Having An Unusual Name

sobota 18. novembra 2017Ak môj blog sledujete už dlhšie, viete, že moje meno je Berenika. Ak ste tu však prvýkrát - ahoj! A áno, presne tak sa volám. Nie Veronika. Nie Beronika. Berenika. Meniny oslavujem 9. júna. Ale v kalendári ma nehľadajte.

Keď som bola malá, veľmi som sa nad svojim menom nezamýšľala, v podstate si ani nepamätám, aký som k nemu mala postoj. Počas základnej školy som však mala chvíle, kedy som si priala zmeniť ho, no teraz som sa opäť dostala späť na začiatok a neprekáža mi.

Preto ak aj vaše meno spadá do kategórie nezvyčajné, snáď pre vás bude tento článok relatable; všetci ostatní - nahliadnite do môjho sveta, jeho výhod a nevýhod a situácií, s ktorými sa stretávam takmer každý deň.DISADVANTAGES

 1. Všetkým musíte opakovať svoje meno dvakrát. Alebo trikrát. Niektorým dokonca štyrikrát, lebo stále si nie sú istí, či počujú dobre.
 2. Hľadanie vášho mena na kľúčenkách, náramkoch alebo perách už nemá zmysel.
 3. Vždy sa nájde niekto, kto vaše meno úplne skomolí.
 4. Na otázku "a ako ťa volajú doma?" nikdy neviete, čo povedať, pretože URČITE nechcete, aby vás volali ako vaši rodičia.
 5. Zuzany sú Zuzky, Kataríny sú Katky, Márie sú Mariky, len z vášho mena sa nedá spraviť jediná normálna prezývka.
 6. Preto vás všetci volajú vašim celým menom. Ktoré je dlhé a znie oficiálne.
 7. Alebo si vymyslia prezývku, ktorá je ešte horšia ako tá posledná, ktorú ste počuli.
 8. Okrem rodinných príslušníkov a najbližších kamarátov vám nikto nikdy neželá všetko najlepšie k meninám, pretože nikto nevie, kedy ich oslavujete.
 9. Počas pauzy pri zisťovaní dochádzky v škole viete, že učitelia sa snažia prečítať vaše meno, preto radšej poviete 'tu' ešte skôr, než ho opäť prečítajú zle.
 10. Všetci sa zaujímajú, prečo vám rodičia vybrali toto meno, chcú vedieť váš celý rodokmeň a či máte v rodine aj iné nezvyčajné mená.
Advantages

 1. Ak sa ľudia už raz naučia vaše meno, budú si ho pamätať navždy. Nedávno som stretla kamarátku, ktorú som nevidela roky, a zatiaľ čo som sa ja snažila rozpamätať sa, ako sa volala (btw - doteraz som si nespomenula), ona s mojím nemala najmenší problém.
 2. Všetci si myslia, že je vaše meno krásne, originálne a exotické.
 3. Nikto si vás s nikým nemýli a nemusí sa pýtať na vaše priezvisko, pretože poznajú len jednu osobu s takým menom, a to ste vy.
 4. Keď počujete o niekom, ktorá má rovnaké meno ako vy, hneď o ňom chcete vedieť viac.
 5. Ale keď ho stretnete... #bestdayever.
 6. Každý chce vedieť pôvod vášho mena, čo znamená a aký je za ním príbeh.
 7. Nikto vám nepovie, že poznajú človeka s vašim menom, ktorého nemajú radi. Vetu "poznala som jednu ____, no bola strašná..." nikdy nebudete počuť.
 8. Nikdy sa neotočíte, keď budete počuť svoje meno, len aby ste si uvedomili, že sa ľudia rozprávajú o niekom inom.
 9. Je veľmi jednoduché a rýchle nájsť vás na sociálnych sieťach - a aj vďaka tomu ostanete v kontakte s ľuďmi, ktorých ste stretli aj len raz.
 10. Do prihlasovacích mien nemusíte dávať zbytočné čísla, bodky či spojovníky.


Sú chvíle, kedy by som si priala, aby bolo moje meno považované za bežné - najmä verejných miestach ako sú ambulancie, banky alebo dokonca objednávanie pizze či kaviarne. No na druhú stranu som aj celkom rada, že je moje meno také nezvyčajné. Vďaka nemu sa cítim výnimočne a odlišujem sa od ostatných.

Hover over text to see English version!

12 komentárov

 1. Mne sa tvoje meno veľmi páči, popravde mám rada všetko netypické :D Moja sestra má tiež celkom nezvyčajné meno - Vladimíra, a neznáša ho :D

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Jméno zní krásně a nikoho s takovým jménem nepoznám. Úplně tě chápu a vše, co v jednotlivých bodech píšeš je pravda. Já, jak byla menší, jsem zase neměla ráda své příjmení. :-)
  welcometomyworld

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Mně se neobvyklá jména neskutečně líbí, zřejmě asi z důvodů, které jsi sama zmínila - jsou neznámá a exotická. Nemyslím si, že je to něco, za co by se člověk měl stydět, právě naopak, je to něco, co dělá člověka ještě o něco zajímavějším. Tvoje jméno zbožňuju a být tebou, byla bych moc ráda, že se něčím odlišuji. ❤️

  AESTHETICxKAT

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Tak to sme teda v jednom klube! Úplne som sa smiala pri každom bode, pretože to veľmi dobre poznám! Bežne keď sa s niekým zoznamujem, tak som zväčša Jana alebo Lívia. Dokonca sa mi stalo, že kamaráti, ktorí ma celé roky poznajú, ale volajú ma Lily, tak sa ma po dlhom čase spýtali: ,,a ty si Liliana?" :D Nie som Liana a moje meno som tiež kedysi nemala rada, prišlo mi veľmi tvrdé a drsné, no teraz som za neho vďačná najviac na svete!

  A ja osobne poznám asi 3 Liany a aj tak je to pre ľudí divné meno a Bereniku poznám okrem teba tiež ešte jednu!:)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Tvoje jméno je krásné :) Já tohle sama tak trošku znám, během základky jsem si často vyslechla, že moje jméno je to "neobvyklý" a učitelé měli problém si ho zapamatovat, často jsem byla oslovávana jako Veronika.. :D Teď už je to naštěstí lepší, dokonce mám jméno už i v kalendáři, tak aspoň nějaký pokrok :)

  Another Dominika

  OdpovedaťOdstrániť
 6. zaujímavý článok :) podľa mňa je super mať nezvyčajné meno, teda aspoň ja by som sa chcela volať nejako zaujímavo .. Berenika mi príde úplne v pohode a prezývky by som ti hneď vedela normálne vymyslieť ako Beri, Nika či Berka :) to je pekné .. ale si teda asi len jediná Berenika, ktorú registrujem :)

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Keď som čítala tento príspevok, celý čas som prikyvovala hlavou. :D Vravela si mi z duše, ale dalo by sa povedať, že ja to mám ešte komplikovanejšie.
  Všetkým musíte opakovať svoje meno dvakrát. Alebo trikrát. Niektorým dokonca štyrikrát, lebo stále si nie sú istí, či počujú dobre. - súhlas.
  Hľadanie vášho mena na kľúčenkách, náramkoch alebo perách už nemá zmysel.- nápodobne
  Vždy sa nájde niekto, kto vaše meno úplne skomolí. - u mňa nejde o skomolenie, ale skôr o úplne premenovanie ma na "Mária" či "Darina" ehm... doteraz nechápem ako učiteľ informatiky na strednej prišlo na to, že ma volal "Kiara" :D
  Na otázku "a ako ťa volajú doma?" nikdy neviete, čo povedať, pretože URČITE nechcete, aby vás volali ako vaši rodičia. - V tomto bode to je u mňa ešte horšie, keďže mňa doma volajú menom pre nich nepoznaným - Dorotka, Dodka, Doda, keďže som týmto menom pokrstená. Vždy poviem "Dária", aj keď viem, že klamem.
  Zuzany sú Zuzky, Kataríny sú Katky, Márie sú Mariky, len z vášho mena sa nedá spraviť jediná normálna prezývka. - A preto som celú strednú bola "Darka", a ja som neprotestovala, lebo sa mi nechcelo s Blh. hádať.
  Preto vás všetci volajú vašim celým menom. Ktoré je dlhé a znie oficiálne. - s týmto bodom nesúhlasím :D Lebo všetci v mojom okolí si chcú za každých okolností vytvoriť pre mňa vlastnú prezývku.
  Alebo si vymyslia prezývku, ktorá je ešte horšia ako tá posledná, ktorú ste počuli. - Tu mi našťastie zostalo len "Darka", lepšie je asi neprotestovať :D
  Okrem rodinných príslušníkov a najbližších kamarátov vám nikto nikdy neželá všetko najlepšie k meninám, pretože nikto nevie, kedy ich oslavujete.- u mňa je skôr kalendárny problém, od mala to bolo 7.2, ale v posledné roky, tie novodobé kalendáre ma píšu na 12.8 a každý kto to nájde, mi píše všetko najlepšie a ja sa čudujem? ehm... ja mám meniny? :D
  Počas pauzy pri zisťovaní dochádzky v škole viete, že učitelia sa snažia prečítať vaše meno, preto radšej poviete 'tu' ešte skôr, než ho opäť prečítajú zle. - Toto sa mi práveže nestáva! Vau! Vážne, aj teraz na vysokej som Dária.
  Všetci sa zaujímajú, prečo vám rodičia vybrali toto meno, chcú vedieť váš celý rodokmeň a či máte v rodine aj iné nezvyčajné mená. - mňa sa pýtajú na pôvod :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ak sa ľudia už raz naučia vaše meno, budú si ho pamätať navždy. Nedávno som stretla kamarátku, ktorú som nevidela roky, a zatiaľ čo som sa ja snažila rozpamätať sa, ako sa volala (btw - doteraz som si nespomenula), ona s mojím nemala najmenší problém.- je pravda, že učitelia si ma skôr zapamätali, ale mňa zvyčajne neoslovujú spolužiaci alebo iní ľudia, takže s ostatnými ľuďmi to neviem porovnať.
   Všetci si myslia, že je vaše meno krásne, originálne a exotické. - pravda.
   Nikto si vás s nikým nemýli a nemusí sa pýtať na vaše priezvisko, pretože poznajú len jednu osobu s takým menom, a to ste vy. - súhlas
   Keď počujete o niekom, ktorá má rovnaké meno ako vy, hneď o ňom chcete vedieť viac.
   Ale keď ho stretnete... #bestdayever. - na tomto som sa zasmiala, lebo keď som sa dozvedela, že tvoja sestra sa volá ako ja, tak to bol #bestdayever.
   Každý chce vedieť pôvod vášho mena, čo znamená a aký je za ním príbeh. - hej, hej.
   Nikto vám nepovie, že poznajú človeka s vašim menom, ktorého nemajú radi. Vetu "poznala som jednu ____, no bola strašná..." nikdy nebudete počuť. -áno, výhoda. Nie ako ja a môj svet s Kristínami. :D
   Nikdy sa neotočíte, keď budete počuť svoje meno, len aby ste si uvedomili, že sa ľudia rozprávajú o niekom inom. - a zároveň, keď zavolajú vaše meno, tak sa otočíte hneď, lebo kto by tu bol s takýmto menom.
   Je veľmi jednoduché a rýchle nájsť vás na sociálnych sieťach - a aj vďaka tomu ostanete v kontakte s ľuďmi, ktorých ste stretli aj len raz. - no, toto mi nepasuje :D lebo mňa práveže nejde nájsť na sociálnych sieťach :D
   Do prihlasovacích mien nemusíte dávať zbytočné čísla, bodky či spojovníky. - ak to stránka nevyžaduje :D
   Týmto som chcela len povedať, že ja to mám zložitejšie, lebo sa mi ťažko vysvetľuje niekomu cudziemu, prečo ma mama alebo babka oslovili "Dorotka", keď som Dária. :D
   Never ending story...
   Ver mi, že ti rozumiem. :)

   Odstrániť
 8. Berenika je krásne meno, fakt nezvyčajné, buď rada, že ho máš. Že je niečím odlišné, sama by som sa tak chcela volať. :) Moje meno je Sabína a všetci si to vždy spájali s čarodejnicou :D

  ORLLING

  OdpovedaťOdstrániť
 9. To jsem ani nevěděla, že na Slovensku je jméno Berenika tak ojedinělé, v Česku už jsem ho párkrát slyšela. Na druhou stranu je fakt, že nejvíc je prostě Terez, Jan a v poslední době taky hodně Em :D. A tvoje jméno je fakt krásné, na mě vždycky působilo tak silně. Jinak my jsme Berenice říkali Bera, ale to mi znělo spíš jako urážka, takže jsem za čistou podobu jména - Berenika. Jakého je vlastně původu?
  Jinak já se s tebou v tomhle absolutně ztotožňuji, jelikož se jmenuji Johanka s "k", ne Johana :D. Nikdy mi to nepřišlo divné, ale teď, jak jsem na vysoké a musím se pořád někomu představovat, mi dochází, že si fakt většina lidí myslí, že se jmenuju Johana a jen si říkám zdrobnělinou - což mě nesmírně uráží :D! A vidím, že hlavně kluci s tím mají hodně problém mi říkat jménem, asi si myslí, že je to moc dětský, nebo intimní, nevím...každopádně se mi moje jméno strašně líbí a už jsem si na něj zvykla (i když děti ve školce si ze mě samozřejmě dělaly srandu), jen pořád čekám na někoho, komu nebude dělat problém ho vyslovit - ten pak bude mého srdce šampión :D!

  OdpovedaťOdstrániť
 10. Akože som tento článok našla až teraz? Si vážne jedinečná a také máš aj meno, ktoré sa mi neskutočne páči. Si jediná Berenika, ktorú poznám, a čo sa týka tých výhod a nevýhod, tak ma celkom pobavili a verím, že sú pravdivé, celkovo tento nápad na článok sa mi veľmi páči. Ja poznám dosť dievčat s mojim menom, ale nikdy som so žiadnou inou Dianou nebola kamarátka ani nechodila do triedy. Keď som bola menšia, vždy mi vadilo, že v žiadnej reality show, súťaži či superstar nie je žiadna Diana (taká blbosť, že?) a keď som bola na základnej, tak som sa chcela volať Martina (netuším prečo, Diana sa mi teraz oveľa viac páči). Veď som bohyňa lovu (aka Wonder Woman), tak nech to využívam v svoj prospech. Aj keď si myslím, že moje meno je dosť krátke a preto sa z neho ani nedajú urobiť veľmi prezývky, tak na základnej ma volali Dina či Dida (to už teraz našťastie nepočúvam). Momentálne ma ľudia volajú buď celým menom (cítim sa tak dospelšie, vôbec mi to neprekáža) alebo Dia či Di (to mi príde tak milé a vždy ma to poteší, ani neviem ako na to ľudia prišli, najprv ma tak začali volať na tanečnej, potom na cambridgi a teraz aj na výške). Už len čakám, kedy ma niekto začne volať D, ha...

  OdpovedaťOdstrániť

Latest Instagrams

© A STYLISH BEE. Design by FCD.