Staying Focused

štvrtok 15. júna 2017Odkedy sa pamätám som mala problémy s udržaním pozornosti - a prejavovalo sa to najmä v škole. Našťastie to nikdy nedošlo do bodu, aby som sa kvôli tomu dostala do problémov. A teraz, keď som na vysokej škole a viac ako 90% vyučovania pozostáva z jeden a pol hodinových prednášok a seminárov, na ktorých len počúvame, robíme si poznámky a (v tých lepších prípadoch) opisujeme prezentácie, mám pocit, že je to ešte horšie. Monotónne hlasy, nekonečné slová a desiatky rušiacich elementov - električky, ľudia, smiech, krik, vyskakujúce upozornenia na notebooku, spolužiaci.

Letný semester sa skončil a ja sa vytrvalo učím na skúšky, no keď sa dívam na niektoré poznámky z vyučovania, ktoré som písala ja sama, mám pocit, že som o daných témach nikdy nepočula. A momentálne by mi veľmi pomohlo, keby som si z hodín pamätala čo najviac.

Keďže tento 'problém' sa dá vyriešiť, začala som si zisťovať metódy, ako udržať pozornosť na čo najdlhšiu dobu; a dnes sa s vami o ne podelím - ak máte rovnaký problém ako ja alebo vás v blízkej dobe čaká hromada učenia, určite vám pomôžu.The 20-20-20 Rule
Metóda 20-20-20 je založená na tom, že každých dvadsať minút sa po dobu dvadsiatich sekúnd budete sústrediť na čosi vzdialené 20 minimálne stôp (približne 6 metrov).

Táto metóda sa dá aplikovať viac-menej všade. Ak sa počas spomínaného skúškového obdobia učíte doma, stačí len vstať a na chvíľu sa pozrieť z okna, ak ste v knižnici, pozorujte ľudí okolo seba, no čo je dôležité, vyskúšať to môžete aj v škole. Počas tých dvadsiatich sekúnd stratíte určite menej, ako keď sa bezcieľne snažíte udržať pozornosť počas celého vyučovania, no reálne vám to nevydrží ani pol hodiny.

Tento "oddych" je najmä dobrý aj pre vaše oči. Ak sa sústredíte, podvedome žmurkáte menej, čo je pre oči unavujúce. Preto sa počas dvadsať sekundovej pauzy snažte žmurkať čo najviac (ale nemyslím tým to, že celých dvadsať sekúnd budete žmurkať očami ako o dušu) - no zvlhčia sa vám oči, vďaka čomu je jednoduchšie zaostriť a ostať v strehu.

Stay curious
Tento trik je odpozorovaný od detí - tie sa nezačnú nudiť tak rýchlo ako dospelí. Podstata sa skrýva v tom, že deti sa vedia i sami zabaviť na pomerne dlhú dobu, vďaka čomu využívajú viacero častí mozgu naraz.

Všetko je to o tom, s akými myšlienkami vchádzate do triedy alebo si sadáte k učebniciam. Ak si už na začiatku poviete, že sa unudíte k smrti a lepšie by vám bolo doma v posteli, je viac-menej pravdepodobné, že jednoducho stratíte pozornosť. No keď si poviete, že sa určite naučíte niečo nové a zistíte niečo zaujímavé, verte tomu, že sa vám bude učiť ľahšie.

Je pravda, že takéto "preorientovanie" chce trochu času a nemôžete čakať, že ak ste pol roka nedávali na prednáškach pozor, odrazu si budete pamätať všetko, čo prednášajúcemu vyšlo z úst. No táto metóda jednoznačne funguje a stojí za vyskúšanie.Take breaks
Kto nemá rád prestávky? No najhoršie na nich je, že oddýchnuť by sme si chceli už po desiatich minútach práce, a zväčša to skončí tak, že vaša "krátka pauza" trvá štyri hodiny.

No podľa viacerých štúdií je veľmi dôležité striedať prácu s oddychom. Jednak vaše telo nevie podávať stopercentný výkon dvadsaťštyri hodín denne, no takisto to ovplyvňuje aj produktivitu. Podľa periodika Daily Muse by ste počas 52 minút mali pracovať na maximum, potom si na 17 minút oddýchnuť a znova sa pustiť do práce.

Move
Počas spomenutej prestávky by ste určite mali vstať z miesta a trochu sa rozhýbať. Stačí pár cvikov na natiahnutie svalov, jednoduché polohy v jóge či dýchacie cvičenia - vďaka tomu sa vám rozprúdi krv a dýchanie zhlboka pomôže uvoľniť stres.

Máte problémy s udržiavaním pozornosti alebo dokážete byť sústredení na vyučovanie či učenie i celé hodiny? Ak máte nejaké ďalšie tipy, budem veľmi rada, ak sa s nimi podelíte v komentároch - jednak pomôžu mne, no určite sa nájdu i ďalší, ktorí ich ocenia!
with love,
bee.
Hover over text to see English version!

6 komentárov

 1. Ja som s pozornosťou nikdy veľké problémy nemala, no niektoré hodiny - najmä tie letné, pred prázdninami - mi dávajú zabrať. Možno ešte tento rok využijem nejaký tip, i keď, pravdupovediac, som v nálade, kedy už nemám chuť ani len snažiť sa. :D

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Nevěděla jsem, že existuje přesně pravidlo 20-20-20, já spíš vždycky předstírala, že s eučím (asi 5 minut jsem to fakt dělala) a pak jsem civěla do blba :D. Jen teda na maturu jsem se učila fakt dost, to jo. Zatím :DD!
  Ale máš ve všem pravdu, hlavně ten pohyb pomáhá. I náš učitel angličtiny vždycky říkal, že pokud cítíme, že se začínáme nudit v jeho hodinách, máme si udělat pár dřepů. A někdy je dělal s náma!

  OdpovedaťOdstrániť
 3. O 20-20-20 rule jsem ještě nikdy neslyšela, avšak jeho pointa je velmi zajímavá. Ostatní tipy mám při domácím učení ozkoušené a osvědčily se mi. Úžasný článek!

  AESTHETICxKAT

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Tiež v škole niekedy nedávam pozor, ale to len preto, že som hrozne unavená a hlavne tieto posledné týždne ked sa uzatvárajú známky. Dotoho ešte ten stres. Ale ja si proste musím povedať, že to zvládnem, naučím sa to a že potom budem mať vytúžené voľno, alebo si dám dobrú čokoládu. Jedlo tiež pomáha ako motivácia.

  ORLLING

  OdpovedaťOdstrániť
 5. ja sa vždy snažím držať pozornosť čo najdlhšie ... ale väčšinou mi to aj tak nevydrží :D hlavne pri tých dlhočizných prednáškach .. a záleží aj od toho, či ma to zaujíma a od výkladu :) tento článok je super a určite nejaké spomínané tipy využijem :)

  OdpovedaťOdstrániť
 6. To jsou super metody. Já jsem úplně to samý, vůbec nic nevydržím dělat nějakou dobu, což mě celkem štve, hlavně v učení :-D

  www.jdeocestu.blogspot.com

  OdpovedaťOdstrániť

Latest Instagrams

© A STYLISH BEE. Design by FCD.