The Casual Vacancy

streda 22. októbra 2014

[Obrázky nie sú moje.]


Original Title: The Casual Vacancy | Slovak Title: Prázdne miesto | Author: J. K. Rowling | Publisher: EN - Little, Brown and Company; SK - Plus | Genre: román pre dospelých | Language: anglický a český | Format: ebook | Pages: 505

Content
Prázdne miesto je veľkolepý a vynikajúco napísaný román o súčasnej spoločnosti. J. K. Rowlingová vytvorila fascinujúci svet s postavami, v ktorých zaručene spoznáte vlastných susedov. Šarvátky a divoké konflikty otriasajúce životmi ľudí v Pagforde sú plné vášní, ktoré zasahujú aj každého z nás. Po nečakanej smrti štyridsiatnika Barryho Fairbrothera ostane Pagford v šoku. Je to zdanlivo idylické anglické mestečko s dláždeným námestím a starobylým opátstvom, ale za peknou fasádou zúri tichá vojna. Bohatí bojujú s chudobnými, tínedžeri s rodičmi, manželky s manželmi, učitelia so žiakmi. Pagford rozhodne nie je tým, čím sa na prvý pohľad zdá. Prázdne miesto, ktoré po Barrym zostane v miestnom zastupiteľstve, sa zakrátko stane katalyzátorom najväčšej vojny, akú mesto zažilo. Kto bude triumfovať vo voľbách sprevádzaných vášňami, pokrytectvom a nečakanými odhaleniami? Brilantne napísaná kniha, ktorá je autorkiným prvým románom pre dospelých čitateľov, nabáda na zamyslenie a na každej stránke znova a znova prekvapuje. | z prebalu knihy

My Opinion
Hlavným dôvodom, prečo som sa pustila do čítania tejto knihy, bol jej autor. Joanne Kathleen Rowling vďaka jej Harrymu Potterovi milujem (ako si môžete bližšie prečítať i tu) a tvorí veľkú časť môjho detstva, takže keď sa minulého roku dostali na trh Prázdne Miesta, hneď som túto knihu zaradila medzi tie, ktoré si musím neodkladne prečítať.
Dostala som sa k nej až po celkom dosť dlhej dobe, to je pravda. Nemala som veľmi čas, no na druhú stranu som v podstate rada, že som si ju prečítala až keď som bola staršia.

“Choice was dangerous: you had to forgot all other possibilities when you chose.”

Je to úplne iný typ knihy než Harry Potter a preto som miestami často zabúdala, že obe diela napísala tá istá žena. Zatiaľ čo Harry bol založený celý na fikcii a vymyslenom svete chlapca s úžasným príbehom a zaujímavým osudom, kniha Prázdne miesta je čosi úplne, ale úplne iné.
So žánrom – román pre dospelých – sa nedá nesúhlasiť. Celé dielo je založené na pomerne veľkom počte úvah – človek má možnosť nazerať do hláv ľudí v malom mestečku, popri čítaní premýšľa o ich životoch, skutkoch a tom, čo ich k vykonaniu jednotlivých veci viedlo.
Nemám pocit, že by som sa stretla s knihou, ktorá by bola napísaná na tento štýl. Celý dej sa odohráva v malom anglickom mestečku Pagford a je síce z pohľadu rozprávača, no ten v každej kapitole sleduje niekoho iného – nasleduje osoby a všetko to tvorí akúsi skladačku, pri ktorej sa tvorí dej na základe krátkych úsekov a momentov, ktoré v rovnaké chvíľu prežili postavy.

“Birth and death: there was the same consciousness of heightened existence and of her own elevated importance.”

Na to, aký je román rozsiahly a dlhý, zachytáva pomerne krátke obdobie, ktoré celé rámcuje najprv nečakaná smrť Barryho Fairbrothera, ktorou sa dielo začína; v závere je to pohreb dvoch osôb, o ktorých by to človek povedal asi najmenej. No zato detailne opisuje životy a príbehy všetkých hlavných postáv, no najmä celú tichú vojnu, ktorá vznikla presne kvôli smrti Barryho a tomu, že traja obyvatelia mestečka majú záujem o jeho miesto v rade a človek má skutočne pocit, že bojujú všetci proti všetkým.
Opisy osôb vystupujúcich v príbehu sú viac než len perfektne zvládnuté a čitateľ si o nich mohol vytvárať názor i vďaka jednotlivým situáciám alebo ich činom. Postav nie je málo – od samotného mŕtveho Barryho, jeho ženu i štyri deti, cez zástupcu riaditeľky, jeho ženu (výchovnú poradkyňu) a ich syna – bad boya mesta; jeho najlepšieho kamaráta Andrewa, jeho brata a rodičov, rodinu Mollisonovcov – starších manželov, ich syna so ženou a dcérami, sociálnu pracovníčku s priateľom a dcérou, lekárku s rodinou; a taktiež i nechcených, no najmä problémových obyvateľov Fields – Krystal s jej matkou a malým bratom. Medzi všetkými sú nejaké vzťahy – či už príbuzenské, kamarátske, pracovné alebo sa daní ľudia nenávidia. Mnohé vzťahy vznikajú, iné zanikajú – to isté sa deje i s tajomstvami Pagforďanov, ktoré sa počas príbehu dostávajú na povrch.

Aj keď túto knihu hrdo odporúčam, nie je pre každého. Mňa si načisto získala, no niekomu filozofické a psychologické úvahy či fakt, že je popri čítaní nutné veľmi veľa premýšľať a sústrediť sa i na to, čo sa deje medzi riadkami, rovnako ani obsiahnutý sex, znásilnenia a drogy nemusia byť až tak po vôli.

with all the love.
bee.
facebook | twitter | tumblr | instagram | ask | bloglovin

9 komentárov

 1. Hneď na začiatku článku som písala,že som nespoilerovala, ale nevadí :D

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Na túto knihu sa chystám už strašne dlho len som sa k nej ešte nedostala ale tiež ma láka autorka, popravde ani námet knihy nie je zlý ale keby to bol iný autor nechcela by som si ju kúpiť na sto percent. Keď sa k nej raz ale dostanem dúfam že to naozaj bude stáť za to, ale zas je to štýl písania jednej a tej istej autorky takže verím tomu že sa mi to bude páčiť. Okrem toho ma zaujal aj tvoj popistejto knihy a hodnotenie takže palec hore :).

  OdpovedaťOdstrániť
 3. :) Stávam sa tvojou pravidelnou čitateľkou, budem rada ak sa staneš aj ty mojou :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Myslím, že toto bude niečo pre mňa :D Ja Joannin spôsob písania milujem, zatiaľ súdiac len podľa Harryho Pottera. Čítala som, že Kukučka u nás nezožala taký úspech, a o tejto som na nič nenarazila, preto som rada, že som si to mohla prečítať u teba. Páči sa mi, ako si napísala svoj názor, až ma to dostáva (padaj do nejakého toho dobrého magazínu písať! :D). Knihu by som si sama asi nekúpila, ale ak by som na ňu natrafila v knižnici, tak ju beriem. Aspoň si ju rezervujem, no :D Lebo tuším, že u nás bude o ňu záujem takého štýlu, ako sa vypredajú teplé rožky :D

  Každopádne, Bee, súhlasím (aké prekvapivé ? :D) s tvojím názorom na Johna. Podľa mňa je mu tiež venovaný veľky priestor, a áno, píše síce super, ale to viacero ľudí. Až príliš ho ľudia u nás prežívajú, pardon, všetky tie fanúšičky, ktoré videli film, a zrazu hovoria o tom, ako si knihu chcú prečítať. A neznášam, keď spomeniem Paper Towns, alebo Aljašku, a všetci iba o Hviezdach... Ktoré, priznajme si, nemajú toho toľko veľa ako tie druhé príbehy. Myslím, že aj keď si počkáš na knihu, kým sa k nej dostaneš, bude sa ti to lepšie čítať ako teraz. Čo ja viem... Je to zvláštna kniha. Som ale zvedavá, čo na ňu povieš ty :D

  A ďakujem za nabúdenie na túto knihu :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Je to napísané trochu iným štýlom než Harry Potter, no určite to zaujme. Ja sama by som si túto knihu pravdepodobne len tak z police kníhkupectva alebo knižnice nevzala, no je prekvapujúca a veľmi pútavá.

   Odstrániť
 5. Veľakrát som na ňu narazila v kníhkupectve a občas som aj rozmýšľala, že by som si ju kúpila a prečítala, no vždy som si vybrala niečo iné.
  Ale vyzerá naozaj super, takže si ju musím prečítať! :)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Je to skôr také "oddychové" čítanie na večer pri šálke kávy, kakaa či čaju, no takisto si to žiada plnú pozornosť, lebo inak sa v tom človek veľmi rýchlo stratí. No určite len a len odporúčam :)

   Odstrániť
 6. Stále váham, či sa do tejto knihy pustiť alebo nie :D
  Celkom by ma zaujímalo, koľko ti trvalo prečítať ju?

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Myslím, že som ju čítala dva týždne, keďže je pomerne hrubá, no všetok môj čas na čítanie zahŕňa len neskoré večery alebo cesty domov v autobuse zo školy. Takže ak by som mala viac času, tak by som ju prečítala i oveľa rýchlejšie.
   No je to kniha, od ktorej sa človek veľmi ťažko odtrhne a položí ju naspäť na stôl :D

   Odstrániť

Latest Instagrams

© A STYLISH BEE. Design by FCD.