Time To De-Stress

streda 27. januára 2016


Hey, sweethearts!
Verím, že si užívate tento týždeň ako ja. Dni ničnerobenia sa striedajú s vyučovaním, ale i tak sa neviem dočkať predĺženého víkendu a vytúženého dlhšieho spánku. Ako štvrtáci nejaký pokoj pred vysvedčením nepoznáme - do marca musíme mať známky aj do druhého polroka.
Prečo dnes článok o strese? Pretože verím, že nie som jediná, ktorá pred písomkou či súťažou plytko dýcha a trasú sa jej ruky. Včera - na programe na olympiáde zo slovenčiny - som mala tesne pred mojim vystúpením rovnaký problém, a preto chcem s vami zdieľať nejaké moje tipy.
Inak, aké budete mať polročné vysvedčenie?

Drink Some Water Or Have A Cup Of Tea Or Coffee
Pár glgov poriadne studenej čistej vody má nielen dôležitý význam pre správne fungovanie organizmu, ale takisto chladná tekutina pôsobí upokojujúco ako na telo, tak aj myseľ. Avšak ak máte chuť na niečo teplé a príjemné, určite vyskúšajte šálku svojho obľúbeného čaju alebo kávy. Známa vôňa a chuť vás upokoja.

Music And RainyMood
To isté platí i pri počúvaní hudby. Či už si pustíte obľúbenú pesničku, ktorá vám pripomenie krásne spomienky či obľúbeného speváka, ktorého tak zbožňujete; alebo len zapnete náhodné prehrávanie - obe vás privedú na iné myšlienky.
Počúvanie dažďa tiež pôsobí upokojujúco. Stránka rainymood.com a aplikácia Relax Rain (za aplikáciu RainyMood si musíte priplatiť, táto je zadarmo) poskytujú neobmedzený zvuk dopadania dažďových kvapiek na cestu či okno a pomôžu vám uvoľniť sa.

Breathing
Najrýchlejšia pomoc, keď podľahnete stresu v škole či práci. V takejto chvíli je najlepšie nájsť pokojnejšie miesto - trebárs i toalety -, izolovať sa na pár minút od okolia, zavrieť oči a sústrediť sa iba na dýchanie v štvorsekundových intervaloch - štyri sekundy sa nadychujte, na ďalšie štyri sekundy dych podržte a štyri sekundy vydychujte. Takýto rytmus dýchania utíši zrýchlený tep, avšak je dôležité dýchať do brucha a nie len do hrude - keďže tak sú nádychy hlbšie a vyhnete sa napríklad nechcenému odpadnutiu.

Try Yoga
Pri jóge sa takisto musíte sústrediť na správne dýchanie, ale takisto sa vám ponaťahujú a uvoľnia svaly. Je vhodná či už na stres pred písomkou - ak nechcete, aby na vás zízali všetci spolužiaci, bežte na toalety a vyskúšajte napríklad polohu strom alebo bojovník -; ale aj na dlhodobý stres, pričom na YouTube nájdete množstvo návodov či celých sekvencií rôznych dĺžok i náročností, pre úplných začiatočníkov až po expertov.

Ako často podľahnete stresu?

with all love,

14 komentárov

 1. Mne vždy pomôže niečo ako čaj alebo sladkosť, je to super, ale tak často si napríklad takú čokoládu dopriať nemôžem, keďže sa snažím jej konzumáciu obmedziť :-D Inak super tipy :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Ja som tak zostresovaný človek, že mne naozaj nepomáha nič a to je naozaj deprimujúce.:D

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Ja jsem hroznej stresar, pred pisemkami jen dulezitymi, ale jak je to neco verejneho -zkouseni, prezentace, tak jsem vystresovana vzdycky. Nejcasteji zkousim to s dychanim, ale obcas je to fakt hrozny, ze jsem ve stresu z kazdy malickosti.

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Ja jsem hroznej stresar, pred pisemkami jen dulezitymi, ale jak je to neco verejneho -zkouseni, prezentace, tak jsem vystresovana vzdycky. Nejcasteji zkousim to s dychanim, ale obcas je to fakt hrozny, ze jsem ve stresu z kazdy malickosti.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Chcem mať tvoju nápaditosť! Vždy vymyslíš také originálne články. čo sa týka mňa ja som v strese len keď mám rozprávať pred ostatnými alebo niečo predviesť pred publikom. A vtedy ma trasie, potím sa som celá červená a nedokážem sa sústrediť. Chápeš :) Naštastie pri skúšaní a písomkách som v pohode:)

  SASHA´S LIFE

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Zaujímavý článok. O tej chladnej vode som absolútne nevedela a nabudúce to asi vyskúšam. Avšak ako som si o tej vode prečítala, dostala som na ňu chuť, čiže asi zbehnem do kuchyne po pohár vody. :D A čo sa týka stresu, v strese som vždy, keď mám rozprávať pred veľkým publikom. Nabudúce, keď sa mi to stane budem asi vyskúšam tie dýchania v štvorsekundových intervaloch. :)

  LEUSLIFESTYLE

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Ja som v stese už len vtedy ,keď som s cudzími ľuďmi. :-D haha... ale fakt, občas ked príde stav, skúšam to dýchanie... ale najradšej by som sa venovala joge, len škoda, že u nas v meste nič také nie je a doma sa ku tomu dokopať je dosť ťažké. :-D

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Super tipy :) stres známe všichni moc dobře, ale poslední dobou jsem se naučila nestresovat kvůli škole - prostě to dělám s vědomím, že jsem pro to udělala maximum a nějak to už dopadne :) překvapivě jsou moje výsledky lepší, než předtím :) Cappuccino Lover

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Úplne skvelý článok! Ja a stres sme najväčší nepriatelia :D Pred každou ťažkou písomkou či súťažou sa neskutočne vystresujem. Pri prezentovaní mojej SOČ na krajskom kole sa mi počas prezentovania začali tak strašne triasť nohy :D A myslím, že si to aj ostatní, bohužiaľ, všimli.
  Zo všetkých tvojich typov som skúšala jedine to 4-sekundové dýchanie, no rada by som vyskúšala aj jógu :)
  Moje vysvedčenie sa od toho minulého vôbec nelíši a som naozaj rada, že som to opäť vytiahla na čisté.
  Uži si voľno a oddýchni si konečne! ❤️

  OdpovedaťOdstrániť
 10. super článok! Mňa by teda dážď skôr uspal a už by som nič neurobila, ale inak skvelé tipy. :) Hudba je liek na všetko!

  OdpovedaťOdstrániť
 11. Moc hezký článek:) mně většinou pomůže právě ta hudba, dýchání a když si prostě sednu, uvolním se, popřemýšlím nad tím, co mě trápí, pak se zvednu a je mi líp! :)
  Young, wild and free

  OdpovedaťOdstrániť
 12. Ten stres veľmi dobre poznám, mám ho stále, keď mám ísť napr. odpovedať z niečoho, na čom mi záleží. Moje vysvečko bude úžasné! I keď, stále mohlo byť lepšie, no za tie štyri roky, čo som na strednej budem v maturitnom ročníku konečne prvýkrát vyznamenaná.

  Keď som ja v strese, najčastejšie asi počúvam hudbu. Tá ma asi najviac dokáže upokojiť - hlavne taká "starodávna" - to je úplne top! Dýchanie je tiež veľmi účinné, ale to využívam hlavne keď sa na niekoho naštvem a nechcem mu povedať niečo zlé. A čo sa jógy týka, tak to neviem takto posúdiť. Síce chodím na jógu, ktorú mám namiesto telesnej v škole, možno pomáha aj to, i keď som si to doteraz takto nespájala.

  Caroline

  OdpovedaťOdstrániť
 13. No jasné, ja ti napíšem aký som mala výpis a pri tom neviem, aké máš ty? Nie. :D
  Čo sa týka mňa, som totálny trémista. Trasie sa mi hlas, ruky, je mi zima, nie je mi dobre. Mám pocit, že odpadnem - a to mám iba čítať projekt pred polovicou triedy. A neupokojí ma nič. Vážne nič. Ale aspoň trošku sa mi upokojí tep, keď si rozprávam v duchu Juraj Loj ♥. No pomedzi čítanie to nejde. Neviem aj čítať a zároveň si vravieť v mysli čosi iné. Aj sa poriadne nadýchnem a nič, iba sa začnem dusiť, pretože nemám kyslík. A to je LEN čítanie pred POLOVICOU triedy. Ale súvisí to aj s mojou diagnózou, čo už. :D

  No nápad na príspevok chválim. Je to zaujímavá téma a mnohým môžu tieto rady pomôcť.

  OdpovedaťOdstrániť
 14. Krásně sepsáno :) Na mě poslední dobou zabírala snad jen ta hudba, nejvíc mě uklidňovala Enya, ani nedokážu spočítat, kolikrát jsem si poslechla playlisty s jejími písničkami na youtube :)

  Another Dominika

  OdpovedaťOdstrániť

Latest Instagrams

© A STYLISH BEE. Design by FCD.