Univerzita Komenského | Žurnalistika

piatok 18. novembra 2016

Pokiaľ dobre počítam, zajtra sú to presne dva mesiace, odkedy sa mi začala škola. Zbehlo to akosi rýchlo, no na druhú stranu mám pocit, že sme tu prišli len pár dní dozadu; že len nedávno som sedela v aule na zápise a počúvala o tom, ako sa mám prihlásiť do AiS-u.
Tento dlhý článok píšem z troch dôvodov: 1) na malú prosbu od Caroline; 2) pretože určite je vás viac, ktorí zvažujete študovanie žurnalistiky a zaujíma vás, aké to na Univerzite Komenského je; 3) aby som sa o pár rokov jednoducho mohla vrátiť späť a trochu sa posmiať.


Prijímacie skúšky


V prvom rade odporúčam ísť na prípravný kurz, ktorý robia v apríli. Treba si zaň priplatiť, vypýtať sa zo školy, zariadiť okolo neho mnoho ďalších vecí, ale oplatí sa to, keďže vopred nahliadnete nielen do učiva, ktoré budete od septembra preberať, ale aj sa zoznámite s priestormi a s vyučujúcimi, no najmä vám povedia, čo si máte na prijímačky pozrieť.
Samotné skúšky pozostávajú z troch častí - hneď prvou jej test všeobecných študijných predpokladov, v ktorom sú zhrnuté otázky z dejepisu, geografie, slovenčiny, ale aj cvičenia zamerané na logické myslenie či všeobecný prehľad; a to všetko na hodinu (ja osobne som všetko nestihla). Po krátkej prestávke vám zadajú tému, na ktorú budete musieť napísať krátku správu - nejakú aktuálnu situáciu, čosi, čo sa práve deje vo svete (takže určite pozerajte pár dní/týždňov pred skúškami správy). A na záver je to kamerová skúška, kde sa posadíte pred vyučujúcich, najprv sa krátko predstavíte a odpoviete sa otázku, ktorú ste si vytiahli (ja som napríklad mala povedať, kto je prezidentom v Rusku), a oni ju ešte trochu viac rozvinú. Nie je to také strašidelné, ako sa zdá; predsa len má táto časť len tri minúty.
Hneď na ďalší deň nájdete na internete vaše počty bodov (no tie vám veľa nepovedia); a do mesiaca dostanete list s rozhodnutím dekana.

Predmety


Na žurnalistike sú všetky povinné a povinne voliteľné predmety len do štvrtka, takže ak sa vám podarí dobre si poskladať výberové, tak budete mať v piatok voľno (ako ja).
Každý predmet sa vyučuje len raz do týždňa a má deväťdesiat minút. Nie sú žiadne prednášky, len prednášky so seminármi, semináre a cvičenia, čiže účasť na nich je povinná.
Samozrejme, že sú hodiny, ktoré sú trochu zaujímavejšie, no sú i také, kedy budete sústavne pozerať na čas a dúfať, že sa nejakým zázrakom zrýchli. No zatiaľ sa to všetko dá v pohode vydržať, všetci vyučujúci začínajú pekne pomaly a hneď prvý deň vás nezavalia seminárkami a úlohami.


Učitelia


Škála je teda určite široká... Učia mladí doktorandi, ale aj skúsení profesori a docenti; takí, ktorí vám do učiva povedia príbehy a vymýšľajú rôzne aktivity, ale i tí, ktorí využijú i posledné sekundy na začatie nového učiva. Ale vo všeobecnosti sú milí, ochotní vám pomôcť a skutočne sa na nich môžete bez problémov obrátiť.

Internát alebo privát?


Ak budete mať možnosť ísť na privát, urobte tak. Je síce pravda, že vás to vyjde o čosi drahšie, no to je asi jediná nevýhoda. Je to vaša prvá možnosť, ako sa osamostatniť a ako si vyskúšať poriadny "dospelácky život"; no takisto sa nemusíte s nikým deliť o sprchy, zaspávať pri hluku z vedľajšej izby a robiť si v rozvrhu miesto na to, aby vám prišli ľudia robiť do izby postreky. A to ani nehovorím o tom, ako tie izby vyzerajú - a videla som iba fotky.


Nebojte sa kontaktovať starších študentov - majú množstvo materiálov a poznámok, ktoré vám len pomôžu. Viackrát skontrolujte, či máte dobre zapísané predmety v systéme, aby ste nemali zbytočné problémy. A dávajte pozor na hodinách. Naozaj. Učte sa Dejiny. A nebojte sa prihovárať sa vašim novým spolužiakom. Budú super 💗.
A držím palce!
with love,
bee.

7 komentárov

 1. Ja som si ani neuvedomila, kedy tie dva mesiace zbehli. Samozrejme, užívam si to. Nakoniec som sa rozhodla veľmi dobre a som rada, že som ostala doma. Aj keď spolužiaci na intrákoch majú o dosť pestrejšie večery ako ja :D Čo sa týka učiteľov, ja som veľmi spokojná a neľutujem, že študujem históriu-geografiu. V poslednej dobe sme aj so spolužiakom začali uvažovať nad Erazmom a v pondelok sa ideme bližšie informovať, tak dúfam, že nám to obom vyjde. (Boh žehnaj starším študentom.. aspoň si nemusíme robiť poznámky, haha).
  Caroline

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Ja uvažujem nad masmediálnou, ale rozmýšlala som popravde aj nad týmto. Držím ti palce, nech sa ti len darí! :)
  ORLLING

  OdpovedaťOdstrániť
 3. O žurnalistike som niekedy celkom uvažovala, ale teraz mi je skôr jasné, že tam nejdem: predsa len mám predmety, ktoré ma bavia o niečo viac.
  Takýto článok je rozhodne super, zhrnuté asi všetko podstatné, čo by začínajúci vysokoškolák rád vedel.
  Úprimne, rada by som skúsila život na internáte - na jednej strane od mnohých ľudí počúvam vtipné internátne historky, pri ktorých by som teda fakt chcela byť, na druhej strane by mi asi praskli nervy, keď by som sa mala učiť a do izby by mi vtrhli nejakí zabávajúci sa spolubývajúci, ktorí nemajú nič na práci.
  Do vysokej školy mi zostáva ešte stále veľa času (aj keď poznám ľudí, ktorí budú maturovať v sedemnástich a pripadám si tak nejak divne, že sedemnásť budem mať za dva mesiace a o maturite ani nerozmýšľam). Niekedy by som ten čas chcela urýchliť a ísť na výšku, ale zároveň si aj chcem užiť strednú. Veď všetko na mňa tak či tak počká. :)
  DominicaLand

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Jéé, ani nevieš, ako si mi spríjemnila dnešný upršaný deň! ♥ Ja som v posledných dňoch už zúfalá a vôbec netuším, kam chcem ísť ďalej. A mám pocit, že už nikto sa ma nepýta na nič iné (alebo sa ani nepýtajú a rovno mi odporúčajú medicínu, lebo "To máš istý zárobok!")
  Celkom si ma upokojila tými kamerovými skúškami, keď som bola minulý rok na Mini-Erasme, úplne ma tým vystrašili! :D Neviem, možno sa nakoniec vrátim k môjmu plánu ísť študovať žurnalistiku.
  Nech sa ti darí! ♥

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Jéé, ďakujem moc za tento článok :) Aj ja uvažujem nad touto školou.. Mohla by som sa ešte niečo opýtať? Niekedy dávnejšie som pozerala, že sú to len 3 roky štúdia a titul Bc. Dá sa ešte aj nejaká ďalšia nadstavba či ako to je? :)
  Girl with pink nails

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Vďaka!
   A áno, samozrejme :D Po dokončení bakalárskeho stupňa sa dá normálne pokračovať ďalšie dva v magisterskom a potom aj v doktorandskom :)

   Odstrániť
 6. Žurnalistika by mě moc lákala. Známá ji studuje na výšce v anglii a taky vypadá moc spokojeně :)

  MagicBeautyLife

  OdpovedaťOdstrániť

Latest Instagrams

© A STYLISH BEE. Design by FCD.