Bring Hygge Into Your Life

piatok 22. septembra 2017Ak by ste mi čo i len dva mesiace dozadu povedali slovko "hygge", vôbec by som nevedela, čo si mám pod ním predstaviť. Keď som sa s ním však prvýkrát stretla, hneď vo mne evokovalo niečo pokojné.

Hygge (vyslovené ako hue-guh) je slovo, ktoré má svoj pôvod v dánčine a nemá doslovný slovenský preklad. I napriek tomu znamená moment či pocit, ktorý každý pozná. Útulnosť. Príjemnosť. Pohodlie. Súčasťou Dánska sa stal v osemnástom storočí a postupne sa rozširuje aj do ostatných európskych krajín.

Pointou hygge je, že sa nedá nejako uzákoniť, neexistuje jeho úplne presný model. Pre každého hygge znamená niečo úplne iné. Tento štýl života má prinášať pokoj a radosť - možno aj preto sú Dáni pokladaní za najšťastnejší národ na svete. Nikto sa neženie sa vidinou dokonalosti, za predstavou z časopisu či sa nezakladá na sledovaní trendov. Hygge si nemôžete len tak kúpiť. Hygge musíte cítiť. A hlavne nasledovať. Nemá zmysel snažiť sa byť perfektný. To ešte nikdy nikoho nespravilo šťastným. Namiesto toho si treba vychutnávať každý okamih, tešiť sa z maličkostí a robiť všetko preto, aby sme si večer čo večer mohli ľahnúť do postele s úsmevom na tvári.

Ako som už spomínala, hygge znamená pre každého niečo iné. Či už pre vás pohodlie a komfortná zóna evokuje poobedie s priateľmi v obľúbenom podniku alebo večer doma v deke s teplým čajom - je to na vás. No vzhľadom na to, že pre mnohých znamená jednoduchosť a minimalizmus, ale útulnosť, užitočnosť a zmyselnosť; pocit tepla, svetla a čistoty - nižšie vám priblížim hygge v konkrétnych oblastiach života, respektíve ako si hygge predstavuje väčšina z nás.Pletené svetre. Mäkké a teplé tkaniny. Hrubé ponožky. Príjemne hrejivý flanel. Oversized. Opraná bavlna. Jednoducho všetky druhy i kúsky oblečenia, ktoré sa spájajú s jeseňou.
No hygge neznamená len voľné tričká a tepláky - je to všetko, v čom sa cítite pohodlne bez ohľadu na to, čo si o vás môžu myslieť ostatní. Je to aj mixovanie textílií, vzorov, farieb. Nekonečné kombinovanie. Ak sa vám niečo páči a dobre sa v tom cítite - noste to!Pri zariaďovaní v hygge štýle ide o udržanie čo najviac tepla a pokoja. Opäť - vo väčšine to evokuje svetlé a zemité farby, veľa vankúšov, deky, oheň v krbe, mäkké koberce, sviečky, knihy či fotografie. Cieľ je vytvoriť priestor, do ktorého sa budete nielen radi vracať, ale bude stelesňovať a zachytávať všetko, čo máte radi. Priestor bez zbytočností.Žijeme vo svete, kedy sa každý niekam ponáhľa, nikto nemá na nič čas a každý tretí človek by bol nadovšetko rád, keby mal deň čo i len o hodinu viac.
Hygge sa zameriava na pravý opak - na výnimočnosť maličkostí, prítomnosť a kladie dôraz na vďačnosť.
Vychutnajte si raňajky v posteli, napustite vaňu, nebojte sa pospať si o hodinku navyše. Čítajte knihy. Trávte čas s rodinou a priateľmi - nemusíte organizovať komplikované výlety, niekedy stačí len rozhovor pri šálke čaju. Sadnite si na balkón či terasu a započúvajte sa do šumenia lístia. Vnímajte veci, ktoré sa dejú okolo vás práve teraz.

Hygge znamená robenie vecí, ktoré vás robia šťastnými, nie tie, vďaka ktorým budete cool a ľudia na instagrame vám závidia. Sú to maličkosti, ktoré robia dni krajšími.

Spomaliť, zhlboka sa nadýchnuť. A usmiať sa.

Článok vznikol v rámci spolupráce s Trendhim.
Hover over text to see English version!

All pictures are from Pinterest, they are edited and cropped. All credits to the owners.

6 komentárov

 1. Bože ani nevieš aka som šťastná, že si tento článok napisala! Dva týždne dozadu som knižku o Hygge našla v kníhkupectve a neskutočne má zaujala. Plánujem si ju kúpiť a týmto článkom sa mi to ešte viac potvrdilo. Naozaj krásny článok! ❤️

  LEUSLIFESTYLE

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Mám doma knižku Hygge a mám ju veľmi rada, keď mám čas, tak si ju otvorím a čítam, niekedy len listujem. Byť šťastná je ale veľmi dôležitá vec. Veľmi pekný článok doplnený krásnymi kolážami! :)
  Caroline

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Já jsem poprvé pojem Hygge zaregistrovala na Instagramu a postupně jsem se o něm dozvídala víc a naprosto se do té myšlenky zamilovala ♥

  Another Dominika

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Už aj pohodlie je na predaj?

  OdpovedaťOdstrániť
 5. O Hygge sa v poslednom čase zaujímam viac, veľmi ma to zaujalo už keď som o tom počula prvýkrát a veľmi sa mi páči ako si tento článok spracovala :) ♥  TheStyleTale

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Na túto tému som prečítala pár článkov a celkovo ma zaujali, krásne si to zhrnula. :)

  Rebelliouslily

  OdpovedaťOdstrániť

Latest Instagrams

© A STYLISH BEE. Design by FCD.