Last Year Of High School

štvrtok 10. septembra 2015


Sama veľmi neviem, ako rýchlo to všetko zbehlo. Detailne si pamätám na začiatok prvého ročníka, otvorenie, zmätok na chodbách s rozvrhom v ruke, ten zvláštny, trochu nepríjemný pocit na absolútne neznámom mieste s obrovským počtom ľudí, ktorých ste predtým nikdy nevideli. A zrazu som štvrtáčka, jedna z najstarších žiakov na škole.

Na gymnázium som prišla s tým, že chcem ísť študovať medicínu. So samými jednotkami na vysvedčeniach sa to odo mňa akosi i očakávalo. No až na hodinách biológie som zistila, že je trochu rozdiel medzi tým, keď niekoho biológia baví, a keď len fascinuje; a to možno predsa len nie je nič pre mňa, čím sa spustili nekonečné vlny myšlienok - kam teda ísť?
Zrazu som vôbec nevedela, čo ma baví, nie si ešte predstaviť, čo by som chcela robiť po zvyšok života. Mala som niekoľko záchytných bodov - chcela som cestovať, stretávať ľudí, tvoriť, nesedieť iba celý deň niekde v kancelárii alebo ordinácii, písať.
A preto idem na žurnalistiku.


Všetci v štvrtom ročníku máme štyri povinné predmety - slovenčinu, angličtinu, druhý cudzí jazyk, telesnú výchovu a seminár zo slovenčiny a literatúry. A potom sme si vyberali z ponuky tri štvorhodinovky a dve dvojhodinovky.
Ja mám dejepis, geografiu a seminár z náuky o spoločnosti a z dvojhodinových predmetov mám seminár z dejepisu a seminár z geografie.
Tým pádom mám trikrát do týždňa päť hodín, v stredu šesť a v utorok sedem. Končíme teda pomerne dosť skoro, so svojim rozvrhom som celkom spokojná a zatiaľ mi vyhovuje i tempo, ktorým ideme, i keď viem, že učiva bude iba pribúdať a času do maturity ubúdať.
No a ako maturitné predmety mám slovenský a anglický jazyk, dejepis a geografiu.

Sama ešte neviem, či chcem ďalej študovať na Slovensku alebo ísť niekde do zahraničia. Na jednu stranu budem mať kdesi za hranicami určite lepšie uplatnenie, ale čo ma trochu odrádza je fakt, že k žurnalistike je veľmi potrebná dobrá znalosť jazyka a neviem, či je moja angličtina na dostatočne dobrej úrovni. Ale verím, že sa do februára, kedy musíme posielať prihlášky, definitívne rozhodnem a budem so svojim výberom spokojná, pretože sa snažím počúvať najmä moje srdce a, predsa len, je to niečo, čo budem študovať nielen tri, možno päť rokov, ale čo potom budem robiť i po skončení školy.

with all love.
bee.

tumblr | instagram | ask | bloglovin

22 komentárov

 1. Já jsem letos ve třeťáku, takže to co teď zažíváš ty mě asi čeká příští rok :D Také bych moc ráda šla dál na medicínu, dala jsem si proto letos seminář z biologie, tak uvidíme, jak vše dopadne :D The Colorful Blog

  OdpovedaťOdstrániť
 2. S výberom držím palce :)
  Ja momentálne netuším, čo chcem ďalej robiť, ale mám ešte nejaký ten čas .

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Aj ja tento rok maturujem a tiež mám pocit, že som len teraz prišla...nechápem tomu tak rýchlo veci idú

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Presne tento istý pocit som mala pred 6 rokmi, keď som ako 11 ročná nastúpila na gymnázium.. :) Je naozaj super, že si si vybrala to, čo ťa baví! Ja stále uvažujem nad žurnalistikou, no ešte si s tým nie som veľmi istá. Aspoň vďaka tvojim článkom zistím, aké to tam je :)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Jéé, gratuluji k tomu, že víš, co chceš dělat! Jsem š´tastná i za tebe, protože já sama chci na žurnalistiku. Vím to. Prostě. Chci. A to jsem ve druháku. Ale co. Prostě tam půjdu a tečka! :) A máš kráásný rozvrh! Já mám dvakrát na sedmou :( :D
  Young, wild and free

  OdpovedaťOdstrániť
 6. žurnalistika je super, tiež som nad ňou jednu chvíľu uvažovala :) A momentálne sa tiež rozhodujem, či ostať na slovensku alebo ísť niekam do zahraničia (aspoň česko..). No ešte pár mesiacu času máme, tak sa hádam rozhodneme dobre :)

  OdpovedaťOdstrániť
 7. držím palce, určite sa rozhodneš správe :) a počúvaj svoje srdce, nie okolie :) hlavne takých "mudrlantov", ktorí na výšku ani nechodili :D

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Tyjo, tak to ti závidím, že jste si mohli vybrat předměty, co chcete studovat.. my měli i ve čtvrťáku všichni povinnou chemii, fyziku, biologii, děják.. prostě všechno, což mě celkem dost štvalo, když jsem se chtěla soustředit na předměty, které využiju v budoucnosti a místo toho seděla nad vzorečkama z chemie a netušila, o čem to vlastně je :D
  Každopádně ti držím palce, aby jsi maturitní ročník zvládla a žurnalistika ti vyšla! ..ať už doma, nebo v zahraničí :)

  Another Dominika

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Držím palce při maturitě z dějepisu :) alespoň u nás na škole patří k těm nejtěžším :/

  OdpovedaťOdstrániť
 10. Ak sa smiem spýtať, ak by si zostala študovať na SVK, kam by si šla žurnalistiku študovať?

  OdpovedaťOdstrániť
 11. Veľmi pekný článok! :)) Držím palce a veľa šťastia!
  Domi Lap

  OdpovedaťOdstrániť
 12. Ani nevieš ako závidím ľuďom, ktorý majú takýto rozvrh. Ja dokonca aj ako piatačka budem mať každý deň 7 hodín, či sa mi to páči alebo nie, ale to už je o výbere školy pravdaže. Ja ti veľmi veľmi prajem, aby si si tento ročník naozaj užila a potom sa dostala aj na žurnalistiku. Taktiež by som chcela ísť študovať niekam do zahraničia, ak by to bolo možné ale to je ešte ďaleko, takže tomu dávam voľný priebeh.
  Ale tebe prajem, aby si bola spokojná ako s výberom školy, tak aj s celkovo štvrtým ročníkom ♡

  OdpovedaťOdstrániť
 13. Přeju hodně štěstí do čtvrťáku kočko <3
  Srdečně zvu tebe i všechny tvé fanoušky na mojí první malou Giveaway o rtěnku Maybelline Color Drama ve výrazném, podzimním odstínu :)
  I am clarella ...

  OdpovedaťOdstrániť
 14. Niečo mi hovor o tom, ako ten čas zbehol :D Veď aj ja som tretiačka :D
  Ja som šla na gymnázium s tým, že neviem čo chcem robiť, čo chcem študovať, keďže zdravotný problém mi neumožňuje čokoľvek. A práve na gymnáziu som sa začala hľadať. A našla som.
  Neviem prečo, ale čakala som, že pôjdeš aspoň raz na druhú hodinu alebo tretiu. Vy to máte dosť inak ako my, takže ja dúfam, že budúci školský rok pôjdem aspoň raz na tretiu. :D

  Prajem ti veľa úspechov v novom školskom roku, v poslednom ročníku na gymnáziu. Uži si posledné chvíle so svojimi spolužiakmi. A budem ti držať na maturite palce.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja som tiež dúfala, že aspoň jedno ráno nebudem musieť vstávať, ale nakoniec som za ten rozvrh celkom rada. Už som za tie roky zvyknutá vstávať o šiestej ráno a za tú hodinu, čo by som šla napríklad až na druhú hodinu, by som aj tak nič nespravila, iba sa váľala v posteli. Takže mi je lepšie sa ráno prinútiť vstať, ale o pol jednej už odchádzať zo školy - tak mám poobede viac času na iné aktivity :)
   beelievin.blogspot.com

   Odstrániť
 15. Ja som teraz ešte len v prvom ročníku na bilingválnom gymnáziu, ktoré inak trvá 5 rokov a mám pocit, že ten týždeň a pol, čo tam som, sa strašne dlho vlečie... No minulý rok, čo sme boli so spolužiakmi tiež posledný rok spolu, som si fakt užila. :)) Som rada, že si si nakoniec vybrala žurnalistiku. Ja mám momentálne tri možnosti, akými sa uberať - architektúra, žurnalistika a réžia. Momentálne si viac vyberám architektúru, už len preto, že sa mi to zdá najviac rozumné, no potom neviem, či ma to nebude mrzieť. no dovtedy ešte času dosť... teda, kým to tiež neubehne tak rýchlo. :)Uži si teda posledný ročník a veľa šťastia na maturite! :))

  DominicaLand

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja stále nechávam zadné dvierka tiež otvorené práve réžii, keďže mi to navrhovali i dievčatá a učiteľka na dramáku, ale uvidíme, zatiaľ ma to k tomu tak neťahá :D A verím, že sa dobre rozhodneš a budeš so svojim výberom spokojná, i keď na to máš ešte času dosť ♥
   beelievin.blogspot.com

   Odstrániť
 16. Ach, Bee. tak dlho som ti nepísala komentár. (neviem či si ma vôbec pamätáš :D )
  každopádne, fest ti závidím rozvrh. my máme raz osem hodín, dvakrát sedem a potom šesť, a to som len druháčka! :'(
  žurnalistika bol môj sen už od pradávna, a odkedy som objavila všetky travel blogy, zase som si tú myšlienku zamilovala, ale láka ma aj psychológia alebo literatúra alebo dejiny umenia. nechávam si možnosti otvorené, napokon, mám ešte fúru času.
  no ak by si chcela ísť študovať niekam do zahraničia, najmä do anglicka, radím ti sa poponáhľať lebo tam sú tie deadlines väčišnou o dosť skôr než vo februári. :)
  som zvedavá, aké semináre budú ponúkať nám. už teraz však viem, že sa budem chcieť oblúkom vyhnúť matematike a prírodným vedám a nacpať si tam čo najviac humanitných a jazykov.
  každopádne ti so všetkým držím palce. :))

  OdpovedaťOdstrániť
 17. Tak rozvrh je úplne super, ticho závidím. :) Držím ti palce, nech sa uberáš tým správnym smerom a nech zvládneš maturity čo najlepšie! :)

  OdpovedaťOdstrániť
 18. ja som to mala podobne v maturitnom ročníku a som spokojná tam kde som :)

  OdpovedaťOdstrániť

Latest Instagrams

© A STYLISH BEE. Design by FCD.