The Perks Of Being A Wallflower

streda 6. mája 2015

Môj mozog si znova myslí, že sú prázdniny. Hoci dneškom sa nám akosi ukončil týždeň, keďže zajtra sa učíme už len jeden a pol hodiny - potom ideme na moju poslednú rozlúčku so štvrtákmi. Presne o rok budeme totiž na ich miestach stáť my. Zajtra nejdem na prednes, keďže sa potrebujem zbaliť do Prahy, kde budeme spolu so sestrami a rodičmi do konca tohto týždňa čo mi pripomína, že by som mala pripraviť nejaké články. Užívate si voľnejšie dni a konečne trochu slniečka a tepla?


Original Title: The Perks Of Being A Wallflower | Slovak Title: Chalieho malé tajomstvá | Author: Stephen Chbosky | Publisher: Simon & Schuster | Genre: román pre mládež | Language: anglický | Format: paperback | Pages: 242

Content
Charlieho malé tajomstvá sú o dospievaní. Charlieho listy sú oveľa intímnejšie ako denník, sú smutné aj veselé, tragické aj komické. Nevieme, kde žije, nevieme, komu píše, vieme však o svete, o ktorom píše. Snaží sa žiť svoj život najlepšie, ako vie, no zároveň uteká pred jeho nástrahami a dostáva sa do sveta prvých rande, rodinných drám a nových priateľov. Sveta sexu, drog a kultovej Rocky Horror Picture Show, sveta, v ktorom je potrebná len úžasná pieseň na úžasnej ceste k nekonečnosti. | oficiálny text distribútora

My Opinion
Túto knihu som prvýkrát čítala u mojich bratrancoch v Čechách. Myslím, že to bolo dva roky dozadu, ale keď tak nad tým premýšľam, je možné, že to boli i tri roky. Anyways, moja angličtina vtedy nebola na takej úrovni, na akej je teraz, a aj som po večeroch bola príliš lenivá na to, aby som stále zapínala prekladač na mobile, takže som mnoho viet nechápala a unikali mi i vtipy medzi riadkami. Dlhšiu dobu som premýšľala nad tým, že si knihu prečítam znova, tak som ju videla v Panta Rhei, pár týždňov si posedela na poličke a potom som ju zhltla za dva dni.
A pripomenulo mi to, ako veľmi túto knihu milujem.

“Things change. And friends leave. Life doesn't stop for anybody.”

Celé je to písané formou listov, ktoré Charlie posiela neznámej osobe. Mení mená ľudí, ale príbehy, situácie, ktoré sa mu stali, ostávajú nezmenené. A to je prvá vec, ktorá sa mi tak veľmi páči. Mnohé knihy, ktoré sú písané formou denníkov, spadajú do klasicky písanej knihy - len majú namiesto označení kapitol dátum. No tu má človek pocit, akoby skutočne otváral malé spovedi šestnásťročného chlapca, ktorý zažíva to, čo my.
Charlie je také malé zrkadielko. Nosíme ho so sebou, no takmer nikdy ho nevyťahujeme, nehovoríme o ňom, ostáva zahrabané na dne tašky. No predsa ho každý má, každý z nás si prešiel mnohými situáciami, ktoré sú opísané ako úprimné výlevy srdca.
Je len veľmi málo kníh, kde som sa tak veľmi stotožnila s hlavnou postavou. Charlie má veľmi veľa rovnakých vlastností ako ja - obaja sa snažíme zapadnúť a šťastie ostatných kladieme pred to svoje -, preto som sa do deja tak rýchlo a jednoducho vžila.

“And in that moment, I swear we were infinite.”

Určite si knihu prečítam ešte raz. Už len kvôli tomu koncu, kvôli tej úžasnej bodke sa všetkou tou bolesťou a trápením, ktorou si jeden šestnásťročný chlapec prešiel, kvôli tomu koncu, ktorý ma druhýkrát neskutočne rozplakal a ktorý v sebe skrýva neoceniteľnú nádej a silu.
Neviem ani popísať, ako veľmi túto knihu odporúčam. Má silný dej, krásne vykreslené postavy, prinúti človeka premýšľať a zanechá na ňom nejaký pocit.

with all love.
bee.
twitter | tumblr | instagram | ask | bloglovin

6 komentárov

 1. Na tuto knížku se už chystám děsně dlouho! Viděla jsem film a po zhlédnutí se stal mým nejoblíbenějším. Je to moje srdcovka, stejně jako Logan ♥.

  http://es-veronica.blogspot.cz/

  OdpovedaťOdstrániť
 2. First of all, Bee, musíš mi naozaj vysvetliť ako si tu pridám fotku, lebo takto sa mi nepáči komentovať :D
  No a kokos, ja si vôbec neviem spomenúť, ako to skončilo, ale viem, že som tú knihu milovala a celkovo, to, akým štýlom bola písaná, hrozne ľahko sa to čítalo a zároveň to nebolo nič také oničom, akože, bolo to aj hlboké a aj ľahko čitateľné, čo je taká, no, nie zrovna častá kombinácia a to sa mi páči :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Ja som sa najprv bála, že sa mi bude čítať ťažko, pretože to bola moja prvá kniha, ktorú som čítala po anglicky, ale predsa len, riskla som to. Ale čítalo sa mi ozaj super, bolo to písané tak voľne a práve to ma na tom tak uchvátilo. Mala som pocit, ako keby mi hovoril do duše a poznal ma a chcel, aby som poznala jeho pocity a myšlienky. Určite sa mi páči aj viac ako film, pretože tuto v knihe to ide všetko zaradom a je to omnoho osobnejšie ako len pozerať film, v knihe to bolo, ako keby som čítala niekoho tajný denníček, dokonca, niekedy som sa až hanbila a cítila, ako keby som túto časť jeho života nemala čítať, lebo by sa mohol cítiť zle. Viem, možno to znie smiešne ale je neskutočné čo vo mne zanechala táto knižka, milujem ju 💕

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Teraz, keď som si na to prečítala ešte aj recenziu, chcem si to kúpiť! Práve sťahujem film, trochu to risknem a pozriem si ho skôr, ako prečítam knihu. :)) Mám rada knihy takéhoto štýlu. Ak tam je ešte napísané, že kniha je inšpirovaná knihou Kto chytá v žite (prečítala som to neviemkoľkokrát a milujem to), tak nepochybujem, že aj toto bude skvelá kniha. :)

  DominicaLand

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Táto kniha bola prvá kniha, ktorú som čítala po anglicky a úplne som sa do nej zamilovala ♥ Je to tam všetko tak tragicky milé, rada by som videla aj film, aby som to mohla porovnať:)

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Po tejto recenzii si ma vážne donútila uvažovať o kúpe tejto knihy. Ale keďže ja knihy v angličtine nečítam a ani sa mi neoplatí začať- som antitalent na angličtiny, neovládam ju a rozumiem málo čo. Hľadala som ju v slovenčine a žiaľ je vypredaná :/

  OdpovedaťOdstrániť

Latest Instagrams

© A STYLISH BEE. Design by FCD.