My Favourite Things About Christmas

pondelok 1. decembra 2014

Krásny prvý december.
Musím sa priznať, že už dávno som sa netešila na Vianoce tak veľmi, ako sa na ne teším teraz. Keď som bola mladšia, tak som už od polovice novembra nevedela zaspať, no potom sa to nadšenie u mňa akosi utlmilo, no toho roku... Cítim sa, akoby som znova mala sedem.
Fakt, že do konca školy ostávajú necelé tri týždne, mi len vytvára úsmev na tvári. Úprimne, mám už toho všetkého akurát tak po krk – prišli sme do obdobia, kedy sa naši profesori snažia čo najväčšie množstvo písomiek naplánovať do týchto – už ani nie – pätnástich dní ma vážne vytáča, lebo nič nerobíme, len sa učíme v škole a učíme sa potom ešte doma. Ale zase predstava, že polovicu týchto testov by sme mali písať niekedy v januári ako by chceli podaktorí moji spolužiaci, sa mi absolútne nepáči.Ide to všetko veľmi rýchlo. Do Vianoc ostáva 23 dní. Dvadsať tri, to je až zarážajúco malé číslo. Ale čím bližšie sme k tomu krásnemu dňu, tým viac si uvedomujem, čo na Vianociach tak milujem:

CITY IN FLASHING LIGHTS
Prešov je sám o sebe pomerne malý, hlavne čo týka sa historického centra, ale milujem, ako skoro sa stmieva a už o štvrtej sa človek prechádza po námestí, nad hlavou mi blikajú kadejaké svetielka, ktoré hoci visia na tých istých stĺpoch rok čo rok a keby ste mi dali mapu, hneď by som poukazovala, čo je na ktorej pouličnej lampe, no i tak si pri kráčaní pomedzi obchodíky neviem odpustiť to, aby som dvihla hlavu a ako malé dievčatko sa nezapozerala na tú krásu.

CHRISTMAS MARKETS
Sú v centre asi od minulého štvrtka a nemám ani páru, dokedy budú otvorené. Ale každý decembrový deň, kedy sa mi naskytne príležitosť, sa pomedzi malé stánky prejdem. Je tam to isté, nič ma priam nezrazí z nôh a je to o tom istom rok čo rok, ale milujem, koľko ľudí je v tom čase v meste – koľko ľudí hľadá darčeky pre príbuzných a priateľov, koľko ľudí tam vyrazilo s rodinou, len aby boli spolu, alebo koľko ľudí vyšlo do ulice len tak. A milujem tú vôňu – zmes vareného vína, medoviny, klobás, dreva a kože, milujem ten hluk, tú vravu a smiech.

 

MUSIC, DECORATIONS, FOOD, FILMS
To, že začínajú Vianoce, človek začína poriadne cítiť až vtedy, keď vojde do obchodu a vidí všetky tie plagáty a odvšadiaľ sa ozývajú koledy. Presne vtedy to začínam pociťovať i ja – spolu s tým, ako moja teta začína piecť perníky a doma sa neustále bavíme o tom, aké koláče sa budú piecť, až kým sa konečne nerozhodneme. U mojej babky začíname vyťahovať stromček najskôr a víkend, kedy z pivnice povyťahujeme všetky škatule s ozdobami, je pre mňa akýmsi znakom, že Vianoce sú už skutočne za rohom.
Postupne sa môj playlist začína znova meniť s tým, ktorý tvoria len typické Vianočné skladby. A myslím, že toto je jediné obdobie v roku, kedy mi neprekážajú ani inak pre mňa otrasné slovenské a české pesničky. A spolu s ním sa mení i program v televízii, ktorý onedlho zaplnia výlučne vianočné filmy, ktoré už sú ohraté a všetci ich poznajú naspamäť, ale k tomu všetkému akosi patria.
Nedá sa nespomenúť jedlo. Milujem štedrovečernú večeru a už sa neviem dočkať, ako znova budeme všetci sedieť u mojej babky v obývačke, kde budú spojené nádherne prestreté stoly so sviatočnými misami a taniermi a všetci si naplno budeme vychutnávať najprv oblátky s medom, jablkom, cesnakom a orechmi, kapustnicu ktorú som ochotná jesť len ten jeden týždeň – od Vianoc do Nového roku a lososa so zemiakmi. A potom všetky perníky a koláče.

CHRISTMAS IN OUR SCHOOL
Škola je síce škola a nič sa nemení na tom, že ju z duše nenávidím, ale čo sa týka Vianoc a ich oslavovania, je to výnimka.
Posledný deň pred prázdninami sa už neučíme a je to deň, na ktorý sa neviem dočkať. Pred pár dňami sme si už ťahali papieriky s menami mojich spolužiakov vrátane mňa, samozrejme a losovali sme  si jedného, komu potom kúpime darček. Je to už naša tradícia a milujem tú chvíľku, kedy nám v pozadí hrajú koledy a mi si pred celou triedou odbaľujeme nejakú drobnosť, zatiaľ čo jeme koláče zase, pijeme čaje a kávu a spoločne si užívame tú krásnu chvíľu.

 

PRESENTS AND WHOLE CHRISTMAS DAY WITH FAMILY
Samotná najočakávanejšia chvíľa, na ktorú sa človek pripravuje niekoľko dní i týždňom dopredu, no rok čo rok mám pocit, že to zbehne neuveriteľne rýchlo.
I tieto Vianoce prídu moji bratranci z Čiech a budeme všetci spolu s mojou tetou a drobcom u babky.
Teším sa, ako znova prídeme k mojej babke okolo obeda, aby sme jej pomohli všetko dochystať, keďže v celom byte bude obrovský zhon – ja so sestrami budem mať za úlohu ustrážiť mojich troch bratrancov, rodičia sa zídu kdesi v spálni, aby dobalili darčeky, na ktoré akosi neostal čas a pokontrolujú, či sa nič nezatúlalo. Okolo piatej začneme skladať veci do obývačky, keďže do kuchyne sa všetci nezmestíme a moja teta začne každoročne s nejakou malou pomocou prestierať stôl, nasleduje už opísaná večera, po ktorej moja babka poumýva riad, zatiaľ čo sa spolu s mojimi sestrami budeme pokúšať udržať mojich bratrancov v izbe a naši rodičia poskladajú všetky škatule pod stromček, aby sme sa potom spolu so zvukom zvončeka nahromadiť všetci v obývačke a pootvárame si darčeky.

Neviem sa dočkať a verím, že tieto sviatky budú krásne. Vlastne ako všetky pred nimi.

Čo na Vianociach milujete Vy?
with all the love.
bee.
facebook | twitter | tumblr | instagram | ask | bloglovin

Obrázky sú z weheartit.com, upravené.

4 komentáre

 1. Milujem, keď je mesto pekne rozsvietené :3 Aj ja by som si chcela ovešať izbu svetielkami, ale bohužiaľ sa to momentálne nedá, snáď tieto sviatky budú skvelé ♥ Prajem ti príjemné prežitie blížiacich sa sviatkov;)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Chcela by som si potom dať aj nastálo svetielka nad posteľ, ale zatiaľ som sa ešte nedokopala k tomu ich kúpiť :D Ale milujem, ako to vyzerá.
   Aj tebe :)x

   dreamingtrouble.blogspot.com

   Odstrániť
 2. Musím se přiznat, že třeba loni jsem se na Vánoce vlbec netěšila... Tento rok je to ale úplně naopak. Nemůžu se jich přímo dočkat!! I když jsem zvědavá, jaká u nás doma bude panovat nálada protože rodiče spolu momentálně... No nekomunikují ale nebudu si sem vypisova srdíčko:D Na vánočním čase mám ráda ty samé věci co ty a jestli ti můžu doporučit krásné koledy, tak přezpívané od Michaela Bubleho ♥ Najdi si to hned na youtube... Nevím jestli ho znáš ale mě se koledy od něj šíleně líbí:) Má krásný hlas! Páni... Už ať jsou Vánoce:D ♥

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Mňa samú stále prekvapuje, ako veľmi sa na Vianoce teším. Dnes som išla po našom obchodnom centre, kde už je všetko krásne vyzdobené, a akurát išla tá pesnička... "po roce Vánoce, Vánoce přicházejí..." A som sa nevedela prestať usmievať :D
   Ten vianočný album je skvelý :3

   dreamingtrouble.blogspot.com

   Odstrániť

Latest Instagrams

© A STYLISH BEE. Design by FCD.