The Maze Runner

štvrtok 18. decembra 2014

[Obrázky nie sú moje.]

Original Title: The Maze Runner | Slovak Title: Labyrint: Útek | Genre: Sci-fi, fantasy | Language: anglický
BOOK - Author: James Dashner | Publisher: EN - Chicken House, SK - in 2015 | Format: pdf | Pages: 384
FILM - Director: Wes Ball | Runtime: 113 min | Stars: Dylan O'Brien, Kaya Scodelario, Will Poulter

Content
Podzemný výťah Thomasa vyviezol na lúku obklopenú vysokými múrmi. Vôbec nič si nepamätá, dokonca si spočiatku nespomína ani na vlastné meno. Hneď po príchode ho privíta skupina ďalších chlapcov, ktorých už predtým stretol rovnaký osud. Vytvorili zvláštnu komunitu, ktorá sa na tomto neobyčajnom mieste snaží prežiť a zároveň neúnavne hľadá únikovú cestu. Možnosť utiecť majú každé ráno, keď sa v stene otvára brána. Tá im však umožňuje len vstúpiť do obrovského a neustále sa meniaceho bludiska, ktoré obklopuje ich nový domov. Najlepší a najodvážnejší bežci hľadajú cestu von a postupne mapujú jednotlivé časti labyrintu. Majú na to len čas vymedzený denným svetlom, večer sa brána zatvára a kto sa nestihne včas vrátiť, medzi stenami labyrintu neprežije. Zostane po ňom len preškrtnuté meno vyryté v stene. Labyrint sa totiž v noci mení na desivé miesto plné najrôznejších nástrah, kvôli ktorým sa pravdepodobnosť prežitia v jeho útrobách blíži k nule. Thomasa aj napriek tomu bludisko neustále priťahuje. Možno za to môže fakt, že je iný ako ostatní chlapci. Jemu jedinému sa snívajú sny o minulosti a záhadnej organizácii ukrytej za označením W.C.K.D. Navyše práve jeho meno vykríkne nový pasažier, ktorého privezie ďalší výťah. Prekvapením pre všetkých je, že to nie je chlapec, ale dievča. A práve ona možno drží kľúč od brány ich väzenia. [oficiálny text distribútora]

My Opinion
Trilógiu týchto kníh spomínala kedysi dávnejšie Mitchie [x] a na svoj blog zverejnila i trailer k filmu, do ktorého som sa takmer okamžite zamilovala. Avšak siahnuť po knihe som nemohla, keďže som mala rozčítané čosi iné. A i keď po čase to nádherné dielo vyšlo v podobe celovečerného filmu a ja som zvádzala vojnu sama so sebou, či na to mám ísť do kina a porušiť tým moje pravidlo, nedokázala som to. S ťažkým srdcom som sa filmu vyhýbala a snažila sa čo najskôr dočítať všetko ostatné, až kým som nesiahla po knihe.

 

Prečítanie The Maze Runner mi trvalo dva týždne. Ale hneď v pondelok, kedy som knihu začať čítala, som to musela odložiť kvôli dôležitejším veciam chystali sme tematickú hodinu na dejepis a večery, počas ktorých zvyčajne čítavam, som musela vypĺňať jej prípravou, no len čo sa všetko vrátilo do normálu, túto nádheru som zhltla na skoro jeden dych.
Myslím, že je už jasné, že i túto knihu som čítala v angličtine. No keďže celý dej sa odohráva na zvláštnom mieste, vyžadovalo si to mnoho opisov, v ktorých som nerozumela úplne všetkému, čo moje čítanie dosť brzdilo a v istom bode som sa až vykašľala na zapínanie prekladača na mobile, čo bola trochu chyba, lebo sa stávalo, že som sa musela vracať v texte dozadu, aby som poriadne pochopila, čo sa stalo a ako sa zmenila scéna.

Kniha určite stojí za prečítanie. Určite pre tých, ktorí milujú záhady, zimomriavky na chrbte a momenty, kedy človek doslova prestáva dýchať a očami hltá text, len aby sa čo najskôr dozvedel, čo sa stalo a ako všetko dopadne.
No ešte viac to ocenia tí, ktorých fantázia nepozná hraníc. Fakt, že Thomas sa dostane na miesto, kde nikoho nepozná a nepamätá si nič, len svoje meno, prinúti nejedného čitateľa premýšľať o tom, čo by sme na jeho mieste robili my. Hlavne ak sa za bránami pokojnej lúky, v ktorej funguje všetko ako hodinky, nachádza obrovské bludisko, v ktorom noc čo noc vychádzajú obrovské poloroboty-polozvery a nikto v ňom noc ešte neprežil. Ráno sa pôdorys bludiska mení, no si sú vedomí toho, že je to ich jediná cesta von.
Celý dej sa však odrazu rozbehne tak, že čitateľ nevie odtrhnúť od jednotlivých slov oči. Na scénu prichádza podzemným výťahom prvé dievča spolu so zaujímavým odkazom a všetko sa začne meniť.

 

Film som videla v ten istý deň, čo som i dočítala knihu. Všetky trialery i ukážky som si však pozerala ešte predtým, keďže mi to nedalo a popri čítaní som chcela vedieť, ako to všetko spravili – ako vyzerá bludisko alebo kto hrá koho.
Avšak dej, ktorý je opísaný na takmer štyristo stranách, sa pokúsili vtlačiť do necelých dvoch hodín, čo je – podľa mňa – až príliš málo. Presne preto však museli povynechávať dosť veľa momentov, na ktoré som sa tešila.

No pomimo toho je to úžasné dielo. Efekty vo filme sú priam bravúrne a myslím, že človek, ktorý sa predsa len rozhodne nechať knihu ďalej ležať v knižnici alebo kníhkupectve a len si to pustí doma, celý dej pochopí a pri pozeraní porozumie všetkému – dej sa z dosť veľkej časti držal toho, čo sa dialo v knihe. Obsadenie filmu je takisto úžasné a Dylan o’Brien ktorého jednoducho musíte milovať spolu so známymi osobnosťami ako Will Poulter alebo Thomas Brodie-Sangsterči menej populárnou, no rovnakou skvelou Kayou Scodelario robia The Maze Runner dielom, od ktorého sa neodtrhnete a možno predsa len sa pustíte i do pôvodnej knižnej predlohy a druhého pokračovania trilógie, len aby ste sa dozvedeli, ako sa to všetko skončí.
with all the love.
bee.
facebook | twitter | tumblr | instagram | ask | bloglovin

Animácie z tumblr.com

3 komentáre

 1. Ja som videla len film, čo ma teraz už mrzí, ale proste mi to nedalo. Keď som sa dozvedela, že tam hrá Dylan, bola som proste šťastím celá bez seba, pretože ho ako herca milujem! Myslím však, že určite siahnem aj po knihe, pretože mi koniec vyrazil dych a ja potrebujem vedieť čo sa bude diať ďalej, podľa mňa je to úžasný nápad a rozhodne obdivujem ako film, tak určite budem aj knihu. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ak si čítala The Hunger Games alebo Divergenciu a páčili sa ti, toto budeš takisto milovať. Je to veľmi dobrá, originálna a skvelo spracovaná kniha, ktorá sa číta viac-menej sama, jej pokračovania - The Scorch Trials i The Death Cure - sú takisto perfektné. Teraz "zdolávam" i prequel - The Kill Order (čiže knoha o tom, čo sa stalo pred The Maze Runner) a je to rovnako úžasné :) Len odporúčam :)x

   berenicaz.blogspot.com

   Odstrániť
 2. Už jsem o této knize slyšela a i o filmu... Bohužel jsem ale ještě neměla čas ani na jedno. Momentálně mám dost práce s povinnou četbou do školy ale mrknu se alespoň na film. Tvá recenze mě k tomu hodně nabudila:D:)

  OdpovedaťOdstrániť

Latest Instagrams

© A STYLISH BEE. Design by FCD.