Say Yes To: Yoga

utorok 18. apríla 2017
Počiatky jógy siahajú do obdobia starovekej Indie. Jedná sa o fyzické, mentálne a spirituálne cviky pôvodne sa vyskytujúce ako súčasť budhizmu či džinizmu, avšak do Európy začala prenikať až počas prvých kolonizácií Indie Angličanmi a Francúzmi.

Jej základným cieľom je oslobodenie duše od hmoty (teda tela), aby sa duša priviedla do stavu čistého vedomia.
Existuje viac ako desať spôsobov jógy rozdelených podľa zamerania; v Európe a severnej Amerike je najrozšírenejšia Hatha Yoga, ktorej hlavnou súčasťou sú asány (pozície tela), pránájáma (ovládanie dychu) a meditácia, čiže upokojenie mysle.Existuje mnoho dôvodov, prečo začať s cvičením jógy:
 1. Zvyšuje koncentráciu, zlepšuje koordináciu, reakčný čas, pamäť a dokonca zvyšuje IQ.
 2. Zlepšuje flexibilitu, rovnováhu tela a propriocepcia (schopnosť cítiť, čo vaše telo robí a kde je v priestore).
 3. Znižuje hladinu krvného cukru a "zlého" cholesterolu.
 4. Posilňuje kosti a chráni pred osteoporózou.
 5. Zlepšuje vitálnu kapacitu pľúc, ich fungovanie a účinnosť výdychu.
 6. Buduje svalovú silu, chráni pred artritídou, bolesťami chrbta a u starších ľudí pomáha predchádzať pádom.
 7. Zlepšuje držanie tela, vďaka čomu predchádza únave a problémom s krčnou chrbticou.
 8. Zlepšuje cirkuláciu krvi v tele a do buniek dostáva viac kyslíka, ktoré tak fungujú lepšie.
 9. Posilňuje imunitný systém a obranyschopnosť, keďže pri jóge sa zvyšuje odtok lymfy bohatej na bunky imunitného systému.
 10. Zlepšuje funkciu nervového systému a mozgu.
 11. Uvoľňuje bolesť a zlepšuje duševné zdravie.
 12. Znižuje vysoký krvný tlak, vďaka čomu predchádza infarktu, mŕtvici a kardiovaskulárnym ochoreniam.
 13. Zvyšuje hladinu sérotonínu (hormón šťastia) a pomáha zbaviť sa depresie.Hoci niektorí považujú jógu len ako súčasť indickej kultúry, je vhodná pre všetkých; bez ohľadu na vek, pohlavie, výšku či hmotnosť.
Aby sa jej účinky prejavili, je nutné cvičiť denne - ideálne pätnásť minút každé ráno (pre telo je to lepšie ako jedna dvojhodinová sekvencia raz týždenne).

Za jedinú nevýhodu jógy je považovaná cenová nákladnosť, keďže cena jednej hodiny stojí okolo 5€. Avšak dnes už nájdete stovky návodov a sekvencií i na internete, a za predpokladu, že vám stačia staré tepláky a tričko a kdesi doma vyhrabete i nejakú podložku, vás to nebude stáť ani cent.
A už len stačí sledovať všetky jej benefity priamo na sebe.
with love,
bee.
Hover over text to see English version!

8 komentárov

 1. skvělý článek, musím říct, žes mě dost motivovala, abych se do jógy pustila! :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Jógu chcem vyskúšať už asi 2-3 roky, ale stále som sa k tomu nedokopala a zistila som, že u nás na škole ju máme tiež, tak sa plánujem od ďalšieho semestra zapísať. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Skutočnú jógu v jóga centre som mala v pošlem už vyskúšať ale keďže časovo mi to nevychádzalo nestalo sa tak. Mala som pár kŕat také nálady, že som si zapla video na internete a cvičila s pani. Nejak ma to prešlo.. ale keď si spomenula týchto 15 minút každé ráno. No veľmi rada by som sa do toho dala ak nie teraz tak cez pŕazdniny by to bolo dokonalé! Ty si chodidla niekde na kurzy?

  MS ALWAYS LATE

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Tak po tomto článku začnem cvičiť jógu :) normálne cičím tak, posilujem hlavne svaly, ale teraz sa dám aj na jógu každé ráno. Ďakujem za skvelé tipy a motiváciu :)

  ORLLING

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Děkuji za krásný článek! :) Já jsem s jógou začala asi před dvěma týdny, právě kvůli duševnímu zdraví - chtěla jsem pro sebe prostě začít něco dělat. A taky mě to děsně chytlo. A přesně jak říkáš, rozhodla jsem se, že to zvládnu i sama, vždycky jen popadnu podložku, pustím video nebo se inspiruju obrázkem a můžu začít. :)
  Young, wild and free

  OdpovedaťOdstrániť
 6. jógu milujem, kedysi som ju cvičila dosť často, teraz to trošku flákam :) xx

  Simona | l i v e i n f o x w o r l d

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Jóga je pro mě velmi lákavá, hlavně protože jsem se v poslední době dočista zamilovala do kouzla meditování, avšak nevím, jestli bych na ni měla čas. Každopádně bych si mohla ke svému večernímu protahování ještě nějakou z těch základních pozic přidat. Super článek, líbí se mi, jak jsi zahrnula i všechny její benefity.

  AESTHETICxKAT

  OdpovedaťOdstrániť

Latest Instagrams

© A STYLISH BEE. Design by FCD.