Christmas

piatok 26. decembra 2014

V prvom rade sa ospravedlňujem, že sa ozývam až po tak dlhej dobe, no od pondelka som akosi nemala čas. Dvadsiateho tretieho sme celá rodina pobehovali po byte a dávali všetko dokopy, balili darčeky a podobne; na Štedrý večer ráno sme hoci boli doma, ale stavali sme stromček; poobedie i celý Prvý sviatok vianočný sme strávili u mojej babky. Dnes som si viac-menej robila poriadok a ešte sa kochala nad darčekmi, no potom mi to nedalo. A som tu.


Tieto Vianoce boli krásne. Úžasné. Na ten večer som sa tešila veľmi dlho a musím povedať, že som nebola ani v jednu sekundu sklamaná.
Znova sme boli u babky, kde je teraz i moja teta a prišli i moji bratranci z Čiech, takže celý byt bol pomerne plný a v niektorých okamihoch sa tam dalo ledva hýbať, nehovoriac o celej večeri. Jedli sme pri veľkom stole v obývačke, no i ten bol malý, takže sme ho spojili i so stolom z kuchyne. Neviem, aké – čo sa večere týka – zvyky máte v rodine vy, ale my vždy začíname tradičnými oblátkami s medom, cesnakom, jablkom a vlašskými orechmi. Nasleduje kapustnica a tak losos (keďže u nás nikto kapra nechce) so zemiakmi, zemiakovým šalátom alebo zemiakmi s cibuľou – to už podľa toho, kto má na čo chuť.
I toho roku som bola tá, ktorá pomáhala mojej tete s podávaním jednotlivých chodov. Táto úloha mi už akosi prischla, ale nesťažujem sa – teraz by som už asi nemohla len tak pokojne sedieť a neprikladať ruku k dielu. Po celom jedle som jej tiež pomohla umyť riad, takže som nevidela, ako môj ujo zazvonil na zvončeku (čo je taká naša rodinná tradícia – keď počujeme zvonček, znamená to, že už sú darčeky) a tým pádom ani to, ako sa moji bratranci rozbehli do obývačky (čo je, mimochodom, jedna z mojich najobľúbenejších častí na Vianociach – vidieť, ako im svietia oči a bežia k stromčeku). No len čo sme s mojou tetou všetko doumývali a doutierali, i my dve sme sa pripojili k ostatným a za smiechu, sĺz šťastia a jedenia mnou zbožňovanej mrkvovej torty sme si pootvárali darčeky.

 
nemáme jednu normálnu fotku, tak aspoň toto | toho roku bol Ježiško vážne štedrý

Ďalšou tradíciou je, že dvadsiateho piateho chodíme k mojej babke na obed. Môj dad jednoducho nedá dopustiť na pečenú kačku so zemiakovými lokšami a červenou kapustou, takže i tento rok sme jedli práve toto (znova, nesťažujem sa, je to úžasné jedlo). Do štvrtej poobede sme sa hrali s mojimi bratrancami, potom sme sa zdvihli a šli k druhej babke (my dad’s side of family), kde už boli nazhromaždení moji bratranci (nemám sesternice, čo už). A musím priznať, že už dávno sme sa tak dobre a normálne neporozprávali. Nevídame ich veľmi často, keďže s rodinou zo strany mojej mum sme si akosi bližší, preto medzi sebou nemáme vytvorený nejaký pevný vzťah, ale bol to fakt fajn večer.
Dnes sme boli konečne doma. A po tom strese a naháňaní mojich bratrancov mi ten pokoj a ticho trochu chýbalo. No čo sa mi ani trochu nepáči je to, že je už piatok. Piatok. Týždeň, čo sme viac-menej vkuse doma. Zbehlo to akosi rýchlo. Ani sa nenazdáme a zase budeme večer sedieť za učebnicami.
Ale let's not think about school. Ešte stále máme prázdniny, počas ktorých som si zatiaľ veľmi dobre oddýchla a vianočné sviatky som strávila v kruhu ľudí, ktorých milujem. A celkom sa teším na nový rok. Som zvedavá, čo prinesie.

Ako ste strávili Vianoce vy?
Užite si zvyšok sviatkov. Love you.
Inak, chceli by ste osobitný článok o tom, čo som dostala na Vianoce?


with all the love.
bee.
facebook | twitter | tumblr | instagram | ask | bloglovin

7 komentárov

 1. Práve som sa chystala vypnúť notebook, že idem spať, no predtým vždy prezriem blogy a aha bee. pridala príspevok. No a keď som to prečítala, tak som povedala, že už idem radšej preč. No potom som si spomenula na moju minulú príhodu, a tak som tu.
  Ste... veľká rodina. My sme boli tento rok- ja, brat, tatik a babka z tatikovej strany. Moje Vianoce, ja neviem, bez tej vianočnej nálady som si to vôbec neužila. Pochopila som, že Vianoce nie sú o darčekoch a akosi som od nich ani nič neočakávala. Dva darčeky, ktoré som si priala som dostala a to mi akosi stačí. Nevravím, že nie som aj za tie ostatné rada, som rada úplne za všetky. Len zo mňa nevyžaruje tá radosť ako z minulého roku.
  Tá fotka s tými sviečkami je krásna. My sme dvadsiateho piateho pochodili zvyšok- boli sme pri mojej krstnej a pri babke z mamkinej strany (hoci doma ani nebola).
  Dnešok som bola doma, zažila som attack od babky. No v skutku bol tento deň pokojný. Mám seriálový záchvat. Nič nerobím, len sledujem promo na 5.sériu Búrlivého vína a je mi fajn.
  Určite prines článok so svojimi darčekmi, ja si prečítam od teba všetko :D
  Ja článok o Vianociach dám asi až na blogspot. Možno, ak si dovtedy dokončím osnovu.

  (http://lionempire.blog.cz)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Sme veľká rodina. A niekedy som to tak rada nemala (ani neviem prečo), ale teraz si už neviem predstaviť, že by pri nás niekto nebol.
   "Malé" Vianoce sú tiež krásne Vianoce. A babe, možno to nie sú sviatky, aké by si chcela, aké vidíš okolo seba alebo aké si predstavuješ, je to obdobie, kedy má človek zabudnúť na všetky problémy, na všetku tú váhu a tiaž, ktorú nosí na pleciach a má jednoducho zabudnúť na trápenia a byť s rodinou, ktorú nadovšetko miluje. Nie je to o darčekoch, nie je to o jedle, sú to sviatky, kedy máme byť všetci spolu. A aj keď za tým stolom nesedia úplne všetci, tí, ktorí tam jednoducho nie sú, sú v našom srdci. Sú to sviatky, kedy to šťastie a lásku cítime i za nich.
   (A na tvoj blogspot sa fakt teším. Už len päť dní, sunshine :3)

   berenicaz.blogspot.com

   Odstrániť
 2. woow vas veru bolo :) to je krasne, ze sa stretavate cela rodina :)

  Pozyvam na vianocnu giveaway, tu: http://www.biancaprincipessa.blogspot.sk/2014/12/stastne-vesele-vianoce.html

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Som naozaj rada, že ste si ty aj rodina užili Vianoce. Aj podľa mňa je krásne, keď sa proste rodina zíde a všetci sú pokope. My akurát každý deň prijímame návštevy a chodíme na návštevy, takže sa ani jeden deň nenudím, ale nie je to zlá vec, pretože aspoň takto raz za rok sa môžeme stretnúť so známymi a porozprávať sa, keďže inokedy ako na Vianoce je to dosť ... ťažké. Inak som si Vianoce dá sa povedať užila, len mi strašne chýbal sneh.
  My sme mali aj kapra aj lososa, a to sme boli iba 4 takže sme to potom jedli aj na druhý deň. No čo už, sme proste veľmi nerozhodná rodina čo sa týka jedla. :D
  A od teba si prečítam všetko, takže napíš kludne aj ten článok s darčekmi :3

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. To "obiehanie rodiny" mám tiež na Vianociach rada. I keď mi niekedy trochu lezie na nervy to, že skoro nikdy nie sme poriadne doma, no na druhú stranu je fajn vidieť všetkých mojich bratrancov a tety :)

   Odstrániť
 4. Jú, krásne fotky! :3 My sme si tento rok neurobili žiadnu spoločnú fotku, čo ma dosť mrzí. :/ My nemáme taký zvyk ako vy, že pred kapustnicou sa jedia oblátky alebo tak. Vždy mávame kapustnicu a hneď za tým rezeň so zemiakovým šalátom. Kapra sme ešte nikdy nemali, ani som ho nikdy neochutnala. :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja som kapra mala iba raz a vôbec mi nechutil :D

   Odstrániť

Latest Instagrams

© A STYLISH BEE. Design by FCD.