Things I Want To Learn

pondelok 22. februára 2016


Hello!
Ak sa vám týmto dňom oficiálne začínajú prázdniny, tak verím, že si ich naplno užívate; ak si ešte budete musieť počkať štyri dni, tak nech vám to zbehne rýchlo; avšak ak ste ako ja a dnes ste museli vstať o pár hodín skôr, ako počas minulého týždňa, na nepríjemný zvuk budíka, dúfam, že i váš pondelok bol lepší, ako sme všetci očakávali.
Keďže znova nestíham, dnes - ako už asi vidíte podľa názvu - to bude len päť vecí, ktoré by som sa chcela raz naučiť - či už sa mi to podarí do decembra alebo o pár rokov.

Knitting
Pre niekoho je to možno babičkovská robota, ale mne osobne upletené veci nesmierne páčia. Pár rokov dozadu sa ma to v rámci prázdnin snažila naučiť moja mamka i babka, ale ako malá som na to nemala veľmi nervy, keďže je to dosť náročná robota. Ale ručne pletené svetre či šály (od mojej babky som dostala aj uštrikovaný malý koberček, ktorý je prekrásny) zbožňujem - človek za nimi vidí tú prácu, lásku a vzťahujú sa k tomu nejaké spomienky.

Skiing
Sama neviem,  či ma lyžovanie desí tak veľmi preto, že som prišla už do kontaktu s ľuďmi, ktorí sa pri tomto športe zranili, alebo mám iba pocit, že človek rútiaci sa dole svahom nemôže mať tak veľkú kontrolu nad svojimi pohybmi. Ale zase ak by to naozaj bolo tak nebezpečné - ľudia by lyžovanie tak veľmi nezbožňovali. Každopádne, verím, že sa mi tento strach podarí prekonať, nasadím si lyže a jedného dňa sa stretneme v nejakom stredisku.

Speak in fluent german
Momentálne nechcem nemčinu ani vidieť a ani počuť. Ale keď ma už Marta konečne nebude nútiť tlačiť do hlavy celé články o ľuďoch, ktorí mi nič nehovoria a  kde mnohým slovám nerozumiem, dúfam, že si k tomuto jazyku nájdem cestu. Mám celkom stabilné a slušné základy a s veľkou pravdepodobnosťou by som sa v nemecky hovoriacej krajine nestratila, ale vedieť hovoriť úplne plynule bez toho, aby som si všetko musela v hlave prekladať, by malo určite iba svoje plusy.

Play a guitar
V našej rodine nie je hra na nejaký hudobný nástroj veľmi rozšírená - jedine moji dvaja bratranci hrajú na klavír. No ľudí, ktorí vedia hrať na gitaru, som vždy obdivovala a veľmi sa mi to páčilo. Nielen že je ľahko prenosná (určite viac ako nejaké krídlo), ale vhodná na väčšinu príležitostí - či už na jednoduché hru len pre samého seba alebo k ohníku počas teplého letného večera s kamarátmi.

Learn the basics in Spanish and French
Po španielsky a francúzsky sa momentálne viem akurát tak pozdraviť, opýtať sa "ako sa máš?" a na túto otázku aj odpovedať. A hoci pochybujem, že sa niekedy dotlačím k tomu, aby som sa v rámci svojho voľného času prihlásila aj na nejaký kurz a naučila sa hovoriť plynule, mať ako-také základy z jazykov, ktoré sú po svete pomerne často používané (a navyše aj krásne), určite nie je na škodu.

Čo sa chcete vy v blízkej dobe alebo budúcnosti naučiť?

with all love,

15 komentárov

 1. Francúzštinu aj španinu som sa učila a odporúčam. Španielčina je veľmi ľahká, to ti stačí pár hodín a vieš povedať pár súvislých viet, otázok.. no francúzština je o niečo ťažšia.

  Bari Bircak

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Šápáninu se učím první rok ve škole, ale jinak moc cílů společných nemáme :DDD mezi ty mé patří se dostat na dobrou střední.. Snad se ti tvé "sny" splní, hodně štěstí! <3

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Kedysi som sa chcela naučiť hrať na gitare, no teraz by som sa rada naučila hovoriť plynule a sebaisto po anglicky, bez toho, aby som sa hanbila alebo zasekávala sa :)
  Jane´s World

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Štrikovať sa chcem naučiť aj ja :) z nemčiny som stráááášne dávno maturovala, ale teraz by som neposkladala ani jednu vetu (hanba mi!) :D a môj sen je naučiť sa hrať na klavíri a dúfam, že sa mi to raz podarí :)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Držím ti všetky 4 palce, aby sa ti to splnilo :D Ja by som tiež chcela vedieť plynule po nemecky a základy španielčiny by tiež neboli zlé, keďže tento jazyk sa mi strašne páči :D
  Girl with pink nails

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Já se chtěla naučit plést a upletla jsem 1/4 široké šály, na víc jsem neměla trpělivost. Šlo mi to pomalu a tím pádem to i pomalu přibývalo. Ale je to skvělej relax, člověk si při tom úžasně odpočine. :) Lucka www.sleepy-cat.com

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Pliesť a štrikovať by som tiež rada vedela. Plietla by som si rôzne šály a svetre. Ale mojím snom je mať doma šijací stroj. Kupovala by som si rôzne látky a vyrabala si oblečenie (ak by mi to vôbec išlo, samozrejme). Bolo by to originálne, mohla by si si to nakombinovať, ako by som chcela a mala by som istotu, že keď vyjdem z domu, zaručene nikoho neuvidím s takýmto kúskom oblečenia.

  Čo sa týka lyžovania, nie vždy to bolo tak, že som to mala rada. Na lyžiarskom som si to ale dosť obľúbila. Ide mi to rýchlejšie a lepšie - no to asi bude tým, že mám aj trochu rýchlejšie lyže. Som človek, ktorý má rád adrenalín (teda odtiaľ potiaľ) a teším sa na to, ako sa pustím dolu svahom a idem stále rýchlejšie. Sú chvíle, kedy sa mi skrížia lyže alebo sa musím vyhnúť nejakému diaťaťu a mám pocit, že spadnem, ale keď to potom ustojím, som z toho nadšená a znova trochu skúsenejšia. Asi týždeň dozadu som nad tým tak rozmýšľala, ako rada by som niekoho naučila lyžovať alebo ho vôbec k tomuto športu priviedla, takže zožeň si výstroj a daj vedieť! :D
  Btw. Pády na lyžiach sú asi tie najpríjemnejšie pády vôbec, aj keď máš všade sneh.

  Niekedy nemčinu nenávidím, inokedy ju mám celkom rada. Ale stáva sa mi, že mi skôr napadne nemecké slovíčko ako to slovenské/anglické (čo je na hodine Anj dosť blbé). Ako som aj písala tento komentár, tak som skoro napísala lyžujem mit Begeisterung...

  Ak máš nejakú možnosť vyhrabať odniekadiaľ gitaru (napr. ak nejaký strýko hral na gitare 20-30 rokov dozadu, lebo to sa stáva často), skús to! Každý, kto hovorí, že by sa chcel naučiť hrať na gitare, mal by to spraviť. Je to skutočne ľahké, ta pár minút máš zmaknutých 20 akordov a potom si už len hráš a pozeráš popr. vido tutoriály na nejaké pesničky, aby to znelo lepšie. Ak ide o noty, to ja ešte neviem, ale tiež sa to určite dá.

  Po španielsky som sa veľakrát chcela učiť, ale tiež som zostala pri podobnom dialógu ako Ahoj, ako sa máš. Ja som Dominika, teší ma. A potom viem povedať ešte dve špeciálne vety a to Som tehotná a Prosím si jedno pivo. A tie teda nepoužívam ani v slovenčine. Inak ma dosť lákajú škandinávske jazyky, vraj sú (aspoň niektoré z nich) dosť podobné nemčine, že kto vie po nemecky, nemá problém sa ich naučiť. Takže na to sa možno skúsim pozrieť.

  Síce už som toho písala dosť, ale ja by som sa rada naučila jazdiť na skateboarde a snowboarde a mnoho vecí ešte, len mi teraz nejdú na myseľ.
  DominicaLand

  OdpovedaťOdstrániť
 8. S prvými štyroma bodmi sa akosi nestotožňujem, pri pletení by som so svojou netrpezlivosťou nevydržala, pri lyžovaní by som sa bála, že sa polámem, nemčina mi je neskutočne nesympatická (no ani neviem prečo) a pre gitaru platí to, čo v prvom bode:D Asi som nepoužiteľná. No španielčinu sa učím a rada by som sa ju učila naďalej, je to úžasný jazyk, no neviem či by som si trúfla na francúzštinu, príde mi o trochu ťažšia, aj keď sú v niečom podobne tieto 2 jazyky, veď sú oba románske;D Ja by som sa chcela naučiť vydržať pri nejakej aktívnej činnosti (aspoň pri tej jóge), variť (vždy ma to zaujímalo, no nikdy sa do toho nehrniem, možno sa príliš bojím, že všetko pokazím, ako keby to každému všetko vyšlo na prvý raz, že?) a taktiež vždy som sa chcela naučiť po švédsky, no teraz mám dojem, že sa mi to nepodarí.

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Ja by som tiež chcela ovládať napr. tú španinu, ale v škole sa učím po taliansky, aj to viem však len základy, nie je bohužiaľ času nazvyš u mňa, keby bolo rozhodne ho venujem aj na jazyky :)

  OdpovedaťOdstrániť
 10. pletenie by ma asi nebavilo, aj keď zbožňujem pletené veci, ešteže moja mamina to ovláda skvele, rovnako ako háčkovanie, a už mi niekoľko svetríkov visí v skrini. :)) gitara je skvelá a pomerne jednoduchá, ak sa tomu chceš venovať tak voľnejšie a neučiť sa noty a tak, potom je veľa možností ako byť čo i len samouk - sama sa takto učím pomocou jednej stránky (andyguitar.co.uk) a ide mi to aj ako človeku absolútne bez hudobného sluchu. :D fakt je skvelý pocit zahrať si svoje obľúbené pesničky. lyžovanie takisto milujem, aj keď mi nejaký čas trvalo, kým som sa odvážila chodiť na strmšie a väčšie kopce, no teraz si užívam ten vietor šľahajúci oproti mne a voľnosť, niekedy mám pocit, ako keby som naozaj lietala. španielčinu som sa učila asi dva týždne pred niekoľkými rokmi a teraz viem iba pár slovíčok. zdokonaliť sa v nemčine aspoň na level čosi medzi B1-B2 je môj cieľ do konca strednej, pretože aj keď som najskôr tento jazyk veľmi neobľubovala, teraz ho mám radšej a mám pocit, že ho neskôr budem vážne potrebovať.

  OdpovedaťOdstrániť
 11. španielčinu mám tiež v pláne :)

  OdpovedaťOdstrániť
 12. Tiež by som sa veľmi rada naučila štrikovať! Už ako malým nám to babka mnohokrát so sesternicou vysvetľovala, no nás to už za pár minút prešlo a zaujala nás zase iná vec.
  Plynulo hovoriť cudzím jazykom by som sa rada naučila aj ja, nie však nemčinu (ten jazyk sa mi hrozne nepáči), ale francúzštinu. Aký-taký základ už mám, no mne to nestačí. Ale tiež by som sa rada naučila taliančinu, švédčinu či mandarínsku čínštinu. :)

  31shadesofaubergine

  OdpovedaťOdstrániť
 13. Ak by som bola zdravá, tak všetko, čo by som sa chcela naučiť je už v príspevkoch BID.
  Tak ale pár ich tu spomeniem. Snowboardovanie, hrať na gitare, na klavíri.
  Moje dva najväčšie sny, ktoré si plánujem aj splniť, v budúcnosti, sú sa naučiť plynule nemecky (čo bude ľahšie, ak sa dostanem na UCM-ku) a španielsky. Už teraz viem, že budem navštevovať jazykovú školu. Pôjde si na to pekne od prvého ročníka.

  Držím palce, aby si sa tieto veci naučila. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 14. Mojím snom tiež španielčina. Veľakrát som sa do nej už dokonca aj pustila, ale ono to proste nešlo. Či už som nemala čas, náladu alebo nervy. Ale raz by som sa určite chcela zapísať do nejakého kurzu španielčiny.
  Ja som sa cítila ohľadom lyžovania rovnako ako ty, ale keď to skúsiš, nebudeš ochotná dať dolu z nôh lyžiarky. (aj keď áno budeš, pretože sú to ťažké svine) Ale má to svoje čaro. A je to skutočný relax. Síce z toho môžu vzniknúť skutočne škaredé zranenia, ale keď si človek dá pozor na seba a ostatných pred sebou, nemalo by sa nič stať.

  OdpovedaťOdstrániť
 15. Lyžovať som sa učila už od malička, keď som mala asi tak 6 rokov a učila som sa to doteraz. Avšak lyžovanie ma už baviť prestalo, či už z toho dôvodu, že to ovládam alebo ma to jednoducho prestalo napĺňať. Tak som sa pustila do snowboardovania, ktoré sa učím už druhým rokom a baví ma to stále viac a viac. :)

  Čo sa týka jazykov, nemčinu priam neznášam. Celkovo sa mi tento jazyk veľmi hnusí. Neviem kto alebo čo za to môže, ale je to tak. Nikdy som k nej vzťah nemala a asi ani mať nebudem. Španielčinu som si vybrala ako druhý jazyk, tak hádam voľbu ľutovať nebudem. :)

  Mojim snom je naučiť sa rozprávať plynulo po anglicky, čomu sa už viac menej približujem kúsok po kúsku vďaka bilingválnemy gymnázium, na ktorom študujem. A tých 16 hodín angličtiny do týždňa predsa len "niečo" naučia. :D

  leuslifestyle.blogspot.com

  OdpovedaťOdstrániť

Latest Instagrams

© A STYLISH BEE. Design by FCD.