The Catcher In The Rye

sobota 13. júna 2015

Zatiaľ hodnotím tento deň ako veľmi produktívny. Ráno som vstala už okolo pol siedmej, tak sme šli s Korny o ôsmej behať, poupratovala som a konečne sa po celom týždni aj pustila do čítania The Cuckoo's Calling. Toto je prvý viac-menej voľný víkend po veľmi dlhej dobe a ja si ho užívam plnými dúškami. Ako ho trávite vy?


Original Title: The Catcher Tn The Rye | Slovak Title: Kto chytá v žite | Author: J. D. Salinger | Publisher: Slovenský spisovateľ | Genre: román | Language: slovenský | Format: hardcover | Pages: 167

Content
Reedícia jedného z najvýznamnejších diel americkej literatúry 20. storočia zobrazuje príbeh trojdňového blúdenia Holdena Caulfielda, jeho mravnú čistotu a neutíchajúcu silu v boli proti meštiactvu. Pôvabný príbeh z amerického študentského prostredia o neúspešnom študentovi a jeho rodičoch, pedagógoch, prvých láskach, o mladých ľuďoch, napísaný sviežim tínedžerským slangom.

My Opinion
Toto dielo veľmi dlho sedelo v zozname kníh, ktoré si chcem prečítať. Mám celkom rada klasickú literatúru, pretože má čosi do seba, no okrem toho som o Kto chytá v žite nič viac nevedela. Preto som sa ani veľmi nenáhlila do zháňania tejto knihy a nechávala ju ležať stranou, zatiaľ čo som sa upriamovala na novšie publikácie. A hoci ma trochu mrzí, že som sa do nej nezačítala skôr, som rada, že som sa do nej pustila až teraz.

“Don't ever tell anybody anything. If you do, you start missing everybody.”

Čítala som ju v slovenčine, keďže po pár skúsenostiach viem, že klasická angličtina starších kníh je pomerne náročná, a ochotne mi ju poskytol Filip spolužiak. Stručne by sa dalo povedať, že je to kniha o ničom a o všetkom. Nemá dej, jej dejová línia je dosť potlačená, keďže na sto šesťdesiatich stranách sa odohrávajú tri dni, nemá výraznú zápletku a dychberúce vyvrcholenie. No predsa len si človeka naplno získa.
Celé dielo je zamerané hlavne na sledovaní pocitov Holdena, ktorý celý príbeh rozpráva. Berie čitateľa na rôzne miesta, poskytuje mu pohľad do päťdesiatych rokov dvadsiateho storočia, otvára mu svoju myseľ a zdieľa svoje trápenia. Deje sa toho na malom úseku i tak pomerne dosť. Holden sa pohybuje z miesta na miesto len s malými prestávkami, stretáva sa s ľuďmi, s ktorými sa čitateľ ani nestihne zoznámiť a dej sa znova mení. Pri čítaní sa nedozvie, ako niektorí skončili, čo sa s nimi dialo potom, no o to väčší priestor na premýšľanie ponúka.

“People never notice anything.”

Končí sa pomerne prekvapivo. Má viac-menej otvorený záver a v jednej strane sa človek díva na koniec jednej časti Holdenovho života a začiatok čohosi nového, čo už je však zahalené rúškom tajomstva. Celá kniha je vtipná, plná sarkazmu, no predsa smutná, hlboká a neuveriteľne nadčasová. Máme ju i v zozname povinnej literatúry na ďalší rok a len sa teším, kedy sa dostaneme k jej rozoberaniu. nemôžem povedať nič iné - len a len odporúčam.

with all love.
bee.
twitter | tumblr | instagram | ask | bloglovin

7 komentárov

 1. Mali sme ju na povinné čítanie, tak som si ju prečítala a bola som neskutočne rozčúlená :D kniha má krásnu myšlienku, ale je napísaná tak nezáživne, že sa to v nej úplne stráca. Holde ma vytáčal každou stránkou viac a viac a preto som bola rada, keď som to konečne, z povinnosti, dočítala. Nebola to kniha na povinné čítanie, po ktorej by som si povedala, že ako dobre, že som sa k tomu dokopala :D
  Original copy blog

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Fantastic post and have a happy weekend :)

  http://www.itsmetijana.blogspot.com/

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Hanbím sa za ta čo teraz napíšem, ale ja som s povinným čítaním tak pozadu, že neviem, či to všetko doženiem. Na starších knihách bola stále niečo, čo ma odrádzalo od ich čítania (a hlavne tie slovenské) a nedokážem sa k nim nijak dokopať. Ale aj napriek tomu obdivujem ľudí, ktorých takéto čítanie baví aj napriek tomu, že to nemusí mať nejakú komplikovanú zápletku ani 30 postáv. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Jedno z najlepších diel z povinnej literatúry a ja som si riadne užila hodiny, keď sme ju rozoberali. Nechápem ako to môže byť pre niekoho nezáživné a ako sa im môže Holden nepáčiť. Mne sa páčil, teda jeho myšlienky, zmýšlanie a veľmi. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Na začiatku roka nám učiteľka spomínala túto knihu a celkom ma jej dej aj zaujal! Teraz aspoň viem, čo budem cez prázdniny čítať! :)

  OdpovedaťOdstrániť
 6. čítala som to už dávnejšie. začiatok bol pre mňa trochu nezáživný, no po pár stránkach ma štýl, akým je to písané, pripútal ku knihe, až kým som to nedočítala. nemôžem to ohodnotiť ako najlepšiu knihu, akú som kedy čítala, no to len preto, že všetky knihy si rozdeľujem podľa žánru, až tam ich delím na najlepšie. Táto je ale prvá vo svojej kategórii. :)) život, aký mal Holden mi je síce vzdialený, v škole neprepadám, nechodím len tak do barov... ale musím povedať, že sa mi to veľmi páčilo. Každému tiež len odporúčam, už som na to "navnadila" viacero ľudí, bez toho, aby sa ma pýtali. Jednoducho som im tú knihu doniesla, strčila do ruky: nech čítajú! a páčilo sa to každému. :)) je zaujímavé sledovať život dosť citlivého 16-ročného chlapca, ako sa ním pretĺka...

  DominicaLand

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Moji rodičia ju majú doma vo svojej knihovne a nečakala som že bude taká dobrá! Hneď ako prídem domov pustím sa do nej veselo!:) ďakujem za radu:)

  OdpovedaťOdstrániť

Latest Instagrams

© A STYLISH BEE. Design by FCD.