učive, ktoré pozostáva z množstva poučiek a definícií, rátajte s tým, že si to za jeden deň jednoducho nezopakujete. Dva či dokonca tri dni len na opakovanie sú ideálne.

Search for Tests and Quizes
Niekedy je najlepšie opakovanie test. Od starších žiakov často zoženiete písomky z predošlých rokov alebo si určite pospomínajú na otázky, ktoré boli na skúške. Neodporúčam sa síce spoliehať a učiť sa len z testov, ale vďaka tomu zistíte, čo už viete a do čoho sa ešte musíte pozrieť. Množstvo testov nájdete aj na internete!

Don't Procrastinate
Pri učení nie je nič horšie ako prokrastinácia. V danej chvíli pozeranie seriálu možno znie ako dobrá voľba, ale verte mi, že to budete len ľutovať. Takto len zbytočne stratíte čas, počas ktorého vám z učiva ani náhodou neubudne.

Set time and place
Niekomu sa lepšie učí ráno, niekomu večer. Zistite, v ktorej časti dňa si toho zapamätáte najviac a prispôsobte tomu svoj denný plán. Aj keď sa vám lepšie učí večer, nesnažte sa príliš posúvať čas, kedy pôjdete spať - na ďalší deň budete zbytočne unavení a vyčerpaní.
Dôležité je si aj vyhradiť miesto, kde sa budete učiť. Posteľ nie je práve ideálna, keďže ani nebudete vedieť ako, a zrazu budete ležať a pomaly zaspávať. Ak chcete ostať doma, skúste sa učiť v inej miestnosti ako vo svojej izbe; alebo choďte do knižnice či študovne. Vidieť ostatných študentov, ako sa učia, vie byť veľmi motivujúce.Find your style
Nesnažte sa učiť podľa nejakej konkrétnej techniky len preto, že sa tak učí váš spolužiak. Vizuálnym typom pomáha vidieť text v rôznych farbách a mnoho informácií si zapamätajú z obrázkov či grafov; zvukový typ preferuje počúvanie a prerozprávanie si učiva, no pohybový typ sa musí prechádzať a ukazovať si pohyby či situácie. Niekto sa dokáže učiť z knihy, niekto musí mať svoje poznámky, mne osobne veľmi pomáhajú kartičky. Takýchto delení je viac, preto skúste viacero techník a metód a nájdite tú, ktorá najviac vyhovuje práve vám.

Have a partner
Dohodnite sa so spolužiakmi a učte sa spolu. Prerozprávanie učiva pomôže nielen vám, ale aj partnerovi. Navzájom sa môžete skúšať, no veľkou výhodou je najmä to, že ak nebudete niečomu rozumieť, pri sebe máte človeka, ktorý vám to hneď môže vysvetliť.

Look after yourself and have enough breaks
Prestávky sú rovnako dôležité ako samotné učenie, pretože bez nich si váš mozog nič nezapamätá. Určte si vlastný časový interval, po ktorom si dáte krátku pauzu, no nezabúdajte, že ani prestávky by nemali byť príliš dlhé, pretože potom sa vám ku knihám bude sadať oveľa ťažšie.
A hlavne sa starajte sami o seba. Pite dostatok vody, majte vyváženú stravu, spite osem hodín denne. A doprajte si horúcu sprchu, teplý čaj či pár kúskov čokolády.


Ako vždy - ak máte nejaké ďalšie tipy na efektívnejšie a menej stresujúce učenie, budem veľmi rada, keď sa o nich podelíte v komentároch!
Hover over text to see English version!

8 komentárov

 1. Skvelý článok! Ja neskutočne milujem také články,kde su nejaké tipy do života. Síce som ešte na strednej,ale určite si z tohto článku niečo vezmem. Máš hrozne pekný blog a určite neprestávaj s písaním :) . Už dlhšiu dobu sledujem tvoj blog,ale v poslednej dobe som zanedbávala ten svoj,takže som nečítala ani blogy,ktoré sledujem. Teraz sa to snažím napraviť,takže určite tu nie som poslednýkrát. Teším sa na tvoje ďalšie članky a prajem veľa úspechov v blogovaní :).

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Moje tipy byly všechno vytisknout na A4 a zvýrazňovat si důležité věci, nic víc jsem nedělala. Ale stačilo to =)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Pěkný článek :) Měla jsem to na střední úplně stejně. Teď se ale snažím připravovat na přijímačky na vysokou a vím, že na to se podívat opravdu musím (a taky že na vysoký se stejně budu muset naučit učit) , takže teď zkouším různé metody. Co vím už z minulosti, tak že mě pomáhá vytvářet si nové zápisky, ať už teď třeba úplně nové výpisky ze zdrojů nebo třeba i přepisování poznámek ze sešitu do Wordu, pak si to vytisknout, zvýrazňovat a učit se z toho (je pravda, že já si nikdy poznámky moc nevedla, takže jsem nikdy nepřepisovala svoje, ale půjčené :D). Přijde mi taky super kartičková metoda, třeba na spisovatele a díla bych řekla, že by mi to teď mohlo pomoct celkem dost :)

  já chci POEzii

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Skvelé typy! Ja pri učení naviac ešte používam aplikáciu Gero, kde si vlastne nastavím interval učenia (najčastejšie 20 min) a interval prestávky (10 min) a takto sa učím cca 2 hodiny. Potom si dám troška väčšiu pauzu a ide to! :)
  Caroline

  OdpovedaťOdstrániť
 5. úžasný článok :P ja mám často problém s tým prinútiť sa učiť do školy a viem si predstaviť xy zaujímavejších vecí :) tvoje rady určite pomôžu :)

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Na základnej a strednej som to mala rovnako. Na výške mám najväčší problém asi s prokrastináciou. Síce nad tým veľakrát presedím aj celý deň, ale nič sa nenaučím, pretože som na mobile, zablúdim na notebooku inde, pretože všetko je v tom momente zaujímavejšie. Posledné skúškové mi to išlo už oveľa lepšie a nejak som sa donútila, pretože som nechcela byť zbytočne vystresovaná a chcela som to mať čím skôr za sebou. Nemôžem sa učiť bez dobrých poznámok a zvýrazňovačov. To je pre mňa základ ♥

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Super článok! Ja som sa tiež nepotrebovala nejako extra učiť, pokiaľ neprišlo ale na predmety ako chémia či fyzika, tým som potrebovala venovať vždy najviac svojho času. S učením sa vecí, ktoré ma bavia je to teraz v maturitnom ročníku celkom ľahšie. Tento rok som si dokonca obľúbila mind maps, ktoré mi v tom učení veľmi pomáhajú :)

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Úžasný článek! Já se sice vždy učila poměrně hodně, ale poslední dobou mi dělá stále větší problém učit se do předmětů, které mě nebaví nebo je nepotřebuji k maturitě. Vždy se to alespoň snažím vidět jako příležitost se naučit jak se učit. :) Dneska jsem se zatím vyhýbala veškerým svým povinnostem, takže tvůj článek byl přesně tou inspirací, kterou jsem potřebovala. :) Mně osobně nejvíc vyhovuje se učit třeba 50-60 minut a pak si dát 10-15 minut pauzu.
  Kout světa

  OdpovedaťOdstrániť

Latest Instagrams

© A STYLISH BEE. Design by FCD.