A Guide To Perfect Morning

piatok 12. mája 2017Dnešný deň bol... náročný. No som na seba celkom hrdá - podarilo sa mi spraviť (takmer) celú seminárnu prácu (musím si ju už len prečítať a doplniť prílohy). Už mi len treba spraviť prezentáciu, portfólio na angličtinu a naučiť sa celú filozofiu, čo na jednu stranu neviem, ako zvládnem, no na druhú - počas semestra som sa ako-tak snažila dávať pozor, tak pevne verím, že sa mi v hlave aspoň niečo udržalo.

Tento článok však bude venovaný niečo úplne inému. Mojej nie tak veľmi obľúbenej časti dňa, ktorú sa aj napriek všetkému snažím mať rada a zakaždým ju produktívne využiť.

Ako vyzerá "perfektné ráno"?
Každý si ho predstavuje trochu inak, no predsa len majú všetky niečo spoločné.Waking Up
Niekedy nie je nič lepšie ako pocit, že neexistuje presný čas, kedy musíte vstať z postele. No väčšinou to končí tak, že sa prebudíte až okolo jedenástej. Samozrejme, výhoda je asi tá, že sa po celom týždni konečne cítite aspoň trochu oddýchnuto. Ale je tomu naozaj tak? Polovicu dňa máte už viac-menej za sebou, a to ste ešte vôbec nič nespravili.

Spánok pozostáva z piatich až šiestich cyklov, ktoré trvajú 90 minút, každý cyklus tvorí niekoľko fáz - od prebúdzania až po štvrtú fázu, kedy ste v hlbokom spánku. Ak sa po zazvonení budíka cítite nesmierne unavení, niekedy až dezorientovaní, spánok ste prerušili vo druhej, tretej či dokonca až štvrtej fáze. Preto je ideálne zobudiť sa práve vo chvíli, keď sa skončí jeden cyklus a začína sa druhý. Na vypočítanie "perfektného času" dnes existujú mnohé aplikácie či online kalkulačky (napríklad Sleep Calculator). Ak sa chcete zobudiť o siedmej, do postele musíte ísť o 23:15 (keďže v priemere trvá asi 15 minút, kým človek zaspí).

Breakfast
Hneď po prebudení by ste mali vypiť pohár vody. Počas spánku telo stratí až pol litra tekutín, preto je dôležité ich čo najrýchlejšie doplniť. Nielenže to naštartuje metabolizmus, ale podporuje detoxikačné procesy endokrinného systému či posilňuje imunitný systém.

Čo sa samotných raňajok týka, je síce pravda, že by ste ich nemali vynechať, no takisto je výber potravín veľmi dôležitý. Podľa viacerých štúdií i odborníkov medzi najlepšie jedlá patria vajcia, ovsená kaša, bobuľové ovocie (ako čučoriedky, maliny, jahody, černice či ríbezle), grécky jogurt, orechy, Cottage cheese alebo chia semienka. Ak potrebujete trochu inšpirácie na jednoduché, ale chutné raňajky, určite si prečítajte tento článok!Skin Care
O pleť je dôležité sa starať aj ráno, aj večer. Ak máte pocit, že večer ste z tváre odstránili všetok make-up, mastnotu i nečistoty a hneď po prebudení je čas na líčenie, tak ste na veľkom omyle. Aj počas spánku sa na pleti nahromadia baktérie a čiastočky prachu, ktoré následne upchávajú póry.

Rannú rutinu starostlivosti o pleť by ste mali začať čistiacim gélom. Ten sa zbaví všetkých nečistôt, mŕtvych buniek a pri masírovaní do pokožky pomáha odstrániť ranné opuchy (najmä v oblasti pod očami). Ak máte mastnú pleť alebo pleť náchylnú na akné, dôležitá je aj tonizujúca pleťová voda, ktorá zastavuje nadprodukciu mastnoty. Ďalším krokom je sérum alebo hydratačný krém, najlepšie s obsahom ochranného faktora. Zabudnúť by ste nemali aj na podkladovú bázu.

Exercise
Hoci cvičenie hneď zrána neznie veľmi lákavo, má len výhody. Zbavíte sa stresu, uvoľnia sa vám endorfíny, budete sa cítiť lepšie, počas dňa nebudete musieť premýšľať, ako do rozvrhu začleniť workout a počas celého dňa sa budete cítiť čulejší a prebudenejší.

Sami budete prekvapení, koľko fitness centier vo vašom okolí otvára už o šiestej ráno. No aj keď dvojhodinové posilňovanie nie je pre vás to pravé, beh alebo dokonca i prechádzka po sídlisku či v parku vám dodá energiu a chuť začať deň produktívne. Na jógu potrebujete len podložku a nemusíte ani len vyjsť z tepla domova, preto akékoľvek výhovorky idú stranou (viac o benefitoch jógy nájdete tu!).Be Productive
Naložte bielizeň do práčky. Prečítajte kapitolu z povinnej literatúry. Odpíšte na e-maily. Jednoducho začnite deň produktívne. Časovo si rozvrhnite všetky povinnosti, ktoré musíte za deň spraviť, a čo najväčší počet sa pokúste stihnúť ešte ráno. Využite skvelý štart do dňa a konečne skončte s prokrastináciou.
with love,
bee.
Hover over text to see English version!

9 komentárov

 1. Jedna z vecí, na ktorej sa snažím pracovať je byť morning person. Najhoršie je to so vstávaním, inak milujem raňajky, či už ich vymýšľať, pripravovať a jesť :D Jedine, že by som nechcela raňajkovať o 11tej :/

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Bee krásny článok!!! Milujem rána! Síce sú cez školské dni rána veľmi hektické, ale tie víkendové za to stoja! Ja som sa asi pred troma mesiacmi zúčastnila výskumu spánku a práve túto aplikáciu som používala a bolo vidieť že je to vážne funguje.
  xxAlexandra MS ALWAYS LATE

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Naozaj výborný článok :) Ja svoj deň neviem začať bez toho aby som si ráno neumyla pleť. Dokáže ma to prebudiť a mám zo seba lepší pocit. Úprimne nechápem, ako bez toho niekto vie fungovať :D

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Ráno! To je moja najobľúbenejšia časť dňa! Najradšej by som bola, keby celý deň bolo ráno (čo je vskutku dosť divné) Obdivujem tvoj čas na všetko. Myslím tým ako všetko stíhaš. Blog, škola (všelijaké prezentácie) a voľný čas. Naozaj palec hore a držím Ti v tom palce <3
  WITH GREY WOLF

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Skvělý a motivující článek. Já svoje ráno vždycky docela dost řeším, nebo jak to říct. Prostě přesně jako ty se snažím si ho rozvrhnout tak, abych byla co nejvíc produktivní, ale zároveň hezky vstala a užila si takové malé okýnko volna hned ráno. A tak si z něj vždycky něco uberu, přidám apod. Určitě mi tam ještě chybí to cvičení nebo lepší pitný režim! :)
  Young, wild and free

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Milujem rána. Dobré zdravé raňajky mi vždy dajú energiu po celý deň. Niekedy ráno aj cvičím, pretože dosť skoro vstávam :D

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Podarený článok, aj fotky s mnohými vecami sa stotožňujem :)
  http://thenoela.blogspot.sk/

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Ráno patří asi k mým nejoblíbenějším částím dne. Miluju snídaně, ať už doma nebo někde v kavárně, dlouho se válet v posteli nebo s prvními paprsky už sedět za pracovním stolem. Po ránu jsem nejkreativnějším.
  Hezký fotky :)

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Moc pěkný článek :) Já rána miluju, vstávání mi nijak zvlášť nevadí a raději si přivstanu i když nemusím, protože si ráda užívám ten pocit, že mám celičký den před sebou.

  OdpovedaťOdstrániť

Latest Instagrams

© A STYLISH BEE. Design by FCD.