How To Improve Your Life

pondelok 11. decembra 2017Ponáhľanie sa, nestíhanie, stres. Všetko to je súčasťou našich každodenných životov bez ohľadu na vek či zamestnanie. Už v pondelok ráno sa tešíme na ďalší víkend, začiatkom septembra odpočítavame dni do najbližších prázdnin, po padnutí prvého žltého listu sa nevieme dočkať nasledujúceho leta.

No keď sa ohliadneme späť a zamyslíme sa, čo sme za posledných pár dní či týždňov urobili pre samých seba, odpoveď príde veľa neskôr, ako by sme chceli. Na prvé priečky priorít kladieme školu a prácu (čo - samozrejme - nie je zlé a štúdium je i u mňa momentálne najdôležitejšie ), no často zabúdame myslieť drobnosti, ktoré nám dodajú chuť a energiu jednoducho ísť ďalej.Read a book
Ako tretiačka na strednej som každý týždeň prečítala jednu knihu. V štvrtom ročníku sa to trochu zmenilo, keďže mojou viac-menej každovečernou aktivitou bolo učenie sa alebo chystanie maturitných zadaní, no aj po odmaturovaní som sa nevedela vrátiť k pravidelnému čítaniu. Dlho som nevedela prísť na dôvod prečo, no odpoveď je skutočne jednoduchá - Instagram. Prezeranie fotografií a sledovanie videí sa veľmi rýchlo stalo poslednou aktivitou, ktorú robím každý deň, no čo ma desí viac je to, že niekedy viem skrolovaním stráviť viac ako hodinu - hodinu, ktorú som mohla využiť prečítaním strán z knihy, ktorá mi aj reálne niečo dá.

Call your friends and family
Hoci aj ja osobne niekedy radšej píšem ako volám, no verte mi, že vaša babka, sesternica či kamarátka, ktorú ste nevideli viac ako rok, sa poteší, keď bude počuť váš hlas a viac než len rada preruší činnosť, ktorú práve robí, aby sa s vami na chvíľku porozprávala.
Aj počas rušného týždňa, kedy ste zaneprázdený doslova každú jednu sekundu, je možné vyhradiť si voľnú chvíľku na jeden telefonát. Ako? Multitasking. Zavolajte, keď sedíte v autobuse, žehlíte, píšete domácu úlohu z matematiky alebo máte v práci prestávku. Nie je také ťažké nájsť si desať minút, keď sa o to aj snažíte - a rozhovor s niekým, na kom vám záleží, vám zaručene zdvihne náladu a vylepší celý deň.Drink More Water
Pohár studenej čistej vody dokáže zázraky. Ráno vás zaručene postaví na nohy, naštartuje metabolizmus, počas dňa sa stará o vylučovanie odpadových látok alebo správne fungovanie mozgu. Viac o tom, prečo ešte je pitie dostatočného množstva vody také dôležité, rovnako ako aj to, ako sa prinútiť piť viac, nájdete v TOMTO článku!

Clean five minutes every day
Strašidelná predstava, čo? No keď s každodenným upratovaním raz začnete, poďakujete sa mi.
Teraz nemám na mysli vysávanie alebo umývanie okien, to za päť minút určite nestihnete. No už len po jednoduchých aktivitách ako sú ustlanie postele alebo poskladanie oblečenia na stoličke budete mať pocit, že ste urobili niečo produktívne. Každé ráno upracte neporiadok z predošlého večera, a keď sa krátke upratovanie stane vašou každodennou rutinou, počas víkendu toho budete mať oveľa menej, keďže ponožky či zošity sa vám nebudú povaľovať po celej izbe. A priestor bez zbytočných vecí, ktoré vás len zbytočne rozptyľujú pri práci, vás len namotivuje k práci.Keep a journal
Sú tri druhy denníkov, ktoré si môžete viesť.
Ten prvý sa zameriava na spisovanie vecí, čo sa za deň udiali. Večer si sadnete s teplým čajom v ruke a na pár riadkov či strán zhrniete celý svoj deň - veci, ktoré si chcete zapamätať, i tie, z ktorých sa potrebujete len vypísať.


Druhý je, naopak, rannou záležitosťou. Práve tesne po prebudení sa ešte nemusíte zaoberať povinnosťami a úlohami, a len jednoducho píšete. Viac o takzvaných morning pages vo veľmi prehľadnom a zrozumiteľnom článku spísala Kat, takže určite mrknite na jej blog!

Posledný typ je pre všetkých, ktorí predstavu každodenného sedenia za stolom a písania považujú za nereálnu. No som si istá, že minútku na premýšľanie si nájde každý - či už to bude v električke alebo tesne pred tým, než pôjdete spať. Stačí vám len kalendár alebo poznámky v mobile, a spíšte si tri veci, za ktoré ste vďační. Nezáleží, či napíšete 'rodina' alebo 'ranná káva', dôležité je, aby ste sa úprimne zamysleli nad tým, čo vás robí šťastnými a za čo ďakujete.

Skúste novú voľnočasovú aktivitu. Choďte sa večer prejsť. Najdôležitejšiu úlohu dňa spravte hneď ráno - a spíšte si všetky povinnosti, ktoré máte. A hlavne si každý deň spravte viac času na robenie vecí, ktoré milujete.

Hover over text to see English version!

5 komentárov

 1. skvelý článok so super tipmi, hlavne to volanie blízkym a mini upratovanie ;)

  Sabi z blogu Beautiful savage

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Je náhoda, že jsem zrovna, zcela nezávisle na tobě, zveřejnila velmi podobný článek. :D Nicméně, naprosto souhlasím se vším, hlavně ten struggle s Ingragramem. Může to být skvělá síť, bohatý zdroj inspirace, ale zároveň neskutečný trn v patě, co se závislosti a nedostatku času týče. A deníčky jsem vyzkoušela všechny tři, momentálně se přikláním ale ke gratitude journalu, protože není nutné do něj psát každý den, takže mi to časově vyhovuje, a vždy mi zlepší náladu jak do něj psát, tak ním i listovat. Úžasný článek!

  AESTHETICxKAT

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Takýto článok som presne potrebovala ♥ Mám teraz úplne rozhádzané obdobie, keď toho mám veľa a aj by som všetko v pohode stíhala, ale neviem si to nejak správne zorganizovať a potom som z toho vystresovaná.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Úplne s tebou súhlasím! Tento zhon a všetko pociťujem hlavne teraz v decembri. Doteraz som si myslela že to zvládam ale už pociťujem tú únavu! Inak nerozumiem ako si mohla v tretiaku prečítať knihu za týždeň. Ja popri 4 tréningoch angličtine a robote nestíham ani dýchať nie to citát.
   xxAlexandra MS ALWAYS LATE

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Odkedy bývam na internáte a každý deň si večer svoje veci trochu popratám, mám oveľa lepší pocit, keď je stále čisto, ako keď je všade bordel. Už len upravenie si postele každý deň urobí zmenu. Knihy milujem a milujem ten čas, kedy si sadnem, vezmem do ruky knihu, k tomu si urobím teplý čaj a na chvíľu sa vytratím z reality :D
  Caroline

  OdpovedaťOdstrániť

Latest Instagrams

© A STYLISH BEE. Design by FCD.