My Favourite Book

streda 10. septembra 2014

Keď sa ma niekto spýta, akú knihu by som označila za moju úplne najobľúbenejšiu, vždy sa musím aspoň na krátku chvíľu zamyslieť. Kníh a knižných sérií je neuveriteľne veľa a drvivá väčšina je viac než len dobrá, originálna a zaujímavá. Sama som ich už pomerne dosť prečítala, i keď sa dané číslo ani zďaleka nepribližuje k tomu, aké by som chcela, no mojou stálou výhovorkou je to isté – čas. Vytvárať si v hlave každý deň harmonogram toho, čo všetko musím za dvadsaťštyri hodín stihnúť, a do toho ešte vložiť nejakú chvíľku, ktorú chcem stráviť so spolužiačkami po škole v meste alebo pri pozeraní videí YouTubers, ktorí sa v poslednej dobe stali neoddeliteľnou súčasťou môjho života, je viac než len ťažké, hlavne preto, že teraz som už tretiačka na gymnáziu, učivo je čoraz ťažšie a ťažšie a vždy, keď si spomeniem na to, že tohto roku si už budem musieť vyberať predmety, z ktorých budem chcieť maturovať a ktoré potom ovplyvnia celý môj život, sa mi chce plakať.


Preto je pre mňa ťažké nájsť si čas na to, aby som si mohla pokojne sadnúť a začítať sa do nejakého napínavého príbehu a pri tom nemyslieť na kopu domácich úloh a testov, povinností a vecí, ktoré musím urobiť. Pretože tak čítať neviem, neviem sa sústrediť na dej a vždy skončím pri tom, že sa musím vracať niekoľko strán dozadu, aby som vôbec zistila, o čo ide.
Z toho vyplýva, že čítam väčšinou tesne pred spaním, zväčša až okolo jedenástej – pol dvanástej večer, kedy som maximálne unavená z celého dňa a mám problém udržať oči otvorené. A tak zakaždým prečítam najviac desať strán.Mojou obrovskou záchranou sú stále prázdniny. Dni či týždne, kedy nemusím uvažovať nad školou a krúžkami, no i tak trávim čas s mojimi spolužiačkami a kamarátkami alebo s rodinou. Sú to chvíle, ktoré zbožňujem, no vďaka tomu doba, ktorá mi ostane práve na čítanie kníh, neprevýši dvojnásobok priemeru počas školského roka.

Toto leto som si však povedala, že prečítam desať kníh. Pre niekoho to je možno málo, pre niekoho veľa, no keďže som koncom júna uvažovala o tom, či si nemám hranicu zvýšiť až na číslo pätnásť, posledný augustový týždeň som bola rada, že som tak neurobila, pretože by som to ani náhodou nestihla.

Pomerne dlho som premýšľala nad tým, či sa mám pustiť do ďalšieho čítania celej série Harryho Pottera. Už som sa jeho príbehom nechala uniesť minimálne sedemkrát, no tento krát ma lákalo čítanie originálu, než slovenského prekladu. A čím viac som nad tým premýšľala, tým častejšie som sa dopracovala k záveru, že možno práve príbeh, ktorý poznám naspamäť, bude ideálnym zabitím času ležania na pláži pri mori, pretože nebudem musieť priveľmi premýšľať a v hlave rozoberať všetko, čo sa deje – keďže to už mám dávno za sebou -, ale pokojne a nenútene budem znova sledovať dej, ktorý tak milujem.

Pri čítaní týchto neuveriteľných a magických kníh som si uvedomila, že odpoveď, ktorú som dávala ľuďom v priebehu niekoľkých rokov, je skutočne pravdivá. Harry Potter je moja úplne najobľúbenejšia kniha a knižná séria.

Prvýkrát som sa do tohto príbehu ponorila asi ako jedenásťročná. A hoci som film k Harry Potter a kameň mudrcov / Harry Potter and the Philosopher's Stone videla pred tým už niekoľkokrát, k čítaniu som sa dostala až vtedy, keď sa ma moja teta v kníhkupectve spýtala, či nechcem na narodeniny práve Harryho Pottera, že by ma to mohlo zaujímať. Vtedy som si nebola istá, no súhlasila som – domov som odišla s piatym pokračovaním a prísľubom mojej tety, že mi prvé štyri knihy donesie čo najskôr, keďže ona ich má ešte i v angličtine a jej doma iba stoja. A od toho momentu sa stal jeden neobyčajný chlapec s ešte neobyčajnejším príbehom neoddeliteľnou súčasťou môjho života.


Nemôžem povedať, ktorá kniha sa mi páči najviac alebo najmenej. Každá je úplne iná – až na pár hlavných postáv sa v nej mení úplne všetko.
Takisto milujem to, že okrem postáv sa akosi vyvíja i žáner. Od prvej knihy až po tú poslednú prejdú Harry, RonHermiona obrovskou premenou a čitateľ ich doslova vidí pred očami rásť. No páči sa mi i to, ako je Harry Potter a kameň mudrcov viac-menej rozprávka (ktorú milujú i moji bratranci) – teda až na ten koniec. I ten je však takmer nič v porovnaní so sedmičkou, ktorá má miestami strašidelné, vo filme až hororové prvky, a scény plné napätia a akcie ďaleko prevyšujú pokojný príbeh.
Je to jedna z malého množstva kníh, kde milujem úplne všetky postavy. Hoci priznávam, že ako mladšia som z duše nenávidela Draca Malfoya či Severusa Snapa, no čím som bola staršia, tým jednoduchšie bolo pre mňa pochopiť ich činy či emócie, všetko, čím prechádzali a čo museli zniesť. No všetky ďalšie postavy v príbehu som milovala – dokonca i Lorda Voldemorta či Profesorku Umbridgovú, ktorí sú, prekvapivo, tiež zdrojom inšpirácie – ich boj k cieľu, všetko, čo museli urobiť preto, aby ho dosiahli, si zaslúži aspoň trochu obdivu. (I keď boli po väčšinu deja zlý.)
Rovnako milujem i ten malý kúsok romantiky. Nie je to zamilovaný príbeh dvoch ľudí, hlavnou témou je čosi úplne iné a odlišné, no i napriek tomu je veľmi zaujímavé sledovať pomaly sa vyvýjajúci vzťah medzi postavami - či už medzi Harrym a Ginny alebo Ronom a Hermionou.

Je to jedna z mála, veľmi mála kníh, ku ktorým sa vždy rada vraciam. Väčšina ma pri opakovanom čítaní začne po chvíli nudiť a vždy už len čakám na danú chvíľu, ktorú milujem a kde sa deje niečo napínavé. No Harryho Pottera si vychutnávam od prvej vety až po tú poslednú a vždy nájdem nejakú malú drobnosť, ktorú som si predtým nevšimla – nech už je viac či menej dôležitá.
Na sto percent sa ešte niekoľkokrát k tejto knihe vrátim. Najnovšie však už pravdepodobne v originálnej anglickej verzii, keďže pomaly, ale isto sa presúvam k čítaniu v už len tomto jazyku.
A vždy to bude kniha/séria, ktorú budem označovať ako svoju najobľúbenejšiu a hrdo ju budem odporúčať ľuďom, ktorí stále majú pochybnosti o tom, či po nej siahnuť alebo nie.

Aká je vaša úplne najobľúbenejšia kniha alebo knižná séria?

with all the love.
bee.
facebook | twitter | tumblr | instagram | ask | bloglovin

8 komentárov

 1. Taktiež je mojím najväčším nepriateľom čas! Vždy si naplanujem, kedy budem čítať, avšak vždy mi do toho niečo vojde a nestíham obe veci naraz :( Deň by mohol byť o aspoň dve hodiny dlhší :D

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Je zvláštne, že každý má prečítaného Harryho Pottera a každý ho doslova zbožňuje, len ja nie. Došla som kdesi do štvrtiny Tajomnej komnaty a tam ma to prestalo baviť. Filmy mám pozreté všetky, najviac sa mi páči asi Dary smrti part 1. To isté aj Narnia, tam som bola len pri Čarodejníkovom synovci a to z toho titulu som ju čítala, lebo som sa hrala s babkou na školu a počas jej literatúry, sme to čítali. A trochu ma to zaujalo, ale prestalo hranie na školu, nechala som aj tak knižku. Momentálne sa chystám na Beznádejnú, ale ako píšeš čas je nepriateľ. Ja čítam knihy tak, že keď už idem čítať tak odo mňa nič nechcite, len pijem, jem, chodím na wc a čítam. Pretože ja chcem vedieť za aký čas ju prečítam. Mojou najobľúbenejšou knihou je ... zaujímavá otázka, ešte sa nestalo, žeby som čítala knihu viackrát. Doteraz by som ti písala, že knihy o psoch. Ale potom čo som prečítala Na vine sú hviezdy, preorientovala som sa na príbehy o rakovine. Malo to zmysel je veľmi silná kniha, silnejšia ako Na vine sú hviezdy, pretože je písaná autobiografiou, skutočným príbehom. Takže tieto dve sú moje najobľúbenejšie knihy.
  Strašne si chcem zmeniť písmo, ale nechcem po tebe opakovať. Páči sa mi a je to v keli.

  (http://lionempire.blog.cz)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Musím sa priznať, že som v živote nečítala knihy, videla som iba filmy, ale nikdy sa neviem donútiť ku knihám;D Bohužiaľ nie som asi typický Potterhead;D

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Ňu, chjo, jééé.... Potter je skrátka najlepší :3 Milujem túto sériu, aj keď som zatiaľ čítala len štyri knihy, ale na piatú si už brúsim zuby a ako sa tak pozerám, som rada, že tú najhrubšiu mám už za sebou :D Aj keď, tu je tá hrúbka aspoň dobrá, za to pri čítaní Kinga ma to ubíja. Tu dej nie je naťahovaný, ale každá jedna veta, odstavec či strana má svoje čaro a nie je to nudné. Je to moja obľúbená knižná séria, aj keď neviem, či ju môžem označiť za najobľúbenejšiu. Je tu tiež The Hunger Games, potom Percy, na ktorom som vyrastala, a ďalšie. Ale Potter je Potter. Priznám sa, že romantiku absolútne nepostrehujem, tie vzťahy mi prídu také nútené, ale keď sa pustím do ďalších častí, možno mi to príde iné. Každopádne, neviem sa dočkať čítania, vďaka za namotanie, Bee :D :)
  Čo sa týka mojej obľúbenej knihy, je ňou My děti ze stanice Zoo :)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Milujem Harryho Pottera. Som na tom presne tak isto ako ty, tiež si vždy všimnem niečo iné a vďaka tomu milujem HP ešte viac. Tieto prázdniny som si dávala rereading a budúce prázdniny si to chcem prečítať po anglicky (aj tak to viem naspamäť). Podobnou mojou obľúbenou sériou je Narnia, tú som ale čítala menej krát. A tiež Anna zo Zeleného domu (a ďalšie diely) sú mojou láskou už dlhé roky. Tú sériu som prečítala asi 10 krát, pretože ako jedinú zo spomínaných ju mám doma :D

  OdpovedaťOdstrániť
 6. No neviem ani kde začať. Asi tým, že ja som za celý život prečítala lebo Dary smrti (HP séria) a bolo to tak záživné čítanie, akoby som bola v tom príbehu. A asi si tú knihu prečítam znovu wow :O Keď sa pozerám na hrúbku fénixovho rádu tak fúú až sa mi oči krúžia :D Bude to preto, že ja niesom vôbec knihomol, knihy ma bavia čítať len v kníhkupectvách. Proste doma sa mi nechce. Alebo si vypĺňať tým hodiny. Mne to príde aj tiež že nemám na to čas, ale skrátka nie som ten knihomolský typ.
  Ja keď som ale kedysi nejakú knihu dajme tomu aj toho Pottera začala čítať proste som musela vkuse. A pred spaním aj 2 hodiny som zhltla. Ale keď mám blog, rozmýšľam že no už som mohla toľko a toľko blogovať okomentovať :D I keď ani na to nemám čas a niekedy ani chuť.

  Na blogoch často čítam o knihách. Celkovo bloggeri sú ľudia ktorí milujú knihy a čítanie. Čiže radšej sa vyhýbam článkov o rôznych knižných recenziách. Priznávam že o najnovších bestselleroch sa dozviem len z blogov. Napríklad ani hry o život som nečítala, nevidela. Som taký anti kniho-filmový človek :D
  Ale si asi prvý človek ktorý mi oživil spomienky na nejakú dobrú knihu a že sa najbližšie k nej vrátim. Proste budem musieť!

  Sydney. Tangleds.blog.cz -- with love <3

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Well, ako neznášam, keď mi neodošle komentár. Wrrr.
  Takže k HP, keď tak nad tým rozmýšľam asi je to aj môj naj naj obľúbenejší príbeh :)
  Osobne sa mi zdá najslabšia 4 časť či už film alebo kniha, aj keď neviem prečo :) No a vďaka tvojmu článku ma to chytá vrátiť sa k tomu aj keď asi až po dočítaní knih z môjho terajšieho zoznamu :)

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Milujem filmy.. fakt veľmi, ale tak isto som sa nevedela dokopať ku knihám. Mám prečítanú 1 časť, ktorá sa mi ale moc moc moc páčila. Bolo to síce ešte také "detské" ale jednoducho chápem, čo sa ti na tom páči. Kebyže mám poruke všetky knihy, tak si ich prečítam bez rozmýšľania !!

  OdpovedaťOdstrániť

Latest Instagrams

© A STYLISH BEE. Design by FCD.