Eleanor & Park

pondelok 9. februára 2015

Žijem vo vlastnom svete; smejem sa na veciach, ktoré nie sú smiešne; po večeroch plačem; zabúdam na dôležité veci, ale sústredím sa na zbytočné maličkosti; neviem sa nútiť robiť veci, ktoré jednoducho spraviť musím a miesto toho zabíjam čas somarinami; nie som s ničím spokojná; klamem samú seba; snažím sa užívať si každý deň, ale niekedy sa to nedá - hlavne nie v škole, kde sú ľudia, ktorí ma majú celú prečítanú, ale i osoby, kvôli ktorým by som sa radšej schúlila do klbka a plakala -, no už jednoducho potrebujem prázdniny a ujsť z reality, ktorá pomaly rúca steny môjho malého kráľovstva, v ktorom bolo všetko tak dlho dokonalé a krásne.


Original Title: Eleanor & Park | Slovak Title: Eleanor & Park | Author: Rainbow Rowell | Publisher: EN - St. Martin's Press; SK - Ikar | Genre: román pre mládež | Language: anglický | Format: paperback | Pages: 336

Content
Obaja majú šestnásť, sú spolužiaci a sú úplne iní ako ostatní.
Eleanor
Červenovláska z chudobnej rodiny. V jednej izbe sa tlačí so štyrmi súrodencami. S nevlastným otcom sa neznáša pre jeho násilnícke sklony. V škole je nová a nepatrí k obľúbencom – nenosí značkové oblečenie, lebo jej rodičia na to nemajú, nie je štíhla ako spolužiačky a na jej vtipných hláškach sa nikto nesmeje.
Park
Jeho rodina netrpí núdzou, ale Park nemá rád sám seba. Chýbajú mu svaly bejzbalistu, výška basketbalistu a sebavedomie amerického tínedžera z nebraskej Omahy. Parkovu matku si totiž otec priviedol z Kórey a syn zdedil jej ázijské črty. A tak si najradšej číta komiksy, počúva obľúbenú hudbu a v školskom autobuse sedí sám.
Až kým jedného dňa nenastúpi istá červenovláska a nikto – okrem neho – ju k sebe nepustí sadnúť.
Eleanor a Park nie sú hlúpi a vedia, že prvá láska takmer nikdy nevydrží. Sú však aj dosť zúfalí a dosť odvážni, a tak to spolu skúsia...

My Opinion
Recenziu na túto knihu som už niekoľkokrát sľúbila a v mojom zozname článkov, ktoré chcem zverejniť priam svieti, ale akosi som sa dlho nevedela dokopať k tomu, aby som si sadla a konečne zo seba niečo vyžmýkala.
Väčšinu kníh v mojom zozname favourite books tvoria tie, ktoré som prečítala viackrát, pri ktorých som mala viac možností preskúmať text, vžiť sa do postáv a zažiť jeden príbeh zas a znova.
Avšak pri Eleanor & Park mi jedno prečítanie stačilo na to, aby sa kniha vyšplhala rovno do top 10.

V zozname kníh sedela pomerne dlho, no nikdy som sa nedokopala k tomu, aby som ju niekde našla a stiahla si ju do mobilu. A to hlavne preto, že popisy kníh nečítam, mám rada, keď vôbec neviem, o čom príbeh bude.
Mám spolužiačku, s ktorou máme úplne rovnaký žáner kníh, ktorý sa nám páči. Keď si niečo prečítam, viem, že sa to bude páčiť i jej. A presne takto som sa ku Eleanor & Park dostala i ja - jednoducho mi ju doniesla s tým, že si ju určite zamilujem.

“Holding Eleanor's hand was like holding a butterfly. Or a heartbeat. Like holding something complete, and completely alive.”

A mala pravdu.
Je to pomerne jednoduchý príbeh. Dvaja mladí ľudia, ktorí sa postupom času do seba zamilujú, avšak majú pred sebou množstvo prekážok, ktoré musia prekonávať. No i s pomerne otrepanou témou sa dokázala Rainbow Rowell pohrať, dala je iný nádych.
Čo sa mi najviac páči sú asi postavy. Eleanor a Park sú až dvaja neskutočne odlišní ľudia, osoby rozdielne nielen výzorom, ale i povahou, záujmami. Avšak spojí ich jedna - na prvý pohľad nezaujímavá vec, ktorá ich donúti prihovoriť sa jeden druhému. Človek sleduje, ako sa navzájom zverujú s tajomstvami, túžbami a želaniami, hovoria si veci, ktoré nikdy nikomu nepovedali. Ich charaktery sú úžasne vykreslené. V Eleanor som sa nielen našla, ale boli chvíle, strany, kedy som mala pocit, že Eleanor som vlastne ja. Zažívala mnoho z mojich problémov a ani som sa jej nedivila, kedy Parkovi načisto podľahla.

“I don’t like you, Park. Sometimes I think I live for you.”

Ako som už hovorila, dej je pomerne jednoduchý, no i tak sa nájdu scény, pri ktorých človek zadržiava dych a text priam hltá, len aby sa dozvedel, čo sa stalo, je tam množstvo prekvapení a napätia.
Som človek, ktorý sa v otvorených koncoch vyžíva. I keď som v momente, kedy som dočítala poslednú stranu a po líciach mi tiekli slzy, mala chuť plakať ešte viac, len aby som vedela, čo sa dialo ďalej; záver zbožňujem. Rovnako ako i posledné slová autorky - dvaja sedemnásťroční ľudia nemajú koniec, čo je v konečnom dôsledku len a len pravda. Navyše si každý môže vytvoriť pokračovanie sám - ja sama som už strávila nejeden večer premýšľaním, čo sa udialo s Eleanor, Parkom alebo Richiem, o ktorom by som určite chcela vedieť viac.

“If you can’t save your own life, is it even worth saving?”

Knihu nemôžem nič iné, len odporúčať - a to najmä romantickým dušiam, ktoré (ako ja) milujú originalitu, napätie, úžasne opísané postavy, nečakané zápletky a v neposlednom rade i scény, ktoré z ničoho nič skončia a ľudia ich nazývajú záverom.

Čítali ste už Eleanor & Park?
with all love.
bee.
twitter | tumblr | instagram | ask | bloglovin

4 komentáre

 1. Podľa mňa je to super v tom, že je to ako si povedala otrepaná téma, ale napísaná takým dokonalým spôsobom, že to ponúka čitateľom úplne iný pohľad na vec a všeobecne na lásku a vzťah. Ja som sa skôr stotožnila s Parkom, keďže mne Eleanor nesadla nejak ani neviem čím to bude. Nie že by som s ňou nesúcitila, ale som úplne iný človek a mnoho vecí by som na jej mieste robila inak. Ale to blbosť, pretože to by už nebola "tá" kniha. Každopádne, koniec ma tiež dostal, ale namiesto smútku som pociťovala hnev. Rozhodne ju ale tiež odporúčam každému, koho už unavujú rovnaké témy napísané na jedno kopyto a tomu, kto chce zažiť veľký nával emócií.
  A jedna z vecí, ktoré som milovala a aj milujem na tejto knihe sú krásne citáty!

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Miluji knihy a ty si tuhle tak neuvěřitelně popsala, že si ji musím napsat k mému seznamu, které chci za tento rok přečíst :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Určitě hned poputuje na seznam k přečtení, protože vypadá opravdu zajímavě :-) Otevřené konce mají svoje kouzlo, ale je pravda, že já jsem většinou bezradná a naštvaná, že nevím, jak to bude pokračovat. Domyslet si to můžu vždycky jak jen chci, no nikdy si s tím nevystačím... :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Ja si ju chcem veľmi prečítať tak snáď sa mi to podarí :)

  OdpovedaťOdstrániť

Latest Instagrams

© A STYLISH BEE. Design by FCD.