Thirteen Reasons Why

nedeľa 17. augusta 2014

[Obrázky nie sú moje.]

Original Name: Thirteen Reasons Why | Czech name: Proč? 13x proto slovenský preklad som nenašla |  Author: Jay Asher | Publisher: EN - Penguin Books; CZ - Albatros | Genre: deti a mládež | Language: anglický | Format: ebook | Pages: 232

Content
Clay Jensen je úplne normálny chalan na strednej. Jedného dňa na verande nájde balíček - škatuľu od topánok v baliacom papieri, bez spiatočnej adresy. A vnútri ... Sedem magnetofónových kaziet. Kto dnes počúva kazety? A má si ich on vôbec na čom prehrať? Ale keď Clay zo zvedavosti zasunie prvú kazetu do sterea, svet sa mu obráti hore nohami. Z reproduktorov sa totiž ozve hlas Hannah Bakerovej - jeho spolužiačky, ktorá spáchala samovraždu. Prečo teda znovu vstupuje do jeho života? A navyše ho svojím spôsobom obviňuje z toho, čo sa stalo... prečo? To je otázka, ktorá sa mu stále prevracia v hlave a na tých siedmich kazetách je trinásť dôvodov... | z prebalu knihy - preložené z češtiny

My Opinion
Najlepšia a najhoršia kniha, akú som kedy čítala.
No predsa je to kniha, ktorá vo mne zatiaľ vyvolala najviac emócií.

V prvom rade sa musím poďakovať Mitchie [~]. Do príbehu s One Direction go and read here, ktorý bol inšpirovaný touto knihou, som sa zamilovala natoľko, že sa originál jednoducho musel zaradiť do môjho zoznamu kníh na prečítanie.
Sama netuším, kedy som knihu začala čítať, no bolo to kedysi na začiatku roka, no keďže zase som musela uprednostniť literatúru do školy, došla som asi po desiatu stranu. No na začiatku prázdnin som ju otvorila v mobile znova, počas jedného večera som zhltla tretinu, potom som mala asi dvojdňovú pauzu a na čítanie som si nenašla čas, no o ďalšie dva večery som už hľadela na poslednú stranu. A plakala. Čiže long story short – je to perfektná kniha, od ktorej sa neodtrhnete.
Je to veľmi originálny príbeh. Hlavne už len preto, že pri čítaní knihy nečakáte na nejaký prevratný koniec, kedy sa všetko zmení, keďže je hneď jasné, že sa nestalo vôbec nič, no ide o samotné objavovanie, spoznávanie oboch hlavných postáv a zisťovanie, prečo sa stalo to, čo sa stalo.

“A lot of you cared, just not enough.”

Ešte som sa nestretla s knihou písanou na tento spôsob. Jeden deň strávený obyčajným chalanom, ktorý si postupne vypočúva trinásť samostatných príbehov zachytených na kazetách, ktoré tvoria rovnaký počet dôvodov samovraždy dievčaťa.
Hoci som zo začiatku mala chvíľu problém sa zorientovať v tom, čo robil Clay hlavná postava a čo rozprávala Hannah tá, čo spáchala samovraždu, keďže sa to celé prelínalo – zatiaľ čo Hannah podrobne rozprávala, ako ju mnohí ranili, čo všetko spravili a čím všetkým ju nútili spraviť to, čo urobila; Clay nielen spomínal spolu s ňou, ale podľa mapy chodil na miesta, kde sa príbehy odohrávali -  ale po pár stranách som sa do toho dostala a vety za vetami som doslova hltala jedným dychom.
Takisto je to kniha, do ktorej som sa zatiaľ najviac vžila. Aj do pocitov Claya, no ešte väčšiu citovú ujmu vo mne zanechalo to, čo prežívala Hannah. Všetko, čím si prešla. To, ako to začalo jednou maličkosťou. V podstate, všetko to boli viac-menej maličkosti. To tak, ako to v knihe prirovnáva sama Hannah – the snowball efekt efekt snehovej gule – všetko sa to na seba nabaľuje a nabaľuje a aj keď si zo začiatku nevšímate, že sa guľa zväčšuje, ani sa nenazdáte a odrazu je tak veľká, že s tým už nemôžete nič robiť. A nikto tej guli už nemôže pomôcť. Jediné, čo môžete spraviť, je rozbiť ju.

“A flood of emotions rushes into me. Pain and anger. Sadness and pity. But most surprising of all, hope.”

Ďalšia vec, ktorá je zvládnutá na jednotku, je zachytenie charakterov postáv. Nikde nie sú podrobné opisy, aká bola Hannah, Clay či osoby spomenuté na nahrávkach, človek sa s nimi zoznamuje postupne. Aj keď pri väčšine si neurobíte dobrý názor – i keď to mohli byť skvelí ľudia, ktorí len jednoducho spravili chybu.
Obe hlavné postavy sú perfektné. Na jednu stranu Hannah, ktorá sa asi ako jediná v knihe ako-tak vyvíja. V príbehu začala ako dievča s pomerne obyčajnými problémami, ktoré nastúpi na novú školu, no skončila ako človek, ktorý už premýšľa len o tom najhoršom. Claya si človek pri čítaní takisto veľmi rýchlo obľúbi. Nesnažil sa byť pánom dokonalým, ani nejakým bad boyom – bol obyčajným milým chalanom s dobrým srdcom, ktorý bol trochu plachý a nesmelý, no nehanbil sa za svoje city.
Na to, že knihu písal muž, viac než len obdivuhodne sa vžil do pocitov obyčajnej stredoškoláčky, ktorej sa hlavou premáha hotové tornádo. Podrobne opísal všetko, čo dievča v tomto veku cíti, o čom všetkom uvažuje, čo všetko sa jej vŕta v hlave, čo ju môže zraniť – nezabudol na nič. Na nič netlačil, nič neurýchľoval, všetko dokonale premyslel a všetko do seba perfektne zapadalo. Celé to pôsobí veľmi skutočne.

“After all, how often do we get a second chance?”

Je to kniha, ktorá vás donúti premýšľať. A viac než len premýšľať – prvé dni doslova strávite neprítomným čumením do steny, no ešte i ďalších pár týždňov sa do toho všetkého ponoríte znova.
Pretože Hannah nemusela umrieť. Teda, v posledných nahrávkach bolo jasné, že jej už nikto ani nič nepomôže, no keby niekto zo začiatku chytil jej ruku a vytiahol ju z toho von, nemusela by sa utopiť.
Nikto si nevšimol jej zmeny v správaní, keďže sa to všetko dialo pomerne pomaly, nikto nečakal, že si vezme život. Všetkým to prišlo strašne náhle.
Určite je to ďalšia kniha, ktorá vo mne čosi zmenila. Dlho som premýšľala nad ľuďmi, ktorých mám okolo seba, nad ich správaním a či mi neunikli nejaké ich zmeny, no našťastie som na nič neprišla. A pevne verím, že som nič dôležité neprehliadla. Pretože nechcem, aby si niekto musel prejsť hotovým peklom, akým si prešla Hannah. A chcem byť tá, ktorá hodí ten záchranný kruh.

with all the love.
bee.
facebook | twitter | tumblr | instagram | ask | bloglovin

9 komentárov

 1. Vôbec som o tomto príbehu nepočula, ale podľa precitania tvojho názoru som si povedala, že ju tiež zaradím medzi knihy, ktoré chcem prečítať! :) Aj keď sa celkom bojím ako to zvládnem, keď je to o kazetach s príbehmi rôznych ľudí.. snáď sa hneď pri tom nerozplacem.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Vypadá to šíleně lákavě :) Mám ráda takové záhadné příběhy a vzhledem k tomu že momentálně nevím po jaké knížce sáhnout, asi pohledám tuhle:)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Tak túto knihu si musím prečítať. Jasné... po prečítaní asi 10 kníh ale ja to dám, veľmi ma zaujala. Je dosť ... originálna a nezvyčajná. Ja takéto knihy bežne vôbec nečítam a nejak ma neťahajú. V poslednej dobe siaham buď po romantike alebo dobrodružných knihách ale sú chvíle, kedy si prečítam knihu, ktorá je mimo môjho "štýlu" napríklad taký Dracula.... akože fakt super kniha, síce stará ale ja veľmi veľmi dobrá, týmto ju aj odporúčam kebyže ju náhodou nájdeš niekde v knižnici alebo tak ... :D:D Tvoja recenzia ma úplne uchvátila, je vidieť, že si si tú knihu ozaj užila a zobrala z nej niečo. Teraz ako hovoríš..... aj ja by som si mala všímať nejaké tie zmeny v ľuďoch .. pretože ich je v poslednej dobe neúrekom. A naozaj by som nerada niečo prehliadla..

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Konečne niečo, čo vôbec nepoznám, a čo mám možnosť spoznať :D Naozaj sa takéto niečo pri behaní po naších blogoch nestáva, aspoň mne nie :D Každopádne, znie to dokonalo, ten príbeh je odlišný, perfektný. Môžem sa opýtať, či sa dá zohnať na nete ? :D Alebo treba behať po českých kníhkupectvách ? :D

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Bebsiiiee ani nevies ako dlho som na tento clanok cakala!! Odkedy som si vsimla ze to citas omg. A som hrooozne rada ze sa ti to pacilo lebo uz vela ludi mi vravelo ze ppdla nich tie jej dovody boli take blbosti.tak konecne niektooo! :)))))

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Bebs :D nechcem si čítať o čom to je alebo tak lebo si to tiež plánujem prečítať :) ale už len tá anotácia znie lákavo :D

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Souhlasím. Je to ta nejlepší a nejhorší knížka, jaký může existovat. Bylo šílené, jak postupně nacházela další a další důvody. Strašně mě štvalo, že taky chtěla s Clayem mluvit, ale pořád se obcházeli, a tak to dopadlo, jak to dopadlo.
  Když jsem to dočetla, taky se ve mně cosi pohnulo. Snažím se dívat kolem sebe a když to bude nutné, záchranný kruh rozhodně hodím.

  Napsalas to úžasně! :)

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Keďže som chodila na tvoj blog na blog.cz a potom, keď som si našla tvoje obľúbené blogy šla som na blog Mitchie a Alex a prišla na to, že aj oni píšu príbehy. Prečítala som si o čom sú, práve vtedy písala Mitchie 13 reasons why. Keď som si prečítala tuším poslednú (?) kapitolu, zistila som že je napísaný podľa knihy. Tak som to šupla do googlu a tak no. Ja v angličtine to nemôžem čítať, pretože neviem angličtinu. A češtine tiež nerozumiem a nemala by som z toho taký pôžitok ako z rodného jazyka. Ale stále hľadám či nie je v slovenskom jazyku a hneď ako vyjde, tak si ju kúpim. Pretože príbeh Mitchie ma veľmi zaujal a aj táto recenzia. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 9. O tejto knihe som vôbec nepočula, akoby aj na Slovensko určite ani nedorazí :D Ale strašne ma zaujala vďaka názvu a tvojej recenzii.Ak som to pochopila správne čítala si ju anglicky a vo forme ebook,mohla by som sa opýtať kde si ju stiahla? Najradšej by som si ju kúpila normálne klasicky kniha stránky,vôňa a všetko čo obsahuje,ale nemám na to veľmi financie,takže vtomto prípade budem musieť moje pravidlo nečítania cez notebook alebo mobil porušiť. Táto kniha ma veľmi zaujala,lebo si napísala,že si sa po nej nachádzala v existenčnej kríze (zanechala v tebe emocie a pocit premýšľnia)také knihy mám veľmi rada a zároveň ich strašne nenávidím lebo so mnou porobia samé zmeny a všetko :D Páči sami,že je to písané takým štýlom,trošku tajomné pretože chcem vedieť čo sa stalo! A ten názov a citáty...och fakt si to chcem prečítať,tak keďbudeš chcieť tak miurčite napíš,odkiaľ si to stiahla :)) Inak dokonale spracovaná recenzia.

  -Berry z blogu featherlets.blogspot.sk

  OdpovedaťOdstrániť

Latest Instagrams

© A STYLISH BEE. Design by FCD.