19 Things I Learned As A 19 Year Old

štvrtok 27. apríla 2017Vôbec sa mi nechce veriť, že toto je môj posledný deň ako 'teenager'. Že o pár hodín sa zmenia obe číslice označujúce môj vek a ja budem oficiálne dvadsiatnička. Na jednu stranu ma táto predstava nesmierne desí, no na druhú... Ale o tom v inom článku.

Posledný rok mi dal veľa. Mnoho vecí sa zmenilo, dokonca ani neviem, či by som ich všetky vedela vymenovať bez toho, aby som na nejakú nepozabudla. No čo je dôležitejšie, počas tých dvanástich mesiacov som sa opäť niečo naučila - či už z rád ostatných alebo cez vlastné chyby.

Preto teraz píšem tento článok hneď z dvoch dôvodov - aby som sa takto o rok či o dva (možno i o desať, ak tento blog bude stále fungovať) mohla spätne pozrieť na zoznam devätnástich vecí, ktoré som sa počas môjho devätnásteho roku života naučila, ale možno zopár týchto rád pomôže i vám.

1. Trpezlivosť ruže prináša
Rozhodne patrím k tej tvrdohlavej a netrpezlivej skupine ľudí, a aj preto som už odmalička túto 'múdrosť' doslova nenávidela, no počas posledných mesiacov som v nej našla pravdu. Niektoré výsledky jednoducho neuvidíte hneď, oplatí sa čakať.

2. Nechávať si povinnosti na poslednú chvíľu sa nikdy nevypláca
Párkrát som na to už skoro doplatila. Takže radšej začnite robiť všetky dôležité práce a referáty do školy čo najskôr.

3. Nebojte sa skúsiť nové veci
Ja som sa za posledný rok opäť naučila korčuľovať na ľade (píšem opäť, ale aj keď som mala päť či šesť rokov som sa veľmi korčuľovať nevedela), viem aké-také základy zo španielčiny, z polovice vyriešiť rubikovú kocku a už by som aj niečo uplietla (ovládam síce iba dva druhy očiek a ihlice mi stále akosi nesedia do ruky, ale čosi jednoduché by som určite zvládla!).

4. Sny sa plnia, len za nimi musíte ísť
Takto pred rokom som si najviac priala úspešne zmaturovať, aby ma prijali na žurnalistiku a aby som sa ako-tak osamostatnila. A všetko z toho sa splnilo.

5. Všetko zlé v sebe vždy skrýva niečo dobré
Aj z tej najhoršej chyby sa nakoniec poučíte. A už ju nespravíte.

6. K šťastiu netreba veľa
Všetko je na uhle pohľadu. Ak potrebujete veľké, drahé a hmotné veci na to, aby ste boli šťastní, nikdy takí nebudete.


7. Buďte vďační za všetko, čo máte
Za posledný rok som stretla, videla alebo sa len dopočula i ľuďoch, ktorí sú na tom omnoho horšie ako ja. A nesťažujú sa.

8. Inšpirácia je všade
Za posledný rok som mala s hľadaním inšpirácie trochu problém; a myslím, že najviac sa to odrazilo na blogu. Dúfala som, že keď sa presťahujem do Bratislavy, tak bude na každom rohu, no odrazu som mala pocit, že som ešte viac stratená ako predtým. Opäť - perspektíva. Treba sa na veci pozrieť z opačnej strany. A hľadať. Lebo tá inšpirácia tu je. A je jej nespočetne veľa.

9. Investujte radšej do zážitkov a skúseností
Asi väčšina bude so mnou súhlasiť v tom, že by si hneď a rada pobalila veci a šla cestovať po svete. Finančne je to viac-menej asi nemožné, ale to neznamená, že musíte sedieť doma. Vlaky sú pre študentov zadarmo. Vo vašom okolí je určite množstvo nádherných miest, ktoré ste ešte nevideli.

10. Robte, čo milujete, a milujte, čo robíte
Nikdy si nenechajte od ostatných hovoriť, čo máte a čo nemáte robiť (teda za predpokladu, že dané aktivity neohrozujú vás alebo iných). Choďte si za svojimi snami a všetkým dokážte, že na to všetko máte.

11. Skvelí ľudia sú na každom rohu
Veľké skupiny ľudí, kde nikoho nepoznám, nie sú moja silná stránka, ale aj na tom pracujem. Zmena školy tomu, pochopiteľne, pomáha, keďže takmer každú chvíľu sú okolo mňa noví ľudia a ja sa nestačím diviť, koľko úžasných osôb sa prechádza po svete. No i tak som nesmierne vďačná za tých, ktorí po mojom boku ostávajú.

12. Porovnávanie sa s ostatnými nie je zlé
Mám dve mladšie sestry, ktoré vždy prirovnávali ku mne. No ja som sa pre zmenu porovnávala s ostatnými. Spolužiaci, kamaráti, neznámi ľudia. Dlhé roky som sa snažila s porovnávaním skončiť, ale uvedomila som si, že ma to akosi motivuje.

13. Každý má právo na názor, ale to neznamená, že je správny
Nikomu toto právo neberte, no občas má niekto pravdu viac a niekto menej. A tiež je dôležité si uvedomiť, že ľudia budú mať názor aj na vás a na to, čo robíte, ale ani ten nemusí byť správny.

14. Nikdy nie je neskoro na zmenu
Všetko sa dá zmeniť. Niektoré zmeny nemajú perfektný určený čas. Mne sa ich za posledný rok podarilo spraviť pomerne slušné množstvo, a celkom sa teším na tie ďalšie. O tom je život.

15. Nebojte sa poprosiť o pomoc
Ako som už spomínala, som veľmi tvrdohlavý človek. Sú veci, ktoré rada robím sama, lebo viem, že ich viem najlepšie, no sú aj také, kedy sa mi zíde pomocná ruka. Vyložiť kufor, otvoriť dvere, ale aj poprosiť o radu. Každý má okolo seba ľudí, ktorí mu ochotne pomôžu.

16. Vegetariánstvo je úžasné
Jediné, čo ma trochu mrzí, je to, že som s jedením mäsa neskončila oveľa skôr. Nielenže je vegetariánstvo ekologickejšie k životnému prostrediu, zelenina vám dá viac energie a viac vás zasýti, no dôležité je najmä to, že žiadne nevinné zviera nemuselo umrieť kvôli tomu, aby ste sa vy najedli.

17. Risk je zisk
Pokiaľ nazbieram dosť odvahy na to, aby som spravila niečo mimo mojej comfort zone, trvá to niekedy i celé dni. Ale vyplatí sa to.


18. Počúvajte ostatných
Najmä tých starších, tých, čo si už niečo prežili. Tí vedia o živote najviac. Majú desiatky skvelých rád, dych berúce príbehy a vedia, čo treba k šťastiu.

19. Buďte sami sebou
Ani neviem spočítať, koľkokrát som sa snažila prispôsobiť sa a robiť to, čo mi prikázali. Hoci to trochu ľutujem, späť by som tieto časy nevzala - len vďaka nim si teraz cením to, že sa nebojím byť tým, kto som; bez ohľadu na to, čo si myslia ostatní.

Som veľmi vďačná za všetky možnosti, ktoré sa mi tento rok naskytli, za všetkých ľudí, ktorí prišli do môjho života alebo ho urobili krajším, za všetky výlety, akcie, oslavy, stretnutia, okamihy, ktorých som bola súčasťou. Tento rok bol jednoznačne najlepší v mojom živote; a teším sa, čo prinesie ten ďalší.
with love,
bee.
Hover over text to see English version!

6 komentárov

 1. Krásně napsaný článek plný skvělých postřehů. Doufám, že se ti bude dál jenom dařit a budeš se mít jenom dobře! Všechno nejlepší a pořádně narozeniny oslav! Jinak já se docela dost ztotožňuji s tím, že bychom měli poslouchat starší a snažit se od nich přebrat zkušenosti, podle mě to člověka dokáže opravdu změnit. A taky výrok, že risk je zisk... V podstatě snad každý den dělám něco, co je mi aspoň trochu nepříjemné, i když vím, že jakmile se do toho pustím nebo to budu mít za sebou, budu mít skvělý pocit... :)
  Young, wild and free

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Skvelý článok, opäť, ako vždy. :))
  Veľmi rada si prečítam každý tvoj nový príspevok, čím ďalej tým zaujímavejšie články.:)

  Izabell zo sydneysleek♥

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Tieto typy článkov mám moc rada. Už sa teším keď aj ja dosiahnem nejakého väčšieho veku akoby som mohla niečo podobné urobiť. ❤️

  MS ALWAYS LATE


  OdpovedaťOdstrániť
 4. Pekne napísané,páči sa mi tá myšlienka článku a s veľa bodmi súhlasím(hlavne so 16. :) ).A všetko najlepšie ti prajem :)


  http://wanderluststhoughts.blogspot.sk/

  OdpovedaťOdstrániť
 5. milujem tieto články! už som aj inde presne pod týmto typom článku spomínala že mi vôbec nevadí že ho píše veľa ľudí lebo ej krásne vidieť ako ma každý svoj názor a čo je pre neho dôležité :))
  Ivana xx
  Truwoman PINK FB page

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Skvelý článok, v mnohom s tebou súhlasím :) Ale napríklad 18.tku by som si mohla zobrať viac k srdcu :))

  OdpovedaťOdstrániť

Latest Instagrams

© A STYLISH BEE. Design by FCD.