If I Stay

utorok 31. marca 2015

Myšlienka už len zajtra ma drží na nohách, no nejako sa jej nedarí prinútiť ma spraviť veci na zajtrajšie cvičenia z biológie alebo si pozrieť matematiku, z ktorej sme dnes písali školskú, no skončila so medzi prvými s veľmi dobrým pocitom, že mi všetko vyšlo, no teraz mám z toho trochu strach, či som niečo neurobila zle. Zajtra píšeme písomku z limít, kontrolný diktát zo slovenčiny a okrem toho máme ešte obľúbenú nemčinu a po škole hneď musím bežať na dramák, takže sa už neviem dočkať voľna.

[Obrázky a animácie nie sú moje.]

Original Title: If I Stay | Slovak Title: Zostaň so mnou | Genre: román pre mládež | Language: anglický
BOOK - Author: Gayle Forman | Publisher: EN - Random House, SK - Ikar | Format: paperback | Pages: 256
FILMDirector: R. J. Cutler | Runtime: 107 min | Stars: Chloë Grace Moretz, Mireille Enos, Jamie Blackley

Content
Talentovaná violončelistka Mia má sedemnásť rokov a vlastne všetko, po čom jej srdce piští – trochu otravnú, ale milujúcu rodinu, priateľa rockera Adama, bezstarostný život. Keď ju prijmú na prestížnu umeleckú školu na opačnom konci krajiny, čaká ju prvé vážne rozhodnutie – láska a rodina, alebo vytúžené štúdium hudby?
V jedno februárové ráno je odrazu všetko inak. Na rodinnom výlete s rodičmi a bratom na okamih spokojná zavrie oči, a keď ich otvorí, ocitne sa v priekope pri ceste. Na jej okraji vidí havarované auto a mŕtvych rodičov, počuje Beethovenovu sonátu. Krátko nato zbadá ďalšie telo. S úžasom zistí, že hľadí sama na seba, a nevyhnutne si musí položiť otázku: Som mŕtva?
Ešte včera mala veľa možností, ako sa jej život mohol uberať ďalej. Nič z toho už neplatí a Mia stojí pred novou, oveľa osudovejšou otázkou: Zostanem? Sú tu členovia rodiny, oddaný Adam, super kamoška Kim, hudba. Ale aj jej dochrámané telo a duša s oveľa početnejšími ranami.
V tomto divadle je režisérkou len ona.

My Opinion
Som človek, ktorý si najprv prečíta knihu a až tak si pozrie film. Neviem sa len tak pustiť do filmového spracovania, keď viem, že je to podľa knihy - čosi vo mne ma bude dookola nútiť nedávať pozor, len aby som sa najprv mohla ponoriť do slov a viet, až tak aby som sa stratila v dvojhodinovom pozeraní televízie alebo plátna.

 

Book
Hoci som knihu čítala v rozmedzí šiestich dní, pustila som sa do nej v období, keď som mala povinností vyše hlavy, takže som ju musela neustále odsúvať na stranu - lebo inak som ju mala zhltnutú na tri posedenia. Je to veľmi originálny príbeh, ktorý už od začiatku čitateľa pohltí do deja a je skutočne ťažké sa od neho odtrhnúť. Nikto z nás by nechcel zažiť takúto situáciu, ja osobne sa snažím nepremýšľať o živote po smrti alebo o takomto zaseknutí medzi životom a smrťou, aké prežívala Mia - desí ma to.
No prinúti to človek premýšľať, uvedomiť si, že deň čo deň sme obklopovaní ľuďmi, ktorí nás milujú, ktorých milujeme my, okolo nás sú veci, ktoré pokladáme za samozrejmosť, náš život pokladáme za samozrejmosť, plánujeme na roky dopredu a odkladáme, no nikto z nás nepremýšľa nad tým, ako veľmi sa môže všetko zmeniť zo sekundy na sekundu. Mali by sme si mnohé veci začať vážiť o čosi viac. O veľa viac.
Sám o sebe je to jednoduchý príbeh s jednou hlavnou zápletkou, ktorá sa udeje hneď na začiatku. No i keď je to v podstate príbeh jedného dňa, cez flashbacky Mii sú zobrazené mnohé iné situácie, chvíle v jej živote, ktoré spolu tvoria jeden ucelený príbeh, človek zisťuje i Mii, o Adamovi a jej rodine až pri týchto krátkych situáciách, spoznáva ich tak, ako to robila i Mia. A to sa mi vážne páčilo.

 

Film
Mnoho ľudí hovorí, že toto je jeden z mála prípadov, kedy sa im viac páčil film ako kniha. Preto som mala skutočne veľmi veľké očakávania - hlavne po tom, čo ma kniha a príbeh tak oslovili a rýchlo sa mi zapáčili.
Nemôžem povedať, že som ostala sklamaná - to nie. Keby som sa na film pozerala bez akýchkoľvek predošlých reakcií ľudí okolo mňa, možno keby som si ho pozrela pre čítaním knihy, tak by sa mi páčil viac.
Tu sa však skutočne dá hovoriť o filmovom spracovaní knihy. Mám pocit, že nevynechali ani jednu scénu, teda aspoň som to nikde nepostrehla. Všetko do seba krásne zapadalo, výkony hercov boli perfektné - Chloe Moretz (Mia Hall) je úžasná herečka sama o sebe, Liana Liberato (Kim) je rovnako skvelá a Jamieho Blackley (Adam) sa nedá nemilovať. Takisto to bolo úžasne zostrihané - to som si všimla už hneď na začiatku - prechody medzi dvoma svetmi - pred a po - sú veľmi dobre urobené.

Napriek dokonalosti oboch diel sa ja osobne však prikláňam ku knihe. No je to pravdepodobne preto, že pri filme som už presne vedela, čo sa stane - v knihe každá strana skrývala akési tajomstvo a napätie. Avšak ak budem mať čas, rada by som sa ešte raz ponorila do oboch a znova si ich vychutnala.

Čítali/Videli ste už If I Stay?
with all love.
bee.
twitter | tumblr | instagram | ask | bloglovin

13 komentárov

 1. Ja som bohužiaľ ani nečítala, ani nevidela, aj keď o tom veľa ľudí rozpráva. Momentálne neviem, kde mi hlava stojí a pozerám len to, čo ide v telke alebo občas zájdem do kina;D Každopádne, aj keď neviem, čoho sa to týka, určite by som sa na to rada pozrela, či už film alebo knihu:)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Neviděla jsem a knížku jsem nečetla, ale zní zajímavě!!!

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Taky si vzdycky radeji nejdrive prectu knihu nez se podivam na film, zrovna jsem jednu docetla a ted se chystam prave na tuto, tak jsem zvedava :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. asi som spravila chybu, keď som si najprv pozrela film a až potom sa pustila do knihy, ale whatever. dosť to ovplyvnilo názor na oboje - kým o filme môžem povedať, že bol jeden z najlepších v jeho žánri, aké som kedy videla (už len fakt, že som preplakala trištvrtinu to dokazuje); knihu som si až tak neužila, ako by to bolo, keby som si ju prečítala pred filmom. toto som spravila pravdepodobne prvý a posledný krát, nabudúce dám určite prednosť knihe. inak sa mi autorkin nápad vážne páči. pred pozeraním filmu by som na miinom mieste určite zvolila možnosť žiť, ale keď som sa nad tým potom zamyslela..chápem, prečo sa tak dlho rozhodovala. určite ma to istým spôsobom zmenilo. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Už dávnejšie som to videla na plagáte v kine, no ani som si neprečítala, o čom to bude. Vyzerá to však zaujímavo. V poslednom čase, keď som aj od ľudí z môjho okolia počula, že to je dobré, rozmýšľala som o tom a rada si to prečítam či pozriem. :)

  DominicaLand

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Jsem další z těch, která viděla jen film. Knihu ale přečetl můj patnáctiletý bratr (jo, je to tak a i já jsem byla překvapená, když mi řekl co čte) a i on řekl, že se mu líbila víc než film. Hodně mě to láká se pustit do čtení abych to posoudila:)

  OdpovedaťOdstrániť
 7. if i staaaay. <3 srdcovka moja. knihu som čítala ešte niekedy začiatkom minulého roka po tom čo mi ju viacej ľudí odporučilo a ja teda musím povedať že som nebola nejako maximálne úžasne nadchnutá. akože páčila sa mi, ale neplakala som. ale koniec koncov, aj tfios je podľa mňa overrated (alaska pre mňa vždy bude johnova najlepšia kniha, no matter what. pri tfios sa mi viac páčil film. #unpopularopinion #killme) . no film, to bolo niečo úplne iné. strašne sa mi páčil, možno aj viac ako tfios. neviem. bol úžasný, a halo cover a ostatné pesničky boli dokonalé.
  každopádne, určite si musíš prečítať where she went, mne to vyšvihlo tú sériu do top päťky. úplne nádherná je sequel, má iný nádych. if i stay je smutné a zasnežené a nemocničné, má to taký feeling. where she went je naštvané a frustrované a new-yorkské a je to proste dokonalosť. <3

  --

  tak dúfam že už ti je lepšie :(:
  problém je v spolužiakoch. a vo mne. máme zaujímavú minulosť a to sme spolu len trištvrte roka, ale tak dúfam že to bude lepšie. samozrejme, ja si prikladám vinu za to že náš kolektív sa dosť rozbil, pretože prvého pol roka som bola ja to lepidlo ktoré nás držalo po kope, no potom sa stali isté veci a spory a nemala som silu a chuť a upadlo to, a ja si to beriem za vinu, aj keď v skutočnosti viem že to nie je moja vina.
  presne tak. momentálne pracujem na článku o self-esteem a ten sa píše asi najťažšie zo všetkých lebo nechcem hovoriť prázdne veci, nechcem byť gýčová, nechcem klamať, nechcem vás unudiť k smrti. dúfam že do nedele bude vonku. :D
  tak tak. ale je to dosť smutné ako je na tom dnešná mládež—nehovorím že v minulosti tínedžeri nemali takéto problémy, ale neboli tu veci ako tumblr a insta a fb a proste teraz sa oveľa ľahšie šíria deprimujúce obrázky a tak a proste anxiety a podobné veci sú strašne rozšírené a je mi to tak ľúto... :/
  vieš aké je top vymazať si facebook appku? :D facebook teraz otváram len keď som na ntb a potrebujem niekomu poslať link, inak len sporadicky odpisujem cez messenger z mobilu. takisto som si vymazala instagram. je to len temporary, ale potrebujem sa očistiť od tých vecí čo ma shapujú zlým smerom. a je to fajn, zatiaľ sa môj stav zlepšuje. tak dúfam že do budúcej stredy budem zase plná energie a hopefully aj sebavedomia.

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Mě se v tomhle případě líbila jak kniha, tak i film. A stejně jako u knížky jsme si pobulela:)))

  OdpovedaťOdstrániť
 9. ja som si najprv tiež pozrela film, čo možno je chyba, ale proste ja som to nevydržala. ale akurát sa chystám objednať si knihy, tak sa teším, pretože film ma úplne nadchol, pre mňa je to jeden z najkrajších filmov ever. pre mňa to bolo niečo ako fifty shades, teda nie obsahom ale skôr pesničkami, ktoré robili každú chvíľu inou.. takou jedinečnou. a cover k halo počúvam odvtedy každý deň pretože si stále spomeniem na tú krásnu scénu a na tú chvíľu zatúžim spoznať chalana ako je on. pre mňa by to bol jednoznačne ideálny chlapec. a práve preto som nadšená z toho že je vlastne aj druhá kniha.

  OdpovedaťOdstrániť
 10. great article, I really enjoy it ;)))) have a nice day :))))

  OdpovedaťOdstrániť
 11. Recenziu na knihu som už písala a na film som chcela ísť do kina, ale keďže kým sa ja zobudím, tak to kine už nedávajú. Našla som to na internete (aj som sa ťa chcela spýtať, kde si to videla, ale už som to našla). A niekedy by som si to chcela pozrieť, keďže ma kniha sklamala som fakt zvedavá aký bude film a nič od neho neočakávam.

  OdpovedaťOdstrániť
 12. Túto knižku som prečítala už dávnejšie a musím uznať, že sa mi naozaj veľmi páčila! ♥ Požičala som si ju od spolužiačky, ktorá povedala, že to nie je nič moc, no ja som bola prekvapená ako veľmi sa mi páčila! Film som zatiaľ nevidela, teda iba začiatok, no potom mi prestal ísť.
  Na prázdniny som sa už neskutočne tešila! Škoda, že teraz už tak rýchlo žiadne nebudú. Aspoň, že sa píšu maturity a niektorí učitelia chodia do komisií :D

  31shadesofaubergine

  OdpovedaťOdstrániť
 13. Knihu som čítala napriek tomu, že nie som moc na takéto žánre. Neohúrila ma až tak ale určite nebola zlá. No a keďže som už knihu čítala som zvedavá aj na film a samozrejme aj na pokračovanie knihy.

  OdpovedaťOdstrániť

Latest Instagrams

© A STYLISH BEE. Design by FCD.