Why I Stopped Eating Meat And Became A Vegetarian

pondelok 15. júna 2015

V prvom rade veľmi pekne ďakujem všetkým, ktorí vyplnili dotazník. Niektoré veci som už zmenila, zopár rubrík je pomazaných; niektoré výsledky ma prekvapili, iné potešili.
Výhercom GIVEAWAY je Dominica, ktorej gratulujem (a knižka k tebe poputuje čo najskôr!), no ďakujem i všetkým ostatným, ktorí sa zúčastnili - ďalšiu giveaway čakajte čoskoro!


Pravdu povediac, o tom, že prestanem jesť mäso, som uvažovala už dávno. Minulé leto, keď sme boli na dovolenke v Chorvátsku, som si povedala, že prejdem na vegetariánstvo, no potom, po asi desaťminútovej prednáške od mojej babky, či som sa zbláznila a že mäso je potrebné, som so sklonenou hlavou zjedla pekne celý obed. Táto myšlienka naďalej ostávala v mojej hlave. Teda až donedávna.

Pár rokov som si hovorila, že prestanem jesť mäso až keď budem bývať sama a budem si sama variť. Obedy mávam v školskej jedálni už od prvého ročníka na základnej, a preto som nikdy nemala - čo sa tohto jedla týka - na výber. A to ani počas víkendov, keďže sme doma piati a nikto by nemal čas vymýšľať niečo special pre mňa.
Niekedy koncom januára tohto roku som sa znova začala pohrávať s touto myšlienkou a pýtala som sa samej seba, čo ma od vegetariánstva tak drží a či ma skutočne bude zastavovať fakt, že na obedy budem jedávať iba polievky a prílohu.


A konkrétne deviateho februára som si povedala, že prestanem jesť niečo, čo som i tak nikdy nemala veľmi v láske.
Ten prechod nie je veľmi ľahký. Prvé dni či týždne som sa sama seba pýtala, či to má vôbec nejakú cenu, hlavne keď som sa dívala na jedlá, ktoré som mala celkom rada. Predsa len, keď odrazu človek z jedálnička vyradí všetky druhy mäsa a ryby, organizmus si to pýta. No je to len taký malý kopec, ktorý človek musí zvládnuť prejsť.


Ale nechýba mi to. Ani trochu. Úprimne, cítim sa super.
A pomaly začínam obmedzovať i mliečne výrobky. Čo už nie je také jednoduché, lebo i keď som vyradila napríklad jogurty a vzdala sa pitia kakaa, mám pocit, že ľudia pchajú mlieko úplne všade. Tu chcem už ísť pomalšie, aby som neumrela na nejaký náhly nedostatok vápnika, ale krôčikmi sa chcem dopracovať i k vegánstvu.

with all love.
bee.
twitter | tumblr | instagram | ask | bloglovin

9 komentárov

 1. Haha, představa tvojí přednášející babičky mě rozesmála, úplně si to dokážu živě představit :D :D a soucítit s tebou.. :) Ale ode mě máš můj velký obdiv, já bych to nedokázala, vlastně ani nevím proč nebo kvůli čemu bych to dělala. Já maso miluju a mléčné výrobky taky, hlavně kvůli bílkovin, které kvůli posilovně potřebuji. Ale jinak ti držím palce :)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. gratulujem Dominike k výhre, dúfam, že si tú knižku užije:))
  je to zaujímavé, že keď sa človek k niečomu odhodlá, dokáže to. mne mäso taktiež nikdy veľmi nechutilo, ale nedala by som sa na vegetariánstvo z toho dôvodu, že idem chrániť zvieratá a tak ďalej. ja to celé chápem, z časti aj podporujem, ale nezastavím celkové zabíjanie zvierat pre ich mäso. možno raz sa tiež zbavím mäsa, ale je to ťažké. moja kamarátka je tiež vegetariánka a zvláda to dosť v pohode. tiež hovorila, že ide skôr o ten zvyk, ale dá sa to a ja ju v tom plne podporujem :) vegánka by som nedokázala byť to na 100%, ale má to určite svoje opodstatnenie. ide o to, čo chceš jesť a čo nie. ak máš pocit, že tá strava ti nevyhovuje, netreba sa brániť tomu zmeniť svoje stravovacie návyky. ja by som v našej rodine bola ťažko vegetariánkou, pretože sme mávali aj zabíjačky a podobné, ale ja som to nikdy veľmi nepodporovala. ale ešte nie som v takom štádiu, aby som si jedlá varila sama, teda .. uvidíme :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Výherkyni gratuluji. Můžu se zeptat, co tě k tomu vede? Nejíst maso, to ještě beru, ale vyřadit i mléčné výrobky? Proč?
  welcometomyworld

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Také by mě zajímal důvod, proč jsi se tak rozhodla. Asi je každého věc, jestli jí či nejí maso, ale veganství už je podle mě pro tělo špatně..

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Raz mi tiež napadla myšlienka byť vegetarián, no po kratšom uvažovaní som túto myšlienku úplne vypustila. I keď je pravda, že nejem veľa mäsa, no asi by som sa nevedela zrieknuť niektorých jedál. V poslednej dobe som však vynechala bravčové mäso, pretože to mi prestáva úplne chutiť. Ale každopádne ťa obdivujem, že to dokážeš vydržať! :)

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Obdivuju tě pro tvé odhodlání:) Už jsem o tom přemýšlela taky ale přes školní období nemám čas plánovat jídelníček abych měla pořád dostatečný přísun bílkovin a ostatních věcí co jsou v mase... Přece jen, člověk nemůže jíst jen cous-cous a rajčátka:D

  OdpovedaťOdstrániť
 7. O výhre som sa dozvedela až dnes cez e-mail, no ešte raz veľmi pekne ďakujem! teším sa nejmä z tej knihy! <3
  Obdivujem ťa za to, čo si už dokázala. Vo všeobecnosti vzdať sa potravín, ktoré boli súčasťou nášho života, je dosť ťažké. Mne asi v septembri zistili, že by som mala dodržiavať bezlepkovú diétu - nie tak oficiálne, ale nejako na to prišli - a bolo to dosť ťažké vzdať sa všetkých tých vdcí, tiež som mala pocit, že ten lepok je úplne všade. Teraz už jem normálne a nič mi nie je.

  ale späť k tebe. mne by teda mäso asi chýbalo, hoci niekedy som nad tým premýšľala. Mäsa však nejem až tak veľa, skôr preto, lebo tam sú bielkoviny, obmedzujem skôr mliečne výrobky - najviac samotné mlieko. Zeleninu, ovocie atď ale milujem a podľa mňa sa to dá vyvážiť práve tým, takže ti držím palce! :))

  DominicaLand

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Zaujímalo by ma, čo ťa k tomu viedlo? či je to preto, že mäso neobľubuješ alebo skôr pre morálne dôvody či to pokladáš za zdravšiu stravu :D Fakt sa pýtam zo záujmu, nie preto, že by som mala chuť rýpať :)
  http://janeismystery.blogspot.sk/

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Stále nechápem význam, prečo to ľudia robia, prečo sa stavajú z nich vegetariáni alebo vegáni.
  Ale rešpektujem ich, už len pre to, že je to ich vec. Veď aj moja spriaznená duša je vegetariánka a ja to rešpektujem, hoci sa na túto tému nejako zvlášť nebavíme.
  Mäso je zo zvierat, sliepok, svíň, jahniat a tak ďalej. Sú tu na to, aby sa jedli. I keď v poslednom čase jem iba kuracie mäso.
  Vždy som si myslela, že vegánstvo je ešte väčší vegetarián, ale vďaka tomuto článku som sa dozvedela niečo nové :D Mliečnych výrobkov by som sa nedokázala vzdať- jogurty sú už takmer na mojom každodennom jedálnom lístku. Syru v podobe parenice z TESCA alebo cesnakových korbáčov. Tie zvieratá sú tu na to, aby nám slúžili k potrave. Veď i v minulosti museli loviť, aby vôbec prežili. Preto sa snažím jesť všetko /i keď to tak nevyzerá, zelenine či ovociu sa vyhýbam/.

  I napriek tomu ti prajem veľa zdravia a nech ješ, čo ti chutí. :)

  OdpovedaťOdstrániť

Latest Instagrams

© A STYLISH BEE. Design by FCD.